Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cyfryzacja usług a cyberbezpieczeństwo w sektorze publicznym

 • Artykuł sponsorowany
W ostatnich latach można obserwować postępującą cyfryzację usług, również w sektorze publicznym. O ile załatwianie spraw urzędowych online jest dla obywateli ogromną wygodą, o tyle zasadne w tym kontekście jest pytanie – jak właściwie zadbać o bezpieczeństwo przetwarzanych danych?

.

Cyfryzacja usług publicznych – jakie ma korzyści?

Cyfryzacja dotyka już niemal każdego aspektu życia. Mowa tu nie tylko o codziennych kwestiach, jak robienie zakupów przez Internet – bez wychodzenia z domu można załatwić nawet skomplikowane sprawy urzędowe. Z pewnością wpływ na tempo tego procesu ma pandemia koronawirusa, która niejako wymusiła na urzędach i innych instytucjach sektora publicznego przejście w tryb pracy zdalnej.

Należy oczywiście podkreślić, że działania zmierzające do cyfryzacji pracy jednostek z sektora publicznego trwają zarówno w Polsce, jak i na świecie, już od wielu lat. Choć pandemia nie pozostaje tu bez znaczenia, w Polsce już od pewnego czasu podejmowano próby mające na celu uproszczenie załatwiania spraw urzędowych. Elektroniczny obieg dokumentów to rozwiązanie wygodne dla obywateli , a przy tym usprawniające pracę jednostek administracji publicznej. .

Jakie zalety ma cyfryzacja usług publicznych? Przede wszystkim pozwala na automatyzację wielu procesów, które dotychczas wymagały bezpośredniego zaangażowania pracowników, takich jak odbiór dokumentów, podpisywanie ich, przekazywanie innym departamentom lub jednostkom czy odsyłanie do petentów. Dzięki digitalizacji, wszelkie sprawy administracyjne mogą być procedowane znacznie szybciej. Ponadto, dokumenty w formie elektronicznej dostępne są niezależnie od lokalizacji, na wyciągnięcie ręki obywateli.

Zagrożenia związane z cyfryzacją usług publicznych

Cyfryzacja usług publicznych to nie tylko ogromne szanse dla sektora państwowego, ale również pewne zagrożenia. Szczególnie istotną kwestią jest bezpieczeństwo danych osobowych. Załatwienie jakiejkolwiek sprawy wiąże się bowiem z udostępnieniem zarówno imienia czy nazwiska, jak i miejsca zamieszkania, daty urodzenia czy numeru PESEL. Obawy o bezpieczeństwo danych pogłębiają kolejne przypadki cyberataków na organizacje rządowe.

Przykładów niestety nie trzeba daleko szukać – w Polsce miały miejsca już cyberataki na skrzynki mailowe członków rządu. Co prawda, incydent ten dotyczył prywatnych skrzynek, jednak fakt, że za ich pośrednictwem dyskutowano na tematy istotne dla funkcjonowania i bezpieczeństwa kraju, budzi co najmniej spore wątpliwości. Zdarzały się także przypadki włamań na wideokonferencje. Problemy z ochroną danych użytkowników czy udostępnianiem poufnych treści  w trakcie spotkań dotyczyły zwłaszcza jednej z popularnych aplikacji. Obecnie, wiele firm, krajów czy instytucji zakazuje wykorzystywania jej w celu przeprowadzania telekonferencji.  

.

Cyberbezpieczeństwo w dobie powszechnej cyfryzacji

W obu podanych przypadkach problem tkwił między innymi w doborze nieodpowiednich narzędzi – czy to do prowadzenia korespondencji służbowej, czy wideokonferencji. Z czego zatem korzystać, by elektroniczne zarządzanie dokumentacją było nie tylko wygodne, ale przede wszystkim bezpieczne? Rozwiązanie jest Comarch EZD – zaawansowany system informatyczny, na którego wdrożenie zdecydowało się wiele polskich urzędów, instytucji czy organizacji funkcjonujących w sektorze publicznym.

