Wniosek o przyznanie świadczenia ratowniczego dla strażaków OSP – rozporządzenie
REKLAMA
REKLAMA
Wniosek o przyznanie świadczenia ratowniczego zawiera podstawowe informacje dotyczące danych osobowych oraz określa załączniki, które potwierdzają bezpośredni udział wnioskodawcy w działaniach ratowniczych.
REKLAMA
Ile wynosi świadczenie ratownicze dla strażaków OSP?
Prawo do świadczenia ratowniczego w wysokości 200 zł z tytułu wysługi lat przysługuje strażakowi ratownikowi OSP, który czynnie uczestniczył w działaniach lub akcjach ratowniczych:
- w przypadku mężczyzn – przez co najmniej 25 lat i osiągnął 65 rok życia,
- w przypadku kobiet – przez co najmniej 20 lat i ma co najmniej 60 lat.
Co oznacza "czynne uczestnictwo w akcjach ratunkowych"?
Przez czynne uczestnictwo należy rozumieć bezpośredni udział przynajmniej raz w roku w działaniach lub akcjach ratowniczych.
Czy świadczenie ratownicze dla strażaków OSP wymaga ciągłości wysługi lat?
Świadczenie ustala się na wniosek strażaka ratownika OSP lub jego przedstawiciela ustawowego, pełnomocnika albo opiekuna prawnego.
Przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa w działaniach ratowniczych nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w ochotniczej straży pożarnej.
Czy świadczenie ratownicze dla strażaków OSP jest waloryzowane?
Tak, kwota świadczenia ratowniczego podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 marca.
Jaka dokumentacja jest podstawą do wypłaty świadczenia ratownicze dla strażaków OSP
Potwierdzeniem bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych od 1 stycznia 2022 r. jest dokumentacja prowadzona przez Państwową Straż Pożarną. Za okres od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2021 r. jest to dokumentacja PSP lub pisemne oświadczenie trzech świadków.
Ilu świadków jest potrzebnych dla otrzymania świadczenia ratowniczego przez strażaka OSP
REKLAMA
Każde z trzech oświadczeń potwierdza wójt (burmistrz, prezydent miasta) pod względem ich wiarygodności (dotyczy to wnioskodawców, którzy wykonywali działania ratownicze do dnia 31 grudnia 2011 r. lub od dnia 1 stycznia 2012 r. do dnia 31 grudnia 2021 r.).
Do wniosku nie dołącza się załączników w postaci pisemnych oświadczeń świadków, w przypadku gdy Państwowa Straż Pożarna dysponuje danymi potwierdzającymi bezpośredni udział wnioskodawcy w działaniach ratowniczych (art. 50 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych)
Ile trwa postępowanie w sprawie świadczenia ratownicze dla strażaków OSP?
Po otrzymaniu wniosku wraz z załącznikami komendant powiatowy (miejski) PSP właściwy dla siedziby OSP strażaka ratownika OSP w formie decyzji przyznaje świadczenie ratownicze.
Niekompletny wniosek pozostaje bez rozpoznania.
Postępowanie o przyznanie świadczenia ratowniczego kończy się nie później niż w terminie 60 dni od dnia złożenia wniosku o przyznanie tego świadczenia. Od decyzji przysługuje wnioskodawcy odwołanie do właściwego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. Złożenie odwołania nie wstrzymuje wykonania decyzji.
REKLAMA
REKLAMA