Pożyczka
REKLAMA
Umowa pożyczki, której wartość wynosi pięćset złotych, powinna być zawarta na piśmie.
REKLAMA
Dający pożyczkę może odstąpić od umowy i odmówić wydania przedmiotu pożyczki, jeżeli zwrot pożyczki jest wątpliwy z powodu złego stanu majątkowego drugiej strony. Uprawnienie to nie przysługuje dającemu pożyczkę, jeżeli w chwili zawarcia umowy o złym stanie majątkowym drugiej strony wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć. To uprawnienie nie przysługuje jednak dającemu pożyczkę, jeżeli w chwili zawarcia umowy o złym stanie majątkowym drugiej strony wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć, ani wówczas, gdy przedmiot pożyczki został już pożyczkobiorcy wydany.
Roszczenie biorącego pożyczkę o wydanie przedmiotu pożyczki przedawnia się z upływem sześciu miesięcy od chwili, gdy przedmiot miał być wydany.
Jeżeli termin zwrotu pożyczki nie jest oznaczony, dłużnik obowiązany jest zwrócić pożyczkę w ciągu sześciu tygodni po wypowiedzeniu przez dającego pożyczkę.
Termin "wypowiedzenie" ma w dziedzinie zobowiązań podwójne znaczenie i wywołuje różne skutki:
- w przepisie art. 673 k.c. wypowiedzenie prowadzi do zakończenia stosunku najmu;
- w art. 723 k.c. wypowiedzenie wywołuje ten skutek, że roszczenie o zwrot pożyczki staje się wymagalne.
REKLAMA
Jeżeli rzeczy otrzymane przez biorącego pożyczkę mają wady, dający pożyczkę obowiązany jest do naprawienia szkody, którą wyrządził biorącemu przez to, że wiedząc o wadach nie zawiadomił go o nich. Przepisu powyższego nie stosuje się w wypadku, gdy biorący mógł z łatwością wadę zauważyć.
Dający pożyczkę, zgodnie z art. 727 KC, jest obowiązany do rękojmi za wady rzeczy stanowiące przedmiot pożyczki niepieniężnej. Ponosi on odpowiedzialność za wady fizyczne i prawne wydanej rzeczy, istniejące w chwili wydania jej pożyczkobiorcy lub takie, które wystąpiły po wydaniu, ale z przyczyn, które istniały wcześniej. Pożyczkodawca odpowiada tylko wtedy, gdy wydając rzecz, wiedział o wadzie i nie poinformował o niej pożyczkobiorcy, chyba że ten mógł z łatwością, a więc bez specjalnych starań wady zauważyć. Ciężar dowodu, że dający pożyczkę wiedział o wadach, spoczywa na biorącym.
UWAGA!!! Wiele osób bardzo często używa wymiennie pojęć pożyczki i kredytu. Są to jednak różne określenia (choć oba stanowią formę zaciągniętego długu) i warto wiedzieć. Pożyczka w odróżnieniu od kredytu może być udzielona przez osobę fizyczną. Jedynym warunkiem, jaki musi zostać spełniony jest to, że pieniądze muszą być własnością pożyczkodawcy. Pożyczkobiorca może swobodnie dysponować pożyczonymi pieniędzmi, gdyż w momencie ich udzielenia stają się one jego własnością.
Elementami pożyczki są:
- oznaczenie stron umowy ,
- oznaczenie wysokości pożyczki,
- określenie obowiązków stron pożyczki.
Źródło: Art. 720-724i art. 727 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny
REKLAMA
REKLAMA