Poradnik Samorządowca - Podatki i opłaty lokalne
REKLAMA
REKLAMA
Źródłami dochodów własnych gminy są wpływy z podatków lokalnych (od nieruchomości, rolnego, leśnego, od środków transportowych, dochodowego od osób fizycznych opłacanego w formie karty podatkowej, od spadków i darowizn oraz czynności cywilnoprawnych) oraz wpływy z opłat (m.in. skarbowej, targowej, miejscowej, uzdrowiskowej, od posiadania psów, adiacenckiej i renty planistycznej). Zarówno gminy, jak i powiaty oraz województwa partycypują we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych i osób prawnych.
REKLAMA
Informacje zawarte w Poradniku są niezbędne JST występującym w roli organu podatkowego. Pomogą one przeprowadzić prawidłowo postępowanie podatkowe i wydać merytorycznie poprawną decyzję kończącą to postępowanie.
W czterech pierwszych rozdziałach Poradnika zostały omówione podatki stanowiące źródła dochodu JST, w których samorządy są jednocześnie organami podatkowymi, a mianowicie: podatek od nieruchomości, rolny, leśny oraz od środków transportowych. Rozdział piąty poświęcono podatkom, które stanowią w całości lub w części źródła dochodu JST, ale są pobierane przez inne organy, a następnie przekazywane samorządom. W rozdziale tym punkt ciężkości położono głównie na wskazanie wzajemnych relacji pomiędzy JST a organami pobierającymi podatek. W szóstym rozdziale omówiono najważniejsze opłaty lokalne. Rozdział siódmy został poświęcony najważniejszym kwestiom postępowania podatkowego. W ósmym, ostatnim, rozdziale znajdują się podstawy prawne, które odnoszą się do całej zawartości Poradnika.
Poradnik może być przydatny także podatnikom, bowiem poznanie konstrukcji poszczególnych podatków pozwoli im uniknąć błędów, których skutkiem mogą być poważne konsekwencje.
REKLAMA
REKLAMA