REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czarnek: Od października 2022 r. propoponujemy podwyżki na uczelniach o 4,4 proc. Związki zawodowe: prawo zakazuje przekazania miliarda na podwyżki

Czarnek: Od października 2022 r. propoponujemy podwyżki na uczelniach o 4,4 proc.
Czarnek: Od października 2022 r. propoponujemy podwyżki na uczelniach o 4,4 proc.

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 października 2022 r. rząd proponuje podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 4,4 proc. - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Podkreślił, że to rektorzy na uczelniach decydują o wynagrodzeniach i podwyżki już teraz na części uczelni stały się faktem.

REKLAMA

Ile przeznaczy rząd na podwyżki pensji na uczelniach w 2022 r.?

W kwietniu szef MEiN Przemysław Czarnek zapowiedział w RMF FM, że od 1 października będą dodatkowe podwyżki na wynagrodzenia na uczelniach. "To kolejne kilkadziesiąt milionów złotych z przeznaczaniem na podwyżki wynagrodzeń nauczycieli akademickich" – wyjaśnił.

4,4% podwyżek pensji na uczelniach w 2022 r.

"Proszę sobie policzyć - 4,4 proc. podwyżek wynagrodzeń oczywiście w dyspozycji rektorów, bo to jest inna kwestia niż wynagrodzenie nauczycielskie, gdzie my ustawiamy progi" - powiedział szef MEiN.

Które uczelnie podniosły pensje przed październikiem 2022 r.?

"Pragnę zwrócić uwagę, że w wielu miejscach, w tym np. w KUL podwyżki już są faktem bez tych 4,4 proc., które proponujemy od 1 października. To będą dodatkowe podwyżki. Proszę zwrócić uwagę, że także w zeszłym roku wyasygnowaliśmy dodatkowy prawie miliard złotych dla uczelni publicznych w Polsce i w ramach tego miliarda część rektorów zdecydowała się na podniesienie wynagrodzeń" - dodał. Podkreślił, że to rektorzy decydują o wynagrodzeniach.

Miliard złotych dla uczelni w 2022 r.

"W ramach tych środków (blisko miliarda złotych - PAP) są rektorzy, którzy potrafili to przeznaczyć na wynagrodzenia zwłaszcza dlatego, że uelastyczniliśmy ten miliard złotych. On nie musi być tylko miliardem inwestycyjnym. To mogą być również wydatki bieżące, również wydatki kadrowe" - dodał minister edukacji i nauki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Związki zawodowe: miliard złotych na podwyżki oznacza złamanie prawa

Do kwietniowych zapowiedzi Czarnka odniosły się w ubiegłym miesiącu związki zawodowe. Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki Związku Nauczycielstwa Polskiego (RSzWiN ZNP) zwróciła uwagę na to, że w ustawie z dnia 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021 oraz ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego parlament wprowadził artykuł, w myśl którego przyznane środki w kwocie 1 mld zł mogą być przeznaczone wyłącznie na finansowanie nakładów na rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne lub na spłatę kredytów lub pożyczek zaciągniętych na finansowanie takich nakładów.

"Przeznaczenie tych środków na wynagrodzenia byłoby nie tylko złamaniem prawa, ale zagrożone byłoby odpowiedzialnością karną" - podkreślono.

Związki zawodowe chcą 3,2 mln zł i 17% podwyżki wynagrodzeń dla pracowników szkolnictwa wyższego i nauki

Zdaniem ZNP na wzrost wynagrodzeń w szkolnictwie wyższym i nauce na 2022 r. potrzeba około 3,2 mld zł. Prezes RSzWiN ZNP Janusz Szczerba zapytany wcześniej przez PAP o to, skąd kwota 3,2 mld zł, sprecyzował, że wynika ona z tego, że postulat rady, zgłaszany od czasu rozpoczęcia protestu, czyli od końca listopada 2021 r. to 17 proc. wzrost wynagrodzeń zasadniczych dla wszystkich pracowników szkolnictwa wyższego i nauki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(32)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Bartosz B.
  2022-06-03 22:43:45
  Żyjemy w kraju, w którym pracownik fizyczny zarabia 8-9 tys. zł, pielęgniarka 6-9 tys. zł, ratownik medyczny 10 tys. zł, lekarz – kilkadziesiąt tys. zł, programista 10-15 tys. zł, kierowca 5-10 tys. zł, a człowiek po 2 kierunkach studiów, studiach podyplomowych i doktoracie, który spędził ostatnie 15 lat życia na pracy naukowej, wykonywanej 7 dni w tygodniu po kilkanaście godzin dziennie, zarabia na rękę nieco ponad 4 tys zł. Moi koledzy z pracy (obecnej lub poprzedniej) mający tytuł profesora zarabiają około 5 tys. zł na rękę. Nie mam słów żeby wyrazić to jak czuję się upodlony zarobkami naukowców – ekspertów i pasjonatów, którzy poświęcają pracy swoje życie pracując dla dobra ogółu.
  4
  pokażodpowiedzi (1)
 • pangur
  2022-05-11 10:41:20
  Oczywiście, że podwyżki były z publicznych pieniędzy na KUL-u. I pewnie tylko na KUL-u. Z pewnością przypadkiem akurat na tej uczelni pracuje minister, gdyż nie podejrzewałbym go o jakąkolwiek nieuczciwość.
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Art
  2022-06-02 11:17:35
  Jakie podwyżki, inflacja 15%, to jakaś kpina, splunięcie w twarz.
  0
  pokażodpowiedzi (2)
 • Pytanie
  2022-05-23 00:45:18
  Co robią związki zawodowe w kwestii poborów na uczelniach?
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Pora na wnioski wyborcze
  2022-05-23 00:47:29
  Pensja profesora jest już tylko trochę wyższa od poborów sierżanta WOTu, co do adiunkta nie mam pewności. Jeszcze żaden rząd tak źle nie traktował naukowców i nauki
  0
  pokażodpowiedzi (2)
 • Magic
  2022-05-26 20:58:19
  Poborowy Ochotniczej Zasadniczej Służby Wojskowej może liczyć na 4560 netto PLN (brak podatku do 26 roku życia bo to mają być niewykształcone młode osobniki). A na ile może liczyć asystent, ba adiunkt ?
  2
 • Krytyk
  2022-05-10 11:22:53
  Smutne - ale uczeni to nie elektorat. Jeśli dostaną podwyżki to po wyborach, i po cichu,
  1
  pokażodpowiedzi (2)
 • Inflacja rośnie
  2022-05-23 00:44:01
  Proponowane 4,4% to nawet nie jest rekompensata kosztów inflacji, a ten coś mówi o podwyżkach! A co z ustawowym odniesieniem pensji minimalnej do poborów profesorskich i pozostałych? Minimalna rośnie, pobory profesorów ani drgną
  0
 • al
  2022-05-23 00:50:54
  Jakie podwyżki, takie głosy wyborcze. Z rodzinami jednak ok. 400-600 tys. się uzbiera. A my jesteśmy dość zdyscyplinowanym elektoratem
  0
 • Bidok
  2022-05-11 15:23:25
  A co z administracją?
  1
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

REKLAMA

Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

REKLAMA

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

REKLAMA