reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > GSIA > Wspólne warsztaty z ekonomii społecznej dla urzędników i organizacji pozarządowych

Wspólne warsztaty z ekonomii społecznej dla urzędników i organizacji pozarządowych

Jak pomóc potrzebującym w gminie czy dzielnicy, jak wykorzystać potencjał danej miejscowości – tego można się dowiedzieć, uczestnicząc w zajęciach z ekonomii społecznej. To istotne zagadnienia, zwłaszcza że samorząd należy do najważniejszych podmiotów realizujących działania z tego zakresu.

Ekonomia społeczna oznacza zwykle działalność na pograniczu sektora prywatnego i publicznego prowadzoną przez grupę organizacji, na jaką składają się stowarzyszenia, fundacje, przedsiębiorstwa. Ich celem jest zaspokajanie tych potrzeb, które nie mogą zostać zaspokojone przez sektor przedsiębiorstw wolnego rynku oraz instytucje administracji publicznej. Owe potrzeby to spójność społeczna (zawierająca tworzenie miejsc pracy, stymulowanie przedsiębiorczości, utrzymywanie stabilności rynków) oraz te związane z koncepcją społeczeństwa uczestniczącego, demokratycznego i opartego na solidarności społecznej.

Każdy może się nauczyć

Jak połączyć elementy ekonomii społecznej z potencjałem poszczególnych regionów, aby przynosiły mieszkańcom realne korzyści? Trzeba poznać, na czym polega ekonomia społeczna, jakie są jej elementy, kto może z niej skorzystać itp. Tego można nauczyć się na seminariach i warsztatach organizowanych przez Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej. Praktycznie w każdym województwie działa ośrodek, który realizuje szkolenia dla poszczególnych grup – czy to przedsiębiorców, czy urzędników, czy osób indywidualnych.

Czytaj także:

Będzie łatwiej założyć spółdzielnię socjalną>>

Dzięki znowelizowanej w ubiegłym roku ustawie o spółdzielniach socjalnych te podmioty mogą lepiej funkcjonować na rynku. Nowela zwiększyła z 20 do 50 proc m.in. limit osób, które mogą być członkami spółdzielni, a nie należą do grupy osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Samorządy mogą aktywnie przeciwdziałać ubóstwu>>

Rok 2010 został ustanowiony przez Komisję Europejską Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Zjawisko marginalizacji i ubóstwa w Polsce dotyka różnych grup społecznych, ale głównie osób starszych, niepełnosprawnych, cudzoziemców. Samorządy w tym zakresie mogą znacznie pomóc rozwiązywać te problemy lokalnie.

Centra i kluby integracji społecznej skutecznie rozwiązują lokalne problemy społeczne>>

Znalezienie zatrudnienia dla osób długotrwale bezrobotnych jest bardzo trudne, a często niemożliwe. Sprawdzonym sposobem na zmianę postawy i zaangażowanie bezrobotnych w szukanie pracy jest zatrudnienie socjalne. Dzięki tworzeniu przez samorządy i organizacje pozarządowe Centrów i Klubów Integracji Społecznej, a także wspieranie lokalnych przedsiębiorców zjawisko wykluczenia społecznego się zmniejsza.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Gazeta Samorządu i Administracji
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EESTI CONSULTING OÜ

Consulting, doradztwo prawno-podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama