Zaczynają się matury 2023 r. Co dziś piszą?
REKLAMA
REKLAMA
Przystąpi do nich około 272,4 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. Wraz z nimi egzaminy będą zdawać też abiturienci z wcześniejszych roczników.
REKLAMA
Dziś zaczynają się matury 2023 r. Co dziś piszą ...
O godzinie 9.00 absolwenci techników i liceów przystąpią do egzaminu maturalnego 2023. Język polski na poziomie podstawowym jest jednym z sześciu egzaminów obowiązkowych, do których musi przystąpić każdy maturzysta.
W tym roku egzaminy przeprowadzane będą w dwóch formułach. Tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących, to pierwszy rocznik, który uczył się w 4-letnim liceum zgodnie z nową podstawą programową kształcenia ogólnego i będzie zdawać egzamin w nowej formule. Z kolei tegoroczni absolwenci techników to ostatni rocznik kończący 4-letnie technikum, uczący się według starej podstawy programowej. Będą oni zdawać maturę w starej formule. Wraz z nimi maturę w tej formule zdawać będą też tegoroczni absolwenci szkół branżowych II stopnia. Absolwenci techników maturę w nowej formule będą po raz pierwszy zdawać wiosną 2024 r. Wówczas przystąpi do niej pierwszy rocznik absolwentów 5-letnich techników.
W zależności od formuły egzaminy maturalne z polskiego będą się różnić. W przypadku formuły 2023 maturzyści:
- będą mieć 240 minut na rozwiązanie arkusza egzaminacyjnego
- będą mogli uzyskać maksymalnie 60 punktów
- dostaną dwa arkusze: pierwszy podzielony na dwie części (język polski w użyciu i test historyczno-literacki), drugi z jedną częścią (wypracowanie)
- w ramach wypracowania do wyboru będą mieli dwa tematy, praca będzie musiała mieć minimum 300 wyrazów
Matura z polskiego w formule 2015:
- potrwa 170 minut
- będzie można zdobyć maksymalnie 70 punktów
- będzie składała się z dwóch części – tzw. czytania ze zrozumieniem i wypowiedzi pisemnej
- w przypadku wypracowania do wyboru będą trzy tematy
Podczas egzaminu maturalnego z języka polskiego zdający dostaną dwie wersje arkuszy. Ma to związek z podziałem na formuły 2015 i 2023. Każdy maturzysta będzie musiał upewnić się, czy otrzymał arkusz egzaminacyjny w odpowiedniej wersji.
|
Podczas egzaminu maturalnego z języka polskiego zdający dostaną dwie wersje arkuszy. Ma to związek z podziałem na formuły 2015 i 2023. Każdy maturzysta będzie musiał upewnić się, czy otrzymał arkusz egzaminacyjny w odpowiedniej wersji.
- Formuła 2023 ma wszystkie elementy graficzne w kolorze fioletowym
- Formuła 2015 ma wszystkie elementy graficzne w kolorze pomarańczowym
Obie formuły matury mają też inne oznaczenie symbolowe: M – dla formuły 2023 i E – dla formuły 2015. Symbole te pojawią się na naklejkach, które razem z arkuszem egzaminacyjnym otrzymają zdający. Zanim rozerwą arkusz muszą upewnić się, czy literka z naklejki zgadza się z literką na arkuszu. Dopiero po tej weryfikacji zdający będą mogli otworzyć arkusz CKE.
Matura 2023: Uważaj na błąd kardynalny
W przypadku matury 2023 z języka polskiego uczniowie muszą uważać na jeszcze jedną rzecz – tzw. błąd kardynalny. W dokumencie CKE „Zasady oceniania rozwiązań zadań z języka polskiego na poziomie podstawowym z 13 grudnia 2022 roku” w części dotyczącej wypracowania czytamy, że:
„1. Błąd kardynalny to błąd rzeczowy świadczący o:
1) nieznajomości treści lektury obowiązkowej, do której odwołuje się zdający, w zakresie:
a) fabuły, w tym głównych wątków utworu;
b) losów głównych bohaterów, w tym np. łączenie biografii różnych bohaterów;
lub
2) całkowicie nieuprawnionej interpretacji lektury obowiązkowej będącej falsyfikacją danego tekstu."
Błąd kardynalny dowodzi, że maturzysta nie zna treści lektury obowiązkowej, do której odwołuje się w swojej pracy. Praca zostanie więc oceniona na 0 punktów.
Jak wyglądały arkusze egzaminacyjne w ubiegłych latach?
Poniżej arkusze CKE z polskiego z poprzednich lat oraz arkusze pokazowe:
ARKUSZ EGZAMINACYJNY CKE Z JĘZYKA POLSKIEGO NA POZIOMIE PODSTAWOWYM Z 2022 ROKU
ARKUSZ EGZAMINACYJNY CKE Z JĘZYKA POLSKIEGO NA POZIOMIE PODSTAWOWYM Z 2021 ROKU
ARKUSZ EGZAMINACYJNY CKE Z JĘZYKA POLSKIEGO NA POZIOMIE PODSTAWOWYM Z 2020 ROKU
ARKUSZ POKAZOWY CKE Z MATURY 2023 Z JĘZYKA POLSKIEGO (POZIOM PODSTAWOWY)
WYPRACOWANIE: https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_MATURALNY_OD_2023/materialy_dodatkowe/pokazowe/Polski_PP/MPOP-P2-100-2203.pdf
Matura 2023 r. - zasady
REKLAMA
Maturzysta, niezależnie czy zdaje maturę według starej, czy według nowej formuły, musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym.
Maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do sześciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.
Wszyscy tegoroczni abiturienci muszą też przystępować do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego, a maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych muszą jeszcze przystąpić do egzaminu ustnego z języka ojczystego. To powrót do obowiązkowych egzaminów ustnych po przerwie spowodowanej pandemią COVID-19, gdy ze względów sanitarnych egzaminy ustne organizowane były tylko dla tych maturzystów, którzy potrzebowali wyniku z takiego egzaminu przy rekrutacji na uczelnie zagraniczne.
Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego, wynik z egzaminu służy tylko przy rekrutacji na studia. Wyniki maturzyści poznają 7 lipca.
Abiturienci, którzy nie przystąpią z przyczyn losowych lub zdrowotnych do egzaminów maturalnych w sesji majowej, mogą zdawać je w sesji dodatkowej w czerwcu.
źródło: PAP i DGP: Matura 2023 z polskiego: Poglądowe arkusze CKE i najważniejsze informacje oraz Dziś matura 2023 z polskiego. Co musisz wiedzieć przed egzaminem?
REKLAMA
REKLAMA