Comarch EZD pozwala na sprawne zarządzanie i elektroniczny obieg dokumentów poprzez automatyzację szeregu działań jednostek administracyjnych. System umożliwia przepływ wszelkich dokumentów – pism, podań, oświadczeń czy pozwoleń, które wymagają formalnego potwierdzenia ich przekazania. Comarch EZD może  zostać zintegrowany z systemem uwierzytelniania tożsamości, na przykład profilem zaufanym czy podpisem elektronicznym. Tym samym przesyłanie dokumentów, ich przetwarzanie i rozpatrywanie, a następnie odsyłanie do interesantów jest proste, a przy tym bezpieczne. Comarch EZD pozwala również na bieżące regulowanie wszelkich opłat administracyjnych, dzięki możliwości integracji z systemami płatności online.

Comarch EZD umożliwia zatem zdalną komunikację pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi stronami – petentami oraz urzędnikami zajmującymi się daną sprawą. Należy jednak podkreślić, że wszelkie czynności wykonywane w systemie są zgodne z obowiązującym prawem i obowiązującymi procedurami. Zaletą tego narzędzia jest także możliwość kontaktu z interesantami poprzez czat lub inne komunikatory, formularze czy wnioski online.

Comarch EZD – najważniejsze funkcjonalności systemu

Comarch EZD jest przystosowany do integracji z takimi rozwiązaniami jak ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej) czy ESP (Elektroniczna Skrzynka Podawcza). Wśród pozostałych funkcjonalności tego systemu wymienia się:

 • możliwość zdalnego zarządzania dokumentacją na kilku poziomach – mowa zarówno o przepływie dokumentów między interesantem a urzędem lub inną jednostką, jak i ich przepływie między poszczególnymi departamentami lub jednostkami;
 • możliwość pracy z dokumentami zdigitalizowanymi – tradycyjne pismo wystarczy zeskanować i wprowadzić do systemu;
 • bezpieczne przechowywanie, archiwizacja i katalogowanie dokumentów – wgląd do plików może być nadawany pojedynczym użytkownikom lub ich grupom, co pozwala na pełną kontrolę udzielanych dostępów;
 • analizowanie i raportowanie danych – system umożliwia monitorowanie zachodzących zmian oraz generowanie raportów. Na ich podstawie można skutecznie kontrolować i planować pracę danej jednostki organizacyjnej;
 • możliwość zarządzania kalendarzem – pozwala na planowanie wydarzeń czy spotkań oraz zapisywanie ważnych terminów. Zarządzanie kalendarzem jest możliwe z kilku poziomów, gdyż opcja jest dostępna zarówno dla pojedynczych pracowników czy zespołów, jak i całych działów lub departamentów.

System Comarch EZD usprawnia również pracę wewnątrz danej organizacji. Za jego pośrednictwem można obsługiwać pisma różnego przeznaczenia oraz zarządzać rejestrami, kalendarzem urlopów czy delegacji.

Comarch Security Platform – bezpieczne transmisje audio-wideo

Pandemiczna rzeczywistość wymusiła na jednostkach funkcjonujących w sektorze publicznym nie tylko elektroniczny obieg dokumentów i zarządzanie nimi, ale i zmianę formy komunikowania się. W wielu organizacjach codziennością stały się więc wideokonferencje oraz transmisje audio-wideo. Jak w takim przypadku zadbać o bezpieczeństwo danych i użytkowników?

Proponowanym rozwiązaniem jest Comarch Security Platform, które obejmuje szereg produktów stworzonych z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa narodowego i fizycznego. W odniesieniu do transmisji audio-wideo szczególnie istotnym aspektem jest możliwość zachowania poufności prowadzonych rozmów, dzięki zastosowaniu innowacyjnych algorytmów oraz sztucznej inteligencji. Platforma Comarch Security umożliwia stworzenie indywidualnych rozwiązań dostosowanych do specyfiki danej organizacji, zapewniających ochronę jej zasobów i wiedzy oraz tajność przekazywanych informacji.

