REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poradnik Samorządowca - Przekształcenia w służbie zdrowia

REKLAMA

W ostatnich latach gminy, powiaty i województwa poszukują sposobów pozwalających na rozwiązanie problemów, jakich przysparzają im samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, którymi „obdarzyło” je państwo.

Oczywiście, podstawowy problem do rozwiązania to zadłużenie, w jakie popadło wiele z tych zakładów. Niemniej, jak wiadomo, to nie jedyny problem. Bardzo często padają stwierdzenia, iż samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej nie zapewniają pacjentom satysfakcjonującego ich poziomu dostępności do świadczeń zdrowotnych, a więc nie gwarantują realizacji prawa do ochrony zdrowia, zapisanego w art. 68 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r. Często też podkreśla się, że nie zapewniają pracownikom odpowiedniego poziomu wynagrodzeń. Siłą rzeczy konsekwencje tego, pośrednio albo bezpośrednio, ponoszą samorządy terytorialne.

REKLAMA

Do samorządów należy poszukiwanie sposobu nie tylko na poprawę standardu opieki zdrowotnej, lecz przede wszystkim metod uchronienia się przed niebezpieczeństwem roszczeń ze strony niezaspokojonych wierzycieli publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Doraźne formy pomocy, jakie oferowały władze państwowe – przede wszystkim tzw. oddłużenie – na ogół nie przynosiły trwałej poprawy. Nie powiodły się też wszystkie podejmowane w ostatnim dziesięcioleciu próby systemowych reform mających doprowadzić do odejścia od konstrukcji, jaką jest samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej na rzecz innych, sprawniejszych i „efektywniejszych” ekonomicznie (Czytelnicy zapewne pamiętają lansowany kilka lat temu pomysł spółek użyteczności publicznej). Stąd samorządy tworzą własne modele reform, które przynoszą lepszy albo gorszy skutek.

Przedmiotem Poradnika jest przybliżenie praktycznych aspektów procesu powszechnie nazywanego „przekształceniami w służbie zdrowia” albo „przekształceniem samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej w spółkę”. Od razu jednak należy się Czytelnikom wyjaśnienie, że są to określenia potoczne, które nie mają precyzyjnego odzwierciedlenia w przepisach prawa.

Z tej przyczyny w dalszej części Poradnika określenie „przekształcenie” będzie stosowane jedynie umownie. Bliższe formalnoprawnej rzeczywistości byłoby określenie „zmiany prawno-organizacyjne związane z likwidacją samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej oraz utworzeniem niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej przez spółkę samorządową”. W istocie bowiem jest to proces polegający, z jednej strony, na likwidacji samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, z drugiej zaś, na utworzeniu podmiotu, który przejmie jego zadania – tj. spółki prawa handlowego, która będzie podmiotem tworzącym dla niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej. Formalnie są to dwa odrębne procesy.

W efekcie między tymi podmiotami, tj. samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej a spółką i niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej, nie ma prawnej więzi – nazywanej następstwem prawnym lub sukcesją, może jedynie za wyjątkiem spraw pracowniczych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Poradnik Samorządowca
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  REKLAMA

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  REKLAMA