REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czarnek: Od października 2022 r. propoponujemy podwyżki na uczelniach o 4,4 proc. Związki zawodowe: prawo zakazuje przekazania miliarda na podwyżki

Czarnek: Od października 2022 r. propoponujemy podwyżki na uczelniach o 4,4 proc.
Czarnek: Od października 2022 r. propoponujemy podwyżki na uczelniach o 4,4 proc.

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 października 2022 r. rząd proponuje podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 4,4 proc. - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Podkreślił, że to rektorzy na uczelniach decydują o wynagrodzeniach i podwyżki już teraz na części uczelni stały się faktem.

REKLAMA

Ile przeznaczy rząd na podwyżki pensji na uczelniach w 2022 r.?

W kwietniu szef MEiN Przemysław Czarnek zapowiedział w RMF FM, że od 1 października będą dodatkowe podwyżki na wynagrodzenia na uczelniach. "To kolejne kilkadziesiąt milionów złotych z przeznaczaniem na podwyżki wynagrodzeń nauczycieli akademickich" – wyjaśnił.

4,4% podwyżek pensji na uczelniach w 2022 r.

"Proszę sobie policzyć - 4,4 proc. podwyżek wynagrodzeń oczywiście w dyspozycji rektorów, bo to jest inna kwestia niż wynagrodzenie nauczycielskie, gdzie my ustawiamy progi" - powiedział szef MEiN.

Które uczelnie podniosły pensje przed październikiem 2022 r.?

"Pragnę zwrócić uwagę, że w wielu miejscach, w tym np. w KUL podwyżki już są faktem bez tych 4,4 proc., które proponujemy od 1 października. To będą dodatkowe podwyżki. Proszę zwrócić uwagę, że także w zeszłym roku wyasygnowaliśmy dodatkowy prawie miliard złotych dla uczelni publicznych w Polsce i w ramach tego miliarda część rektorów zdecydowała się na podniesienie wynagrodzeń" - dodał. Podkreślił, że to rektorzy decydują o wynagrodzeniach.

Miliard złotych dla uczelni w 2022 r.

"W ramach tych środków (blisko miliarda złotych - PAP) są rektorzy, którzy potrafili to przeznaczyć na wynagrodzenia zwłaszcza dlatego, że uelastyczniliśmy ten miliard złotych. On nie musi być tylko miliardem inwestycyjnym. To mogą być również wydatki bieżące, również wydatki kadrowe" - dodał minister edukacji i nauki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Związki zawodowe: miliard złotych na podwyżki oznacza złamanie prawa

Do kwietniowych zapowiedzi Czarnka odniosły się w ubiegłym miesiącu związki zawodowe. Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki Związku Nauczycielstwa Polskiego (RSzWiN ZNP) zwróciła uwagę na to, że w ustawie z dnia 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021 oraz ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego parlament wprowadził artykuł, w myśl którego przyznane środki w kwocie 1 mld zł mogą być przeznaczone wyłącznie na finansowanie nakładów na rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne lub na spłatę kredytów lub pożyczek zaciągniętych na finansowanie takich nakładów.

"Przeznaczenie tych środków na wynagrodzenia byłoby nie tylko złamaniem prawa, ale zagrożone byłoby odpowiedzialnością karną" - podkreślono.

Związki zawodowe chcą 3,2 mln zł i 17% podwyżki wynagrodzeń dla pracowników szkolnictwa wyższego i nauki

Zdaniem ZNP na wzrost wynagrodzeń w szkolnictwie wyższym i nauce na 2022 r. potrzeba około 3,2 mld zł. Prezes RSzWiN ZNP Janusz Szczerba zapytany wcześniej przez PAP o to, skąd kwota 3,2 mld zł, sprecyzował, że wynika ona z tego, że postulat rady, zgłaszany od czasu rozpoczęcia protestu, czyli od końca listopada 2021 r. to 17 proc. wzrost wynagrodzeń zasadniczych dla wszystkich pracowników szkolnictwa wyższego i nauki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(32)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Bartosz B.
  2022-06-03 22:43:45
  Żyjemy w kraju, w którym pracownik fizyczny zarabia 8-9 tys. zł, pielęgniarka 6-9 tys. zł, ratownik medyczny 10 tys. zł, lekarz – kilkadziesiąt tys. zł, programista 10-15 tys. zł, kierowca 5-10 tys. zł, a człowiek po 2 kierunkach studiów, studiach podyplomowych i doktoracie, który spędził ostatnie 15 lat życia na pracy naukowej, wykonywanej 7 dni w tygodniu po kilkanaście godzin dziennie, zarabia na rękę nieco ponad 4 tys zł. Moi koledzy z pracy (obecnej lub poprzedniej) mający tytuł profesora zarabiają około 5 tys. zł na rękę. Nie mam słów żeby wyrazić to jak czuję się upodlony zarobkami naukowców – ekspertów i pasjonatów, którzy poświęcają pracy swoje życie pracując dla dobra ogółu.
  4
  pokażodpowiedzi (1)
 • pangur
  2022-05-11 10:41:20
  Oczywiście, że podwyżki były z publicznych pieniędzy na KUL-u. I pewnie tylko na KUL-u. Z pewnością przypadkiem akurat na tej uczelni pracuje minister, gdyż nie podejrzewałbym go o jakąkolwiek nieuczciwość.
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Art
  2022-06-02 11:17:35
  Jakie podwyżki, inflacja 15%, to jakaś kpina, splunięcie w twarz.
  0
  pokażodpowiedzi (2)
 • Pytanie
  2022-05-23 00:45:18
  Co robią związki zawodowe w kwestii poborów na uczelniach?
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Pora na wnioski wyborcze
  2022-05-23 00:47:29
  Pensja profesora jest już tylko trochę wyższa od poborów sierżanta WOTu, co do adiunkta nie mam pewności. Jeszcze żaden rząd tak źle nie traktował naukowców i nauki
  0
  pokażodpowiedzi (2)
 • Magic
  2022-05-26 20:58:19
  Poborowy Ochotniczej Zasadniczej Służby Wojskowej może liczyć na 4560 netto PLN (brak podatku do 26 roku życia bo to mają być niewykształcone młode osobniki). A na ile może liczyć asystent, ba adiunkt ?
  2
 • Krytyk
  2022-05-10 11:22:53
  Smutne - ale uczeni to nie elektorat. Jeśli dostaną podwyżki to po wyborach, i po cichu,
  1
  pokażodpowiedzi (2)
 • Inflacja rośnie
  2022-05-23 00:44:01
  Proponowane 4,4% to nawet nie jest rekompensata kosztów inflacji, a ten coś mówi o podwyżkach! A co z ustawowym odniesieniem pensji minimalnej do poborów profesorskich i pozostałych? Minimalna rośnie, pobory profesorów ani drgną
  0
 • al
  2022-05-23 00:50:54
  Jakie podwyżki, takie głosy wyborcze. Z rodzinami jednak ok. 400-600 tys. się uzbiera. A my jesteśmy dość zdyscyplinowanym elektoratem
  0
 • Bidok
  2022-05-11 15:23:25
  A co z administracją?
  1
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Premier: Kształcimy lekarzy. Jest ich 191 000. Wzrost o 24 000. Staramy się skrócić kolejki pacjentów do lekarzy