Comarch Security Platform pozwala na zarządzanie bezpieczeństwem fizycznym obiektów oraz zapewnia cyberbezpieczeństwo. Natomiast, rozwiązanie Comarch Streaming Module do bezpiecznej transmisji audio-wideo umożliwia zachowanie poufności danych podczas wideokonferencji prowadzonych nawet na wysokich szczeblach administracji państwowej. Zapewnia skuteczną ochronę przed atakami hakerskimi oraz nieautoryzowanym dostępem do informacji.

Czym wyróżnia się to rozwiązanie? Jedną z jego głównych cech jest funkcjonalność. Umożliwia nawiązanie połączenia za pomocą dedykowanej aplikacji z poziomu dowolnego urządzenia – komputera, tabletu czy smartfona. Dzięki temu uczestnictwo w spotkaniu jest możliwe właściwie z każdego miejsca, co przy powszechnej pracy zdalnej stało się czynnikiem niezwykle istotnym. Kolejna kwestia to kompatybilność z powszechnie wykorzystywaną w jednostkach z sektora publicznego infrastrukturą. Ważnym aspektem jest też elastyczność proponowanych rozwiązań, które można indywidualnie dopasować do wymagań i oczekiwań organów administracji publicznej.

Kluczowa z punktu widzenia bezpieczeństwa jest wspomniana ochrona przed cyberatakami oraz niekontrolowanym dostępem do informacji poufnych. Cyfryzacja usług publicznych obejmuje nie tylko elektroniczny obieg dokumentów, ale również  przekazywanie informacji w innych formach na przykład podczas wideokonferencji. Należy bowiem pamiętać, że sektor publiczny to nie tylko urzędy czy jednostki budżetowe, ale także organy władzy publicznej, w tym administracji rządowej, kontroli państwowej, ochrony prawa, sądy i trybunały.

Co ponadto umożliwia Comarch Security Platform? Proponowane rozwiązania obejmują przede wszystkim:

 • analitykę wideo,
 • systemy transmisji wizji i fonii,
 • systemy bezpiecznej łączności w oparciu o protokoły IP,
 • systemy kontroli finansów,
 • systemy monitoringu sieci i systemów IT,
 • systemy wykorzystujące sztuczną inteligencję w technologii UAV,
 • indywidualne systemy bezpieczeństwa,
 • systemy dla służb państwowych.

Cyberbezpieczeństwo to w ostatnim czasie temat szczególnie ważny. Wpływ na to mają zarówno kolejne przypadki ataków hakerskich, które nie omijają osób sprawujących władzę w państwie, jak i postępująca cyfryzacja wszelkich usług w tym publicznych. Kluczowe jest zatem stosowanie dedykowanych, sprawdzonych rozwiązań, zapewniających bezpieczeństwo oraz kontrolę dostępu po danych i informacji.

