REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązkowe testy z w WF w szkołach w 2023/2024. Jeżeli rząd zdąży opublikować rozporządzenie

Obowiązkowe testy z w WF w szkołach w roku szkolnym 2023/2024. Czy rząd zdąży opublikować rozporządzenie?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązkowe testy sprawnościowe z WF coraz bliżej. Już od 1 września 2023 r.?

Obowiązkowy test ma objąć uczniów klas IV–VIII szkoły podstawowej oraz uczniów branżowych szkół I stopnia.

REKLAMA

MEiN przygotował projekt nowelizacji podstawy programowej z WF-u "na wniosek i we współpracy z Ministrem Sportu i Turystyki". Resort uzasadnia, że bezpośredni wpływ na planowane regulacje ma niski poziom aktywności fizycznej i stan zdrowia polskiego społeczeństwa.

Czy rząd zdąży opublikować rozporządzenie przed 1 września 2023 r.?

Jak ma wyglądać obowiązkowy test z WF?

Sprawdziany fizyczne mają zostać wprowadzone w ramach zmian podstawy programowej kształcenia ogólnego.

Na sprawdzian złożyć mają się:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- bieg 10 razy po 5 metrów – służący pomiarowi zdolności szybkościowo-siłowo-koordynacyjnych, 
- beep-test (20-sto metrowy wytrzymałościowy bieg wahadłowy wykonywany według protokołu dla testu Eurofit) – służący pomiarowi zdolności wytrzymałościowych w biegu, 
- podpór leżąc przodem na przedramionach, plank (deska) – służący pomiarowi zdolności siłowo-wytrzymałościowych całego ciała, 
- skok w dal z miejsca – służący pomiarowi skoczności i siły.

Resort edukacji wyjaśnił, że w testach sprawnościowych nie będą mieli obowiązku uczestniczyć uczniowie zwolnieni z uczestnictwa w lekcjach WF na podstawie opinii lekarskiej.

Testy z WF-u od marca do kwietnia 2024 r.

REKLAMA

Nauczyciel wychowania fizycznego ma przeprowadzać test sprawnościowy w każdej klasie raz w ciągu roku szkolnego (w okresie od marca do kwietnia), a jego wyniki, datę przeprowadzania oraz masę ciała i wiek ucznia szkoła będzie wprowadzała do Ewidencji „Sportowe Talenty”, prowadzonej przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej.

MEiN wskazał, że konieczne jest ujednolicenie terminu wykonywania testów we wszystkich klasach (w okresie marzec-kwiecień każdego roku) "z uwagi na konieczność sprawnej organizacji procesu przeprowadzania tych testów i wpisywania ich wyników do ewidencji „Sportowe Talenty”, jak również z punktu widzenia prowadzenia samej ewidencji (jednolity termin przeprowadzania testów w każdym roku jest konieczny ze względu na zapewnienie porównywalności danych z uwagi na rozwój fizyczny uczniów)".

Czy test z WF-u ma wpływ na ocenę? 

Nie. W uzasadnieniu projektu podkreślono, że "wyniki przeprowadzonych testów sprawnościowych nie będą miały wpływu na ocenę ucznia z przedmiotu wychowanie fizyczne".

Dlaczego wprowadza się testy z WF-u?

REKLAMA

Według przywołanych w uzasadnieniu badań Eurobarometru, w 2022 r. aż 65 proc. Polaków (wzrost o 9 pkt proc. w porównaniu z 2017 r.) odpowiedziało, że nigdy nie ćwiczy, ani nie uprawia sportu, przy średniej dla ogółu państw członkowskich Unii Europejskiej wynoszącej 45 proc.. Eurobarometr wskazuje, że regularną aktywność w Polsce podejmuje 21 proc. osób (spadek o 2 pkt proc. w porównaniu z 2017 r.), co daje miejsce w ostatniej szóstce państw członkowskich Unii Europejskiej. 

Wyniki europejskiego badania potwierdzają dane Głównego Urzędu Statystycznego. Według nich, regularne uczestnictwo w zajęciach sportowo-rekreacyjnych lub rekreacji ruchowej zadeklarowało 12,8 proc. Polaków, zaś 18,2 proc. – jedynie sporadyczne uczestnictwo. "Oznacza to, że więcej niż połowa Polaków (61,2 proc.) nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej w czasie wolnym" - wskazał resort edukacji.

Ponadto, jak podaje MEiN, zgodnie z wynikami raportu Instytutu Matki i Dziecka, liczba dzieci 8-letnich z nadwagą i otyłością zwiększyła się z 32,2 proc. w 2018 r. do 35,3 proc. w 2021 r. Podwyższone wartości skurczowego ciśnienia tętniczego krwi występowały u 27,1 proc. uczniów klas II, a rozkurczowego ciśnienia tętniczego krwi – u 21,9 proc. W pierwszym roku pandemii aż 23 proc. 8-latków w Polsce częściej niż przed pandemią jadło słodycze i aż 17 proc. częściej sięgało po słone przekąski. 

Niekorzystne są również wyniki badań dotyczących czasu spędzanego przez dzieci przed ekranem telewizora, smartfona czy komputera, w celach niezwiązanych z edukacją. Według rodziców badanych dzieci czas spędzany przed ekranami tych urządzeń zwiększył się w trakcie pandemii zarówno w ciągu tygodnia (43,6 proc.), jak i w weekendy (37,4 proc).

"W celu kształtowania przyszłej polityki publicznej w tym obszarze, niezwykle ważne jest monitorowanie poziomu aktywności i sprawności fizycznej dzieci i młodzieży. W chwili obecnej w Polsce nie monitoruje się systemowo tych zjawisk. Doświadczenia z innych państw europejskich wskazują, że optymalnym sposobem systemowego monitoringu sprawności fizycznej dzieci i młodzieży jest prowadzenie go w ramach lekcji wychowania fizycznego" - uzasadnia potrzebę testów MEiN.

Źródło: SS PAP, Będą obowiązkowe testy sprawnościowe z WF? Uzgodnienia na finiszu, Joanna Balcer

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak wybierać bezpieczną żywność?

Czy kryje się pod hasłem bezpieczna żywność? Czy potrafimy ją wybierać? Jaki jest związek między nauką o bezpieczeństwie żywności a żywnością, którą spożywamy każdego dnia?

Prezes CPK: nie można otworzyć nowego lotniska za wcześnie - gdy rozbudowane Okęcie i Modlin będą miały niewykorzystaną przepustowość

Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie, gdy Okęcie i Modlin wciąż będą miały niewykorzystaną, a uzyskaną dzięki nowym inwestycjom przepustowość - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki.

Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

REKLAMA

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

REKLAMA

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

REKLAMA