Naszą strategią jest zwiększanie liczby lekarzy w polskiej służbie zdrowia po to, by skrócić kolejki - powiedział we wtorek w Pile (Wielkopolskie) premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że w pilskej filii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza utworzony zostanie kierunek lekarski.

Od 1 lutego 2024 r wojsko wezwie 230 000 osób. W tym kobiety 19-27 lat. [Wykaz wzywanych osób]

Czas trwania kwalifikacji wojskowej w 2024 r. to: 1 lutego 2024 r. – 30 kwietnia 2024 r.

W 2024 r wojsko wezwie kobiety 19-27 lat na komisje. Jakich kwalifikacji szuka wojsko [Wykaz]

Czas trwania kwalifikacji wojskowej w 2024 r. to – 1 lutego 2024 r. – 30 kwietnia 2024 r. Liczba wezwanych do stawienia się 230 000 osób. Wojsko wezwie także kobiety, o ile mają odpowiednie kwalifikacje. Chodzi głównie o zawody medyczne.

A. Holland: PO naciskała, bym nie puszczała "Zielonej granicy" przed wyborami. Trzaskowski odpowiada ...

Agnieszka Holland podczas spotkania z widzami w niedzielę 24 września 2023 r. miała powiedzieć - wg. relacji "Gazety Żoliborza", że Platforma Obywatelska wywierała na nią naciski, aby nie puszczała filmu "Zielona granica" przed wyborami. "Nigdy nie rozmawiałem z Agnieszką Holland na ten temat - zastrzegł, w poniedziałek w Polsat News wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski.

REKLAMA

„Laptop dla czwartoklasisty”. Uczeń oddaje stary darmowy laptop i otrzymuje nowy. Też darmowy [Wyjaśnienia Ministra Cyfryzacji]

Czwartoklasista oddaje komputer, by otrzymać drugi z programu „Laptop dla czwartoklasisty”. 

180 zł za dzień służby żołnierza przy granicy. 112,5 zł za dzień służby spoza sfery przygranicznej [zmiany od 24 sierpnia 2023 r.]

Dietę 250% otrzymają żołnierze Wojsk Obrony Przeciwlotniczej i Wojsk Radiotechnicznych zabezpieczający lub pełniący dyżurną zmianę bojową (DZB) na rzecz wschodniej granicy. Muszą zostać skierowani w podróż służbową w celu ochrony granicy państwowej. Wypłata diety nie wymaga służby bezpośrednio w strefie przygranicznej (o co trudno w przypadku formacji przeciwlotniczych, przeciwrakietowych i radiolokacyjnych).

2024 r.: 2 wzory dla umów o pracę: rozwiązanie umowy za porozumieniem, wypowiedzenie umowy na czas określony [Aktualne okresy wypowiedzenia]

Wzór rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Wzór wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. [Aktualne okresy wypowiedzenia]

Premier Saksonii o migracji: sytuacja jest dramatyczna, kontrole na granicy z Polską i Czechami są konieczne

W debacie na temat polityki migracyjnej premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU) opowiedział się za szybkimi i zdecydowanymi środkami. Podkreślił, że „sytuacja jest dramatyczna", a stacjonarne kontrole na granicach z Polską i Czechami są koniecznie, by opanować sytuację – informuje portal Tagesschau.

REKLAMA

Bon 2500 zł na laptop od rządu. Czy nauczyciel ma obowiązek przynosić laptop do szkoły?

Nauczyciele zgłaszają wątpliwości, czy korzystając z bonu 2500 zł na zakup laptopa, będą musieli ten komputer przynosić do szkoły i raportować dyrekcji szkoły, czy wykorzystują go na lekcjach.

Dwa nowe przywileje zwolnionych pracowników kłopotem dla pracodawców [Nowelizacja przepisów]

Przywileje ma tylko pracownik, który zaskarżył zwolnienie z pracy do sądu pracy. Polegają na przywróceniu do pracy bez czekania na prawomocny wyrok sądu. Inaczej mówiąc na czas procesu z pracodawcą pracownik dalej pracuje. Jak to zrobić?

REKLAMA