reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Leksykon > Inkasent

Inkasent

Podmiot (osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej), obowiązany do dokonania przede wszystkim dwóch czynności: pobrania podatku od podatnika i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Podstawową cechą odróżniającą inkasenta od płatnika jest brak obowiązku tego pierwszego do obliczania podatku podatnika. Wśród obowiązków inkasenta wyróżnić należy także ten dotyczący przechowywania dokumentów związanych z inkasem podatków do czasu upływu terminu przedawnienia jego zobowiązania. O statusie inkasenta mogą rozstrzygać ustawy lub wydane na ich podstawie akty prawa miejscowego.

Instytucja inkasenta wykorzystywana w podatkach i opłatach lokalnych, często w warunkach wiejskich. W przypadku niewypełnienia lub nienależytego wypełnienia swoich obowiązków inkasent odpowiada za podatek pobrany a niewpłacony. Za prawidłowo wykonywane w stosunku do podatków uiszczanych na rzecz budżetu państwa czynności inkasentowi należy się wynagrodzenie. Natomiast z tytułu poboru podatków stanowiących dochody jednostki samorządu terytorialnego o wynagrodzeniu może postanowić organ stanowiący danej jednostki.

Źródło: art. 9, 28, 30, 32 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Sektor Publiczny
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kwapisz

Radca prawny.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama