REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółdzielnie socjalne - zmiany 2018 r.

Spółdzielnie socjalne - zmiany 2018 r./ fot. Fotolia
Spółdzielnie socjalne - zmiany 2018 r./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Możliwość odbycia nieodpłatnych praktyk zawodowych u pracodawcy przez osobę niepełnosprawną, ułatwienia w zakładaniu ośrodków oraz nowe instrumenty wsparcia z Funduszu Pracy to tylko niektóre zmiany w przepisach dot. funkcjonowania spółdzielni socjalnych.

31 marca weszły w życie nowe przepisy dotyczące funkcjonowania spółdzielni socjalnych, zmiany ułatwiają zakładanie takich ośrodków i umożliwiają większe wsparcie finansowe – przypomina w piątkowym komunikacie MRPiPS.

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej informuje, że z myślą o ułatwieniu funkcjonowania spółdzielni socjalnych wprowadzono nowe instrumenty wsparcia z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Chodzi o wsparcie dla osób niepełnosprawnych na podjęcie działalności gospodarczej w ramach spółdzielni socjalnej, wsparcie na utworzenie stanowiska pracy w spółdzielni socjalnej i wsparcie na pokrycie kosztów wynagrodzenia dla skierowanych przez urząd pracy do spółdzielni socjalnej bezrobotnych lub poszukujących pracy osób niepełnosprawnych.

Nowe przepisy przewidują również możliwość odbycia nieodpłatnych praktyk zawodowych u pracodawcy, w tym w spółdzielni socjalnej, przez osobę niepełnosprawną, realizującą indywidualny program rehabilitacji zawodowej w ramach warsztatów terapii zajęciowej. Praktyki mogą trwać do 15 godzin tygodniowo przez trzy miesiące, z możliwością przedłużenia do sześciu miesięcy. W razie odbywania praktyki zawodowej przez uczestnika warsztatu koszty uczestnictwa osoby niepełnosprawnej w warsztacie będą nadal finansowane w pełnej wysokości.

REKLAMA

MRPiPS przypomina, że w wyniku nowelizacji wprowadzono również nowe instrumenty wsparcia z Funduszu Pracy. Są adresowane do skierowanych przez PUP do pracy w spółdzielni socjalnej osób bezrobotnych, poszukujących pracy, niepozostających w zatrudnieniu oraz niewykonujących innej pracy zarobkowej, a także poszukujących pracy opiekunów osób niepełnosprawnych, niepozostających w zatrudnieniu oraz niewykonujących innej pracy zarobkowej.

Nowela rozszerzyła katalog osób, które mogą zakładać i przystąpić do spółdzielni socjalnej jako jej członek lub osoba świadcząca pracę na rzecz spółdzielni socjalnej. Katalog ten obejmuje teraz także: poszukujących pracy niepozostających w zatrudnieniu lub niewykonujących innej pracy zarobkowej opiekunów osób niepełnosprawnych, o których mowa w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy; poszukujących pracy niepozostających w zatrudnieniu lub niewykonujących innej pracy zarobkowej oraz osoby usamodzielniane, opuszczające pieczę zastępczą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe przepisy przewidują warunkowe zmniejszenie liczby założycieli z 5 do 3 osób z obowiązkiem uzupełnienia składu członkowskiego spółdzielni do 5 osób w terminie 12 miesięcy.

Zobacz: Pracownicy

Zmienione zostały ponadto limity zatrudnieniowe, gdy spółdzielnię socjalną zakładają osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz gdy spółdzielnia prowadzi działalność z zakresu usług społecznych użyteczności publicznej wymienionych w ustawie. Znowelizowana ustawa o spółdzielniach socjalnych określa również formy zatrudnienia członków zarządu.

Resort wskazuje, że bardzo ważna zmiana dotyczy wzmocnienia roli pracowników spółdzielni socjalnych niebędących jej członkami. Ten cel ma być realizowany m.in. poprzez objęcie tej kategorii pracowników procesem reintegracji społecznej i zawodowej oraz włączeniem w procesy decyzyjne i konsultacyjne.

MRPiPS podkreśla, że możliwa będzie refundacja składek na ubezpieczenia i części kosztów pracodawcy również dla pracowników spółdzielni, którzy są zagrożeni wykluczeniem społecznym.

Zgodnie z nowymi przepisami, spółdzielnie socjalne, których powstanie zostało współfinansowane z pieniędzy publicznych, są obowiązane poddać się pierwszej lustracji w terminie sześciu miesięcy od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Zlikwidowano obowiązek przeznaczania nadwyżki bilansowej na fundusz inwestycyjny. Będzie przeznaczana przez spółdzielnię socjalną na zwiększenie funduszu zasobowego w wysokości nie mniejszej niż 20 proc. oraz na szczególny cel działalności spółdzielni, jakim jest reintegracja społeczna i zawodowa członków i pracowników spółdzielni w wysokości minimum 30 proc.

W myśl znowelizowanych przepisów spółdzielnie socjalne zyskały możliwość tworzenia – w formie umowy – konsorcjum spółdzielczego. Regulacja ta jest ważna dla zwiększenia potencjału ekonomicznego spółdzielni, wspólnego organizowania sieci produkcji, handlu i usług, organizowania wspólnej promocji i wspólnego występowania w zamówieniach publicznych.

MRPiPS zauważa, że podczas prac parlamentarnych Senat podjął uchwałę wprowadzającą do projektu poprawkę umożliwiającą przystąpienie do umowy konsorcjum spółdzielczego organizacjom pozarządowym lub tzw. podmiotom kościelnym, prowadzącym jednostki nastawione na reintegrację społeczną i zawodową osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Chodzi np. o warsztaty terapii zajęciowej, zakłady aktywności zawodowej oraz centra i kluby integracji społecznej.

Spółdzielnie socjalne mają sześć miesięcy od wejścia ustawy w życie na dostosowanie statutów do jej wymagań.(PAP)

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bez zmian w lekturach. Quo vadis zostaje. Uczniowie nie czytają żadnego żyjącego autora

Filolog prof. Krzysztof Biedrzycki zwrócił uwagę, że "w szkole podstawowej wśród lektur obowiązkowych nie ma ani jednego żyjącego autora". Jednocześnie zauważył, że wśród lektur dodatkowych jest ich wielu i lista została bardzo dobrze uzupełniona. "Jeśli celem w szkole podstawowej na języku polskim jest zachęcenie do czytania, to trzeba proponować lektury, które młodzież będzie chciała czytać" - podkreślił.

Duże utrudnienia w weekend w Warszawie. Prace drogowe, filmowcy, masa krytyczna i rozpoczęcie sezonu przez motocyklistów

Na mieszkańców Warszawy czekają w ten weekend spore utrudnienia. Gdzie dokładnie można spodziewać się problemów z ruchem ulicznym?

W Wenecji już obowiązują nowe zasady wjazdu do historycznego centrum

W Wenecji już obowiązują nowe zasady wjazdu, zgodnie z którymi należy zgłosić swój przyjazd do historycznego centrum i dodatkowo wnieść opłatę 5 euro, jeśli nie ma się zamiaru zostawać na  noc. Już prawie 16 tys. osób uiściło opłatę. 

Maturzyści kończą rok szkolny. Kiedy egzaminy?

Piątek 26 kwietnia 2024 r. to ważny dzień dla tegorocznych maturzystów. Świadectwa ukończenia szkoły odbiorą uczniowie ostatnich klas liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. 

REKLAMA

Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

REKLAMA