REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaczynają się matury 2023 r. Co dziś piszą?

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
matura 2023 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dziś rano egzaminem pisemnym z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczynają się matury. 

Przystąpi do nich około 272,4 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. Wraz z nimi egzaminy będą zdawać też abiturienci z wcześniejszych roczników.

REKLAMA

Dziś zaczynają się matury 2023 r. Co dziś piszą ...

O godzinie 9.00 absolwenci techników i liceów przystąpią do egzaminu maturalnego 2023. Język polski na poziomie podstawowym jest jednym z sześciu egzaminów obowiązkowych, do których musi przystąpić każdy maturzysta.

 W tym roku egzaminy przeprowadzane będą w dwóch formułach. Tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących, to pierwszy rocznik, który uczył się w 4-letnim liceum zgodnie z nową podstawą programową kształcenia ogólnego i będzie zdawać egzamin w nowej formule. Z kolei tegoroczni absolwenci techników to ostatni rocznik kończący 4-letnie technikum, uczący się według starej podstawy programowej. Będą oni zdawać maturę w starej formule. Wraz z nimi maturę w tej formule zdawać będą też tegoroczni absolwenci szkół branżowych II stopnia. Absolwenci techników maturę w nowej formule będą po raz pierwszy zdawać wiosną 2024 r. Wówczas przystąpi do niej pierwszy rocznik absolwentów 5-letnich techników.

W zależności od formuły egzaminy maturalne z polskiego będą się różnić. W przypadku formuły 2023 maturzyści:

  • będą mieć 240 minut na rozwiązanie arkusza egzaminacyjnego 
  • będą mogli uzyskać maksymalnie 60 punktów
  • dostaną dwa arkusze: pierwszy podzielony na dwie części (język polski w użyciu i test historyczno-literacki), drugi z jedną częścią (wypracowanie)
  • w ramach wypracowania do wyboru będą mieli dwa tematy, praca będzie musiała mieć minimum 300 wyrazów 

Matura z polskiego w formule 2015:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • potrwa 170 minut 
  • będzie można zdobyć maksymalnie 70 punktów 
  • będzie składała się z dwóch części – tzw. czytania ze zrozumieniem i wypowiedzi pisemnej
  • w przypadku wypracowania do wyboru będą trzy tematy

Podczas egzaminu maturalnego z języka polskiego zdający dostaną dwie wersje arkuszy. Ma to związek z podziałem na formuły 2015 i 2023. Każdy maturzysta będzie musiał upewnić się, czy otrzymał arkusz egzaminacyjny w odpowiedniej wersji.

  • Formuła 2023 ma wszystkie elementy graficzne w kolorze fioletowym
  • Formuła 2015 ma wszystkie elementy graficzne w kolorze pomarańczowym

Podczas egzaminu maturalnego z języka polskiego zdający dostaną dwie wersje arkuszy. Ma to związek z podziałem na formuły 2015 i 2023. Każdy maturzysta będzie musiał upewnić się, czy otrzymał arkusz egzaminacyjny w odpowiedniej wersji.

  • Formuła 2023 ma wszystkie elementy graficzne w kolorze fioletowym
  • Formuła 2015 ma wszystkie elementy graficzne w kolorze pomarańczowym

Obie formuły matury mają też inne oznaczenie symbolowe: M – dla formuły 2023 i E – dla formuły 2015. Symbole te pojawią się na naklejkach, które razem z arkuszem egzaminacyjnym otrzymają zdający. Zanim rozerwą arkusz muszą upewnić się, czy literka z naklejki zgadza się z literką na arkuszu. Dopiero po tej weryfikacji zdający będą mogli otworzyć arkusz CKE

Matura 2023: Uważaj na błąd kardynalny 

W przypadku matury 2023 z języka polskiego uczniowie muszą uważać na jeszcze jedną rzecz – tzw. błąd kardynalny. W dokumencie CKE „Zasady oceniania rozwiązań zadań z języka polskiego na poziomie podstawowym z 13 grudnia 2022 roku” w części dotyczącej wypracowania czytamy, że:

„1. Błąd kardynalny to błąd rzeczowy świadczący o:

1) nieznajomości treści lektury obowiązkowej, do której odwołuje się zdający, w zakresie:

a) fabuły, w tym głównych wątków utworu;

b) losów głównych bohaterów, w tym np. łączenie biografii różnych bohaterów;

lub

2) całkowicie nieuprawnionej interpretacji lektury obowiązkowej będącej falsyfikacją danego tekstu."

Błąd kardynalny dowodzi, że maturzysta nie zna treści lektury obowiązkowej, do której odwołuje się w swojej pracy. Praca zostanie więc oceniona na 0 punktów.

