REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli w 2022 r. [rozporządzenie]

Nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli [rozporządzenie]
Nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli [rozporządzenie]

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 września zaczną obowiązywać nowe minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Zgodnie z projektowanym przez MEiN rozporządzeniem wyniosą one od 3329 zł do 4224 zł.

Na stronie RCL opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia MEiN w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy.

REKLAMA

Ile zarobią od 1 września nauczyciele?

REKLAMA

Zgodnie z tabelą stanowiącą załącznik do projektu rozporządzenia nauczyciele po studiach magisterskich z przygotowaniem pedagogicznym otrzymają w zależności od stopnia awansu zawodowego: początkujący 3424 zł, mianowany 3597 zł, dyplomowany – 4224 zł.

Na nieco niższe stawki mogą liczyć nauczyciele - magistrzy ale bez przygotowania do pracy w szkole oraz licencjaci z przygotowaniem pedagogicznym. W ich przypadku stawki wynoszą odpowiednio: 3329 zł (nauczyciel poczatkujący), 3400 zł (nauczyciel mianowany) i 3678 zł (nauczyciel dyplomowany).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile zarobią początkujący nauczyciele od 1 września?

Jak zaznaczono w OSR projektu minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, którzy nie uzyskali jeszcze stopnia nauczyciela mianowanego, legitymujących się tytułem zawodowym magistra z przygotowaniem pedagogicznym, zostały ustalone proporcjonalnie do wzrostu wynagrodzenia średniego dotychczasowych nauczycieli kontraktowych.

"Proponowane minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli początkujących zachowają taki sam procentowy udział w wynagrodzeniu średnim obowiązującym od dnia 1 września 2022 r., jaki mają obecnie obowiązujące minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli kontraktowych w wynagrodzeniu średnim określonym w art. 30 ust 3 ustawy – Karta Nauczyciela, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 sierpnia 2022 r." - zaznaczono w OSR.

Jaki jest wzrost minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli od 1 września?

W wyniku powyższych zmian, wzrost minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli, którzy nie uzyskali jeszcze stopnia nauczyciela mianowanego, z pierwszej grupy zaszeregowania płacowego (posiadających tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym), wyniesie dla:

1) dotychczasowych nauczycieli stażystów – ok. 11% (wzrost o 345 zł);
2) dotychczasowych nauczycieli kontraktowych – ok. 8% (wzrost o 257 zł).

Łącznie, w pierwszej grupie zaszeregowania płacowego, podwyższenie wynagrodzenia obejmie ok. 114,2 tys. etatów nauczycieli (zgodnie z prognozowaną liczbą etatów nauczycieli na wrzesień 2022 r.).

Wzrost minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli, którzy nie uzyskali jeszcze stopnia nauczyciela mianowanego, z drugiej grupy zaszeregowania płacowego (tj. posiadających tytuł zawodowy magistra bez przygotowania pedagogicznego, tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym, tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, dyplom ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych, pozostałe wykształcenie), wyniesie dla:

1) dotychczasowych nauczycieli stażystów – ok. 11% (wzrost o 319 zł);
2) dotychczasowych nauczycieli kontraktowych – ok. 8% (wzrost o 250 zł).

W drugiej grupie zaszeregowania płacowego, podwyższenie wynagrodzenia obejmie ok. 22,4 tys. etatów nauczycieli (zgodnie z prognozowaną liczbą etatów nauczycieli na wrzesień 2022 r.).

Jakie zmiany w awansie nauczycieli do 1 września?

Podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli w związku z powyższymi zmianami nastąpi od dnia 1 września 2022 r.

Ponadto projekt rozporządzenia przewiduje zmianę o charakterze dostosowującym do zmian w zakresie awansu zawodowego nauczycieli przewidzianych w ustawie z dnia 23 czerwca 2022 r., polegających na odejściu od odbywania staży na kolejny stopień awansu zawodowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Mniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

REKLAMA

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

REKLAMA

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

REKLAMA