REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MEiN : Dwa laty pracy min. P. Czarnka. Jakie są jego dokonania? Co się udało?

ministra edukacji i nauki Przemysław Czarnek
ministra edukacji i nauki Przemysław Czarnek
Media

REKLAMA

REKLAMA

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, to program "Laboratoria Przyszłości", uproszczone procedury awansu zawodowego, wprowadzenie nowego przedmiotu Historia i Teraźniejszość. I zarzuty nauczycieli o głodowych pensjach.

Pakiet Wolności Akademickiej

Podczas dwóch lat urzędowania szefa MEiN Przemysława Czarnka, oprócz projektów zrealizowanych w obszarze oświaty i wychowania, podjęto szereg działań w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego m.in. powołano Akademię Kopernikańską, opracowano Pakiet Wolności Akademickiej, nastąpił rozwój kierunków lekarskich oraz wsparcie uczelni w mniejszych ośrodkach - poinformował resort.

REKLAMA

"To ogrom pracy całego połączonego ministerstwa, który przełożył się na mnóstwo efektów w postaci nowoczesnych programów, przedsięwzięć, inwestycji w nowoczesną oświatę i szkolnictwo wyższe. Dziękuję moim współpracownikom i wszystkim pracownikom ministerstwa" - powiedział minister Czarnek.

Ile wybudowano przedszkoli i boisk

MEiN podsumowało, że w ciągu 2 lat urzędowania ministra Czarnka na inwestycje w infrastrukturę edukacyjną w latach 2021-2022 przeznaczono 5,2 mld zł, z których wybudowano przedszkola, boiska, sale sportowe, rozbudowano i zmodernizowano szkoły, rozwinięto systemu opieki nad małymi dziećmi i uczniami.

Co to jest „Zdalna Szkoła”?

W ramach inwestycji w cyfryzację edukacji, 300 mln zł przeznaczono na e-materiały edukacyjne, 1,9 mld zł na podłączenie szkół do szerokopasmowego internetu w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, 367 mln zł na projekt "Zdalna Szkoła", 271 mln zł na sprzęt cyfrowy dla nauczycieli do nauki zdalnej, 100 mln zł na cyfrowe szkolenia dla nauczycieli oraz 130 mln zł na wsparcie dzieci w pieczy zastępczej w okresie pandemii.

Branżowe Centra Umiejętności

W ciągu 3 lat powstanie 120 Branżowych Centrów Umiejętności, które będą prowadziły działalność edukacyjno-szkoleniową, integrująco-wspierającą, innowacyjno-rozwojową oraz doradczo-promocyjną. Na realizację inicjatywy MEiN przeznaczy 1,4 mld zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Historia i Teraźniejszość

Jak poinformowało MEiN w ramach zmiany w podstawie programowej, od września br. nowy przedmiot w szkole ponadpodstawowej – historia i teraźniejszość - zastąpił przedmiot wiedza o społeczeństwie (w zakresie podstawowym) i jest realizowany w wymiarze 3 godzin tygodniowo w cyklu kształcenia. Edukacja dla bezpieczeństwa została uzupełniona o nowy obszar zagadnień związany z edukacją obronną, w tym ćwiczeniami strzeleckimi. Od 1 września przyszłego roku pojawi się nowy przedmiot biznes i zarządzanie, który zastąpi podstawy przedsiębiorczości i ma pomóc uczniom w nabyciu kluczowych kompetencji oraz w rozwijaniu zdolności liderskich.

Wzrost pensji nauczyciela ze 100 proc. do 120 proc. kwoty bazowej

Od września uproszczone zostały procedury awansu zawodowego nauczycieli, a pensja nauczyciela w pierwszym roku pracy w szkole (nauczyciela stażysty) wzrosła ze 100 proc. do 120 proc. kwoty bazowej. W nowym roku szkolnym wzrosło też wynagrodzenie nauczycieli zatrudnionych dotychczas na stanowisku nauczyciela kontraktowego ze 111 proc. do 120 proc. kwoty bazowej.

Subwencja oświatowa

W obecnym roku kalendarzowym subwencja zostanie zwiększona o 150 mln zł z przeznaczeniem na wynagrodzenia nauczycieli akademickich. Spowoduje to, że w przyszłym roku kalendarzowym w budżecie znajdzie się o 600 mln zł więcej na pensje pracowników szkół wyższych. Dodatkowo, od maja ta pula zostanie zwiększona o 700 mln zł. Łącznie na podwyżki dla pracowników uczelni w bieżącym i przyszłym roku kalendarzowym MEiN przeznaczy prawie 1,5 mld zł.

Pedagog specjalny

Utworzone zostało nowe stanowisko pedagoga specjalnego, określono jego zadania i kwalifikacje. Na pierwszy etap standaryzacji zatrudnienia nauczycieli psychologów, pedagogów, logopedów, terapeutów pedagogicznych i pedagogów specjalnych od września 2022 r. przeznaczono kwotę 520 mln zł. W roku 2023 będzie to ponad 1,5 mld zł, a w 2024 niemal 2,7 mld zł. Dzięki wprowadzonym zmianom możliwy będzie wzrost liczby specjalistów w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych od 1 września 2022 r. do 31 sierpnia 2024 r. – z 22 tys. do 38 tys., od 1 września 2024 r. – do 51 tys.

Laboratoria Przyszłości

REKLAMA

W ciągu dwóch lat uruchomiono m.in. Laboratoria Przyszłości, w ramach których prawie 3 mln uczniów w blisko 15 tys. szkół korzysta z drukarek 3D, mikrokontrolerów, robotów czy sprzętu do nagrań zakupionych z programu. Jego budżet to 1 mld zł. Inne przedsięwzięcia to "Poznaj Polskę", Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności(SOWA), Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025, Aktywna Tablica, Program Wsparcia Edukacji czy Międzypokoleniowe Centra Edukacyjne.

Jak poinformował resort, 180 mln zł przeznaczono na dodatkowe zajęcia specjalistyczne z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej po powrocie uczniów do szkół po okresie nauki zdalnej w pandemii, a od początku wojny w Ukrainie do polskiego systemu oświaty zostało włączonych prawie 200 tys. dzieci i młodzieży.

Akademia Kopernikańska

W ramach szkolnictwa wyższego powstała Akademia Kopernikańska, która będzie realizować program obejmujący m.in.: finansowanie badań naukowych, w tym przyznawanie stypendiów kopernikańskich, grantów Mikołaja Kopernika, wspieranie Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika, przyznawanie nagród kopernikańskich czy powoływanie ambasadorów Akademii Kopernikańskiej.

Studia dla lekarzy w 2023 r.

Minister Edukacji i Nauki wydał pozwolenie na utworzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku "lekarskim" dla Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II w Lublinie, Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, Akademii Mazowieckiej w Płocku i Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych. W ubiegłym roku Narodowe Centrum Badań Jądrowych oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki podpisały umowę na realizację kolejnej partii prac projektowych wysokotemperaturowego reaktora chłodzonego gazem.

Pełna lista najważniejszych działań podjętych przez szefa MEiN znajduje się na stronie https://www.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • sfdfskod
    2022-10-20 10:14:58
    Chwalipięta w łeb kopnięta
    0
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

REKLAMA

Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

"Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

REKLAMA

Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

REKLAMA