Jak wyglądały arkusze egzaminacyjne w ubiegłych latach?

Poniżej arkusze CKE z polskiego z poprzednich lat oraz arkusze pokazowe:

ARKUSZ EGZAMINACYJNY CKE Z JĘZYKA POLSKIEGO NA POZIOMIE PODSTAWOWYM Z 2022 ROKU

TEST: https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_MATURALNY_OD_2015/Arkusze_egzaminacyjne/2022/Jezyk_polski/poziom_podstawowy/EPOP-P1-100-2205.pdf

WYPRACOWANIE: https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_MATURALNY_OD_2015/Arkusze_egzaminacyjne/2022/Jezyk_polski/poziom_podstawowy/EPOP-P2-100-2205.pdf

ARKUSZ EGZAMINACYJNY CKE Z JĘZYKA POLSKIEGO NA POZIOMIE PODSTAWOWYM Z 2021 ROKU

TEST: https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_MATURALNY_OD_2015/Arkusze_egzaminacyjne/2021/Jezyk_polski/poziom_podstawowy/EPOP-P1-100-2105.pdf

WYPRACOWANIE: https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_MATURALNY_OD_2015/Arkusze_egzaminacyjne/2021/Jezyk_polski/poziom_podstawowy/EPOP-P2-100-2105.pdf

ARKUSZ EGZAMINACYJNY CKE Z JĘZYKA POLSKIEGO NA POZIOMIE PODSTAWOWYM Z 2020 ROKU

https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_MATURALNY_OD_2015/Arkusze_egzaminacyjne/2020/formula_od_2015/jezyk_polski/MPO-P1_1P-202.pdf

ARKUSZ POKAZOWY CKE Z MATURY 2023 Z JĘZYKA POLSKIEGO (POZIOM PODSTAWOWY)

TEST: https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_MATURALNY_OD_2023/materialy_dodatkowe/pokazowe/Polski_PP/MPOP-P1-100-2203.pdf

WYPRACOWANIE: https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_MATURALNY_OD_2023/materialy_dodatkowe/pokazowe/Polski_PP/MPOP-P2-100-2203.pdf

 

Matura 2023 r. - zasady

REKLAMA

Maturzysta, niezależnie czy zdaje maturę według starej, czy według nowej formuły, musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym.

Maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do sześciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.

Wszyscy tegoroczni abiturienci muszą też przystępować do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego, a maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych muszą jeszcze przystąpić do egzaminu ustnego z języka ojczystego. To powrót do obowiązkowych egzaminów ustnych po przerwie spowodowanej pandemią COVID-19, gdy ze względów sanitarnych egzaminy ustne organizowane były tylko dla tych maturzystów, którzy potrzebowali wyniku z takiego egzaminu przy rekrutacji na uczelnie zagraniczne.

Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego, wynik z egzaminu służy tylko przy rekrutacji na studia. Wyniki maturzyści poznają 7 lipca.

Abiturienci, którzy nie przystąpią z przyczyn losowych lub zdrowotnych do egzaminów maturalnych w sesji majowej, mogą zdawać je w sesji dodatkowej w czerwcu.

 

źródło: PAP i DGP: Matura 2023 z polskiego: Poglądowe arkusze CKE i najważniejsze informacje oraz Dziś matura 2023 z polskiego. Co musisz wiedzieć przed egzaminem?

Agnieszka Kowalska

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

Prawo pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej

Jednym z fundamentalnych praw pacjenta jest prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Jak złożyć wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej?

Świadczenie mieszkaniowe w Policji, PSP, SG i SOP - podobne jak w wojsku, Karta Rodzin Mundurowych i inne zmiany. Porozumienie MSWiA ze związkowcami

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało 6 marca 2025 r. o podpisaniu porozumienia pomiędzy MSWiA a przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych podległych resortowi. Co zawiera to porozumienie?

REKLAMA

Poczta przestanie dostarczać listy od 1 stycznia 2026 r., 1/3 pracowników do zwolnienia ... w Danii. Czy tak samo może być w Polsce?

Zarząd duńskiej poczty PostNord ogłosił 6 marca 2205 r., że firma zaprzestanie z końcem 2025 r. dostarczania listów w związku z brakiem rentowności tej usługi i postępującą cyfryzacją. To m.in. skutek nowego prawa pocztowego, które weszło w życie w Danii. Operator pocztowy chce skupić się wyłącznie na dystrybucji paczek.

Wiceprezes BCC: Niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych

We wtorek, 4 marca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie koordynacji procesu legislacyjnego wdrażającego deregulację. Wiceprezes BCC Witold Michałek przekazał, że niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych.

REKLAMA