REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poradnik Samorządowca - Przekształcenia w służbie zdrowia

REKLAMA

W ostatnich latach gminy, powiaty i województwa poszukują sposobów pozwalających na rozwiązanie problemów, jakich przysparzają im samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, którymi „obdarzyło” je państwo.

Oczywiście, podstawowy problem do rozwiązania to zadłużenie, w jakie popadło wiele z tych zakładów. Niemniej, jak wiadomo, to nie jedyny problem. Bardzo często padają stwierdzenia, iż samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej nie zapewniają pacjentom satysfakcjonującego ich poziomu dostępności do świadczeń zdrowotnych, a więc nie gwarantują realizacji prawa do ochrony zdrowia, zapisanego w art. 68 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r. Często też podkreśla się, że nie zapewniają pracownikom odpowiedniego poziomu wynagrodzeń. Siłą rzeczy konsekwencje tego, pośrednio albo bezpośrednio, ponoszą samorządy terytorialne.

REKLAMA

Do samorządów należy poszukiwanie sposobu nie tylko na poprawę standardu opieki zdrowotnej, lecz przede wszystkim metod uchronienia się przed niebezpieczeństwem roszczeń ze strony niezaspokojonych wierzycieli publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Doraźne formy pomocy, jakie oferowały władze państwowe – przede wszystkim tzw. oddłużenie – na ogół nie przynosiły trwałej poprawy. Nie powiodły się też wszystkie podejmowane w ostatnim dziesięcioleciu próby systemowych reform mających doprowadzić do odejścia od konstrukcji, jaką jest samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej na rzecz innych, sprawniejszych i „efektywniejszych” ekonomicznie (Czytelnicy zapewne pamiętają lansowany kilka lat temu pomysł spółek użyteczności publicznej). Stąd samorządy tworzą własne modele reform, które przynoszą lepszy albo gorszy skutek.

Przedmiotem Poradnika jest przybliżenie praktycznych aspektów procesu powszechnie nazywanego „przekształceniami w służbie zdrowia” albo „przekształceniem samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej w spółkę”. Od razu jednak należy się Czytelnikom wyjaśnienie, że są to określenia potoczne, które nie mają precyzyjnego odzwierciedlenia w przepisach prawa.

Z tej przyczyny w dalszej części Poradnika określenie „przekształcenie” będzie stosowane jedynie umownie. Bliższe formalnoprawnej rzeczywistości byłoby określenie „zmiany prawno-organizacyjne związane z likwidacją samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej oraz utworzeniem niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej przez spółkę samorządową”. W istocie bowiem jest to proces polegający, z jednej strony, na likwidacji samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, z drugiej zaś, na utworzeniu podmiotu, który przejmie jego zadania – tj. spółki prawa handlowego, która będzie podmiotem tworzącym dla niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej. Formalnie są to dwa odrębne procesy.

W efekcie między tymi podmiotami, tj. samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej a spółką i niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej, nie ma prawnej więzi – nazywanej następstwem prawnym lub sukcesją, może jedynie za wyjątkiem spraw pracowniczych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Poradnik Samorządowca

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA