REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poradnik Samorządowca - Przekształcenia w służbie zdrowia

REKLAMA

W ostatnich latach gminy, powiaty i województwa poszukują sposobów pozwalających na rozwiązanie problemów, jakich przysparzają im samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, którymi „obdarzyło” je państwo.

Oczywiście, podstawowy problem do rozwiązania to zadłużenie, w jakie popadło wiele z tych zakładów. Niemniej, jak wiadomo, to nie jedyny problem. Bardzo często padają stwierdzenia, iż samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej nie zapewniają pacjentom satysfakcjonującego ich poziomu dostępności do świadczeń zdrowotnych, a więc nie gwarantują realizacji prawa do ochrony zdrowia, zapisanego w art. 68 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r. Często też podkreśla się, że nie zapewniają pracownikom odpowiedniego poziomu wynagrodzeń. Siłą rzeczy konsekwencje tego, pośrednio albo bezpośrednio, ponoszą samorządy terytorialne.

REKLAMA

Do samorządów należy poszukiwanie sposobu nie tylko na poprawę standardu opieki zdrowotnej, lecz przede wszystkim metod uchronienia się przed niebezpieczeństwem roszczeń ze strony niezaspokojonych wierzycieli publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Doraźne formy pomocy, jakie oferowały władze państwowe – przede wszystkim tzw. oddłużenie – na ogół nie przynosiły trwałej poprawy. Nie powiodły się też wszystkie podejmowane w ostatnim dziesięcioleciu próby systemowych reform mających doprowadzić do odejścia od konstrukcji, jaką jest samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej na rzecz innych, sprawniejszych i „efektywniejszych” ekonomicznie (Czytelnicy zapewne pamiętają lansowany kilka lat temu pomysł spółek użyteczności publicznej). Stąd samorządy tworzą własne modele reform, które przynoszą lepszy albo gorszy skutek.

Przedmiotem Poradnika jest przybliżenie praktycznych aspektów procesu powszechnie nazywanego „przekształceniami w służbie zdrowia” albo „przekształceniem samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej w spółkę”. Od razu jednak należy się Czytelnikom wyjaśnienie, że są to określenia potoczne, które nie mają precyzyjnego odzwierciedlenia w przepisach prawa.

Z tej przyczyny w dalszej części Poradnika określenie „przekształcenie” będzie stosowane jedynie umownie. Bliższe formalnoprawnej rzeczywistości byłoby określenie „zmiany prawno-organizacyjne związane z likwidacją samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej oraz utworzeniem niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej przez spółkę samorządową”. W istocie bowiem jest to proces polegający, z jednej strony, na likwidacji samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, z drugiej zaś, na utworzeniu podmiotu, który przejmie jego zadania – tj. spółki prawa handlowego, która będzie podmiotem tworzącym dla niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej. Formalnie są to dwa odrębne procesy.

W efekcie między tymi podmiotami, tj. samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej a spółką i niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej, nie ma prawnej więzi – nazywanej następstwem prawnym lub sukcesją, może jedynie za wyjątkiem spraw pracowniczych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Poradnik Samorządowca

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MC: List polecony przez Internet? Wygodna korespondencja z urzędami dzięki e-Doręczeniom

Od 1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać system e-doręczeń. Wszystkie urzędowe pisma i decyzje będzie można odbierać oraz nadawać w formie elektronicznej. E-Doręczenia są elektronicznym odpowiednikiem listu poleconego za pośrednictwem odbioru.

Ósmoklasiści rozpoczęli próbne egzaminy

Dziś zaczął się trzydniowy próbny egzamin ósmoklasisty organizowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Udział szkół nie jest obowiązkowy. 

QUIZ Jak dobrze znasz kultowe świąteczne filmy? Duża szansa na 10/12
Kochasz świąteczne filmy? Znasz je na pamięć? To z quizem poradzisz sobie bez problemu.
Do min. edukacji B. Nowackiej trafił kolejny pomysł na podwyżki pensji nauczycieli o 15%. Kluczowa kwota 10.340,00 zł

Autorem pomysłu są związkowcy. Ich pomysł na podwyżki 15% dla nauczycieli to zwiększenie pieniędzy na tzw. standard A. To kwota, jaką gminy dostaną na jednego ucznia w 2025 r. Związkowcy chcą podnieść kwoty przekazywane samorządom na ucznia o 15%, co otworzyłoby punkt startu do przekazania nauczycielom części z tych pieniędzy na podwyżki w 2025 r.

REKLAMA

Pracownicy samorządowi: Kto powinien odbyć służbę przygotowawczą?

Służbę przygotowawczą powinna odbyć osoba podejmująca po raz pierwszy pracę w urzędzie, jeżeli umowa o pracę została zawarta na okres dłuższy niż pół roku lub na czas nieokreślony. O dalszym zatrudnieniu decyduje wynik egzaminu kończącego służbę przygotowawczą.

Istotne zmiany dla lekarzy i pielęgniarek anestezjologicznych oraz intensywnej terapii. Termin na dostosowanie się do nowych przepisów do 30 czerwca 2025 r.

Istotne zmiany dla lekarzy i pielęgniarek anestezjologicznych oraz intensywnej terapii. Termin na dostosowanie się do nowych przepisów do 30 czerwca 2025 r. Ministerstwo Zdrowia chce wydłużyć termin dostosowania do wymagań określonych w rozporządzeniu w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Asystent międzykulturowy. Rząd pracuje nad programem dofinansowań do zatrudnienia asystentów międzykulturowych w szkołach

Asystent międzykulturowy. Rząd pracuje nad programem dofinansowań do zatrudnienia asystentów międzykulturowych w szkołach. Program będzie zawierał trzy moduły. Chodzi o dofinansowanie zatrudnienia asystenta międzykulturowego, realizację różnorodnych form wsparcia na rzecz dobrostanu społeczności szkolnej, a także doskonalenie kadr systemu oświaty. 

ZUS: Do 26 listopada 2024 r. złożono 897,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Przedsiębiorcy mają czas do 30 listopada

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że do 27 listopada 2024 r. złożono 897,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Przedsiębiorcy mają czas do 30 listopada na złożenie wniosków o wakacje składkowe.

REKLAMA

Który polityk to powiedział? Ten QUIZ to wyzwanie – sprawdź swoją wiedzę!
Politycy z racji swojej działalności często są autorami wypowiedzi, które zapadają w pamięć i następnie są przez lata cytowane. Spróbuj powiązać zaprezentowane cytaty z konkretnymi osobami. Który polityk to powiedział? Zacznijmy od klasyki.
Idą Święta. Jak rozliczyć wynagrodzenie nauczyciela w okresie między Świętami? Urząd wyjaśnia

Na pytanie o rozliczenie godzin ponadwymiarowych za okres przerwy świątecznej odpowiedziała Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku. Brak jest bowiem podstaw dla twierdzenia, że w okresie przerwy świątecznej w realizacji zajęć, ustalonej odgórnie przepisami prawa powszechnie obowiązującego (rozporządzeniem w sprawie organizacji roku szkolnego) nauczyciel pozostawał w gotowości do wykonywania pracy, bowiem w okresie jej trwania nie są realizowane zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, a co za tym idzie nie zaistniała realna możliwość do świadczenia pracy. Nie można więc przyjąć, że nauczyciel mógł wyrażać gotowość do świadczenia pracy a niemożność jej wykonania spowodowana została przez pracodawcę.

REKLAMA