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: Artykuł sponsorowany
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy jeden licznik na prąd wyklucza wypłatę dodatku węglowego dla dwóch rodzin?
  W domu z jednym piecem na węgiel mieszkają dwie rodziny. W domu jest tylko jeden licznik na prąd i wodę. Czy jeden licznik jest przeszkodą do otrzymania przed każdą z rodzin dodatku węglowego?
  Dyrektor szkoły karze ucznia pracami porządkowymi [ustawa o resocjalizacji z 9 czerwca 2022 r.]
  Od 1 września 2022 r. dyrektor szkoły nie będzie musiał zawiadamiać policji lub sądu rodzinnego o każdym przypadku popełnienia czynu karalnego przez ucznia. Zamiast tego, w przypadku drobnych wykroczeń, będzie mógł za zgodą rodziców sam zdecydować o rodzaju konsekwencji, jakie poniesie winowajca.
  MEiN: Nie będzie zmian w przepisach o dodatkach za trudne i uciążliwe warunki pracy dla pedagogów specjalnych
  Grupa posłów skierowała do resortu edukacji interpelację poselską w sprawie dodatków do wynagrodzenia nauczycieli pracujących w trudnych i uciążliwych warunkach. Parlamentarzyści zwrócili uwagę, że zmienione w maju 2022 roku Prawo oświatowe obliguje dyrektorów przedszkoli oraz szkół niebędących placówkami specjalnymi do obligatoryjnego zatrudnienia z dniem 1 września 2022 roku pedagogów specjalnych.
  Od 2023 r. zakaz wzywania petentów do urzędów? Sprawa ma być załatwiona emailem albo przez telefon
  Resort rozwoju i technologii przygotował projekt zmian w przepisach, dzięki którym obywatele nie będą musieli tak często jak obecnie stawiać się osobiście w urzędach - poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że zmiany mają wejść od 2023 roku.
  Podwyżka cen węgla w sklepie internetowym PGG
  Polska Grupa Górnicza ujednoliciła od 16 sierpnia ceny sprzedaży poszczególnych sortymentów węgla opałowego we wszystkich kopalniach. Po zmianie średnia cena węgla opałowego wyniesie ok. 1,2 tys. zł za tonę wobec ok. 1 tys. zł/t dotychczas - podała spółka w komunikacie prasowym.
  Czy dodatek węglowy mogą otrzymać Ukraińcy?
  Czy dodatek węglowy może otrzymać uchodźca z Ukrainy, który wynajmuje mieszkanie ogrzewane węglem?
  Akademia budżetowa 2022
  Akademia budżetowa to cykl 4 szkoleń dedykowanych osobom zajmującym się rachunkowością oraz finansami w jednostkach sektora finansów publicznych m.in. w szkołach, przedszkolach, centrum usług wspólnych, ośrodkach pomocy społecznej, gminach, powiatach zatrudnionych na stanowiskach księgowych, inspektorów, referentów, sekretarzy oraz innych specjalistów. W ramach Akademii przybliżone zostaną najważniejsze zagadnienia z zakresu rachunkowości oraz sprawozdawczości obowiązujące i planowane od 2023 r.
  Kopalnia Budryk: dodatkowy węgiel „Orzech” dla odbiorców indywidualnych
  Jastrzębska Spółka Węglowa, która jest największym producentem węgla koksowego w UE, zwiększy produkcję węgla do celów energetycznych sortymentu orzech i rozpoczęła już jego sprzedaż w kopalni Budryk odbiorcom indywidualnym.
  Czy wójt może wydawać wytyczne dyrektorowi szkoły
  Sprawowanie nadzoru nad działalnością jednostek oświatowych nie jest uprawnieniem na tyle szerokim, aby dawało wójtowi prawo ingerowania w kompetencje dyrektorów szkół i przedszkoli.
  W jednym domu mieszkają dwie rodziny. Kto ma prawo do dodatku węglowego?
  Pytanie: Mieszkam z mężem i dzieckiem na parterze domu. Piętro jest zamieszkałe przez teścia i teściową. Obie rodziny żyją osobno w zakresie rachunków, zakupów. W domu jest piec na węgiel zgłoszony do CEEB. Dom należy do teściów. Kto ma prawo do dodatku węglowego?
  Prezydent podpisał nowelizację Karty Nauczyciela. Co się zmienia od 1 września 2022 r.?
  Nowelizacja Karty Nauczyciela wprowadza: 1) dwa stopnie awansu zawodowego: nauczyciela minowanego oraz nauczyciela dyplomowanego oraz 2) zmiany w wysokości tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli.
  Jak zmiany klimatu wpływają na nasze zdrowie? Tegoroczne fale upałów to zaledwie początek
  20 sierpnia 1897 roku brytyjski lekarz, Sir Ronalda Rossa odkrył, że za przenoszenie malarii odpowiedzialne są samice komarów. Niestety, zmiany klimatu, jakie obecnie obserwujemy, sprzyjają rozwojowi chorób przenoszonych właśnie przez wektory (m.in. komary i kleszcze), a ich zasięg występowania rozszerza się coraz bardziej na kraje Europy Północnej, powodując pojawianie się jednostek chorobowych, które dotychczas były kojarzone z obszarami tropikalnymi.
  Wniosek o dodatek węglowy trzeba złożyć do 30 listopada 2022 r.
  Aby otrzymać dodatek węglowy w wysokości 3000 zł, trzeba złożyć wniosek do gminy do 30 listopada. Gmina ma 30 dni na jego wypłatę.
  Nauka umiejętności strzeleckich w szkołach dopiero od 2024 r. [klasa VIII i klasa I w LO i technikum]
  Zmieniona podstawa programowa edukacji dla bezpieczeństwa w zakresie umiejętności strzeleckich z wykorzystaniem broni kulowej, pneumatycznej, replik broni strzeleckiej (ASG), strzelnic wirtualnych albo laserowych będzie realizowana począwszy od roku szkolnego 2024/2025, a w przypadku dostępności na terenie danego powiatu odpowiedniego sprzętu - nawet od kolejnego roku szkolnego.
  Pracownik socjalny może otrzymać nagrodę ministra za nowatorskie rozwiązania stosowane przy integrowaniu osób starszych
  Pracownik socjalny stosujący nowatorskie rozwiązania przy integrowaniu osób starszych i osób niepełnosprawnych w środowisku, umożliwiające ich uczestnictwo w życiu publicznym, zawodowym, kulturalnym, artystycznym, może otrzymać nagrodę ministra.
  4432,15 zł brutto dla początkującego nauczyciela. Podwyżka o 738,69 zł brutto. Nauczyciel kontraktowy zyska 332,41 zł brutto
  Od 1 września 2022 r. średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego będzie wynosiło 4 432,15 zł. To jest wzrost wynagrodzenia o 20 proc., czyli o 738,69 zł - powiedział w czwartek w Warszawie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
  Nowe zasady rekrutacji do szkół i przedszkoli [projekt rozporządzenia]
  Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało nowelizację przepisów dotyczącą zasad rekrutacji do szkół i przedszkoli. Zmiany uwzględniają m.in. wykreślenie z egzaminu ósmoklasisty czwartego przedmiotu obowiązkowego wybieranego spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.
  Wzór wniosku o dodatek węglowy [rozporządzenie]
  Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało projekt rozporządzenia z wzorem wniosku o wypłatę dodatku węglowego.
  Jakie są przedmioty w VII klasie w roku szkolnym 2022/2023?
  Jakie przedmioty dochodzą w klasie VII? W porównaniu do klasy VI uczniowie uczą się w klasie VII dodatkowo: drugiego języka obcego, chemii, fizyki, geografii, biologii, doradztwa zawodowego. Nie mają już zajęć z techniki.
  Jakie są przedmioty w klasie VI szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023?
  W klasie VI język polski, to 5 godzin tygodniowo. Matematyka - 4 godziny zajęć. Język angielski - 3 godziny.
  Wiceszef MEiN: Brakuje ponad 16 tys. nauczycieli
  Brakuje ponad 16 tys. nauczycieli, to blisko 4 tys. więcej niż w poprzednim roku.
  Rzecznik Finansowy: wzór wniosku o skorzystanie z wakacji kredytowych [Word]
  Rzecznik Finansowy opracował wniosek o o skorzystanie z wakacji kredytowych.
  Wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego [PDF]
  Znany jest wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego. Opublikowano go w projekcie rozporządzenia. Wzór załączamy w formacie PDF i Word (.docx).
  Zasady przeprowadzania egzaminu maturalnego w 2023 r. [rozporządzenie z 1 sierpnia 2022 r. w sprawie egzaminu maturalnego]
  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI I NAUKI1) z dnia 1 sierpnia 2022 r. w sprawie egzaminu maturalnego.
  Warunki i sposób przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty w 2023 r.
  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI I NAUKI z dnia 2 sierpnia 2022 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty - Dziennik Ustaw - rok 2022 poz. 1636