Wypadki w drodze do pracy
REKLAMA
Za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana (art. 57b ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych; dalej: ustawa emeryturach i rentach). Jednak uważa się też, że wypadek nastąpił w drodze do lub z pracy, jeżeli taka droga:
REKLAMA
● została przerwana, a przerwa była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby,
● nie będąc drogą najkrótszą, była, ze względów komunikacyjnych, najdogodniejsza.
Czytaj także:
Jakie sytuacje można uznać za wypadek przy pracy>>
Do nieszczęśliwych zdarzeń może dojść w każdym miejscu, czyli także na stanowisku pracy. Są jednak takie okoliczności, które nie kwalifikują się jako wypadek w pracy.
Ruszyła kampania na rzecz bezpieczeństwa w pracy>>
Co roku, na całym świecie dochodzi do ok. 125 mln wypadków przy pracy, codziennie ginie w nich ok. 600 osób. W środę ruszyła w Polsce kolejna edycja europejskiej kampanii, która ma zwiększyć bezpieczeństwo w pracy.
Uprawnienia społecznego inspektora pracy>>
Społeczna inspekcja pracy powołana przez przepisy Kodeksu pracy sprawuje społeczną kontrolę przestrzegania prawa pracy, jak również przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Obowiązek uczestniczenia w szkoleniach>>
Przepisy prawa pracy nie zawierają przepisów rozstrzygających wprost, kiedy pracownik ma obowiązek uczestniczenia w szkoleniach organizowanych przez pracodawcę. Jedyny wyjątek stanowią szkolenia dotyczące bhp.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.