MEiN: Raz w roku test z WF-u w szkołach. Bieg, beep-tes, podpór, skok w dal
REKLAMA
REKLAMA
Zmiany obejmują wprowadzenie testów sprawnościowych uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej i uczniów szkół ponadpodstawowych oraz wpisywanie ich wyników do systemu teleinformatycznego "Sportowe Talenty".
REKLAMA
Do ponownych konsultacji publicznych zostały skierowane projekty nowelizacji podstawy programowej w zakresie przedmiotu wychowanie fizyczne - poinformowało w piątek MEiN. Podano, że konsultacje potrwają do 6 lipca br., a zmiany zaczną obowiązywać od roku szkolnego 2023/2024.
Testy z WF w szkołach w roku szkolnym 2023/2024
Testy te obejmą:
- bieg 10 razy po 5 metrów – służący pomiarowi zdolności szybkościowo-siłowo-koordynacyjnych;
- beep-test (20-sto metrowy wytrzymałościowy bieg wahadłowy wykonywany według protokołu dla testu Eurofit) – służący pomiarowi zdolności wytrzymałościowych w biegu;
- podpór leżąc przodem na przedramionach, plank (deska) – służący pomiarowi zdolności siłowo-wytrzymałościowych całego ciała;
- skok w dal z miejsca – służący pomiarowi skoczności i siły.
Będą przeprowadzane raz w ciągu roku szkolnego – w okresie od marca do kwietnia.
REKLAMA
"Należy podkreślić, że wyniki przeprowadzonych testów nie będą miały wpływu na ocenę ucznia z przedmiotu wychowanie fizyczne" - podkreśla resort edukacji. Wskazuje, że zgodnie z rozporządzeniem w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego, techniki, plastyki i muzyki, należy przede wszystkim brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć, a w przypadku wychowania fizycznego – także systematyczność udziału ucznia w zajęciach oraz aktywność ucznia w działaniach podejmowanych przez szkołę na rzecz kultury fizycznej.
"Wprowadzenie powyższej zmiany służy bezpośrednio realizacji wskazanych w podstawie programowej zadań wychowawczo-profilaktycznych, które szkoła powinna realizować z uczniami w kontekście obserwowanego stanu zdrowia i poziomu kondycji fizycznej dzieci młodzieży" - zaznaczono.
Jakie przepisy wprowadzają testy z wychowania fizycznego do szkół podstawowych i średnich
Wynikają z projektu ustawy o ochronie małoletnich przed dostępem do treści nieodpowiednich w internecie. Odbyło się już jego pierwsze czytanie w Sejmie.
REKLAMA
W projekcie zapisano, że nauczyciel wychowania fizycznego będzie przeprowadzał, raz w ciągu roku szkolnego, w każdej klasie (począwszy od klasy IV szkoły podstawowej oraz w szkołach ponadpodstawowych), testy sprawnościowe, a wyniki z tych testów, datę ich przeprowadzania oraz masę ciała i wiek ucznia szkoła będzie wprowadzała do Ewidencji "Sportowe Talenty" (systemu teleinformatycznego prowadzonego przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej).
Konieczne są także zmiany w rozporządzeniach ministra edukacji i nauki w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego w zakresie wychowania fizycznego, które polegają na określeniu – w części dotyczącej "Warunki i sposób realizacji" rodzajów testów sprawnościowych, które nauczyciele wychowania fizycznego będą przeprowadzać dla uczniów liceum ogólnokształcącego i technikum oraz terminu ich przeprowadzania.
Zmiany wprowadzają więc przepisy ustawowej i nowelizacje odpowiednich rozporządzeń (obecnie projekt):
- projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej.
- Drugi to projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia. W obu projektach zaproponowano zmiany w podstawie programowej wychowania fizycznego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.