Pomysły na odnowę miast
REKLAMA
Rewitalizacja to jedno z najpopularniejszych pojęć stosowanych we współczesnej urbanistyce. Jest to proces polegający dosłownie na „przywróceniu do życia” terenów obumarłych, zdegradowanych, często związany ze zmianą dotychczasowej funkcji.
REKLAMA
Pojęcie „rewitalizacja” często jest nadużywane w odniesieniu do renowacji, rewaloryzacji lub po prostu modernizacji. Odnowienie fasady budynku czy nawet zespołu budynków nie może być nazywane rewitalizacją, choć może być jednym z jej elementów. Cechą charakterystyczną tego procesu jest jego kompleksowość. Składają się na niego działania z zakresu planowania przestrzennego, urbanistyki, estetyki, lecz również ekonomii oraz polityki społecznej.
Na ten temat:
Jak gmina powinna przygotować się do programu rewitalizacji>>
Programem rewitalizacji jest proces odnowy miasta, nie tylko w sferze remontowej czy modernizacyjnej. Jest to także proces społeczno-gospodarczy, w różnym zakresie, w wyznaczonym obszarze miasta. Program rewitalizacji uchwalany jest uchwałą rady gminy.
Uchwały rady gminy w powyższych sprawach nie są prawem miejscowym.
Z chwilą uchwalenia przez radę gminy programu rewitalizacji gmina powinna uchwalić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który jest prawem miejscowym na danym terenie i na podstawie którego wydawane są decyzje o pozwoleniu na budowę.
Jak właściwie i skutecznie przeprowadzić rewitalizację w gminie>>
REKLAMA
W programie rewitalizacji należy scharakteryzować gminę, w szczególności obszar rewitalizowany. W przypadku starania się o wsparcie finansowe ze źródeł unijnych lub innych źrodeł zewnętrznych program będzie dogłębnie studiowany przez darczyńcę. I to, co dla mieszkańca może być oczywiste, dla czytelnika z zewnątrz gminy z reguły jest nowością.
Dlatego należy dogłębnie scharakteryzować położenie i lokalizację gminy oraz strukturę mieszkańców. Określić trzeba gospodarkę gminy, w jakim stopniu gmina jest uprzemysłowiona, jakie są zakłady przemysłowe i inne przedsiębiorstwa. Określić trzeba poziom zatrudnienia oraz to, czy mieszkańcy znajdują pracę na terenie gminy, czy muszą wyjeżdżać poza gminę. Najlepiej w oparciu o informacje z referatów gospodarczych stworzyć tabele:
-struktury podmiotów zarejestrowanych w gminie - produkcja, usługi, budownictwo, transport, handel, gastronomia, inne branże,
-przedsiębiorstwa zarejestrowane w systemie REGON na przestrzeni np. pięciu lat,
-struktury bezrobocia w rozbiciu na wiek bezrobotnych i płeć.
Odbudowa zniszczonych i zaniedbanych części miast>>
Projekty rewitalizacyjne w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich mogą być sfinansowane częściowo, m.in. z dotacji z PROW. Wspierane będą projekty realizowane w miejscowościach zamieszkanych przez nie więcej niż 5 tys. mieszkańców. Wysokość dofinansowania może wynieść 75 proc. kosztów kwalifikowanych. Pozostałe 25 proc. to udział własny beneficjenta.
Jak uatrakcyjnić wizerunek centrum miasta>>
Główna ulica czy centralny rynek to w większości miast najważniejszy punkt, który przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów. Regres czy nawet tylko brak rozwoju takiego miejsca jest odbierany jako upadek miasta. Tak stało się m.in. w Łodzi, ale są już pomysły na przywrócenie głównej ulicy tej metropolii wcześniejszej świetności.
REKLAMA
REKLAMA