REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kurs online na wychowawcę lub kierownika wypoczynku

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Kurs online na wychowawcę lub kierownika wypoczynku
Kurs online na wychowawcę lub kierownika wypoczynku

REKLAMA

REKLAMA

Kursy online na wychowawców i kierowników kolonii. Kuratoria przyznają, że mają problem z kontrolą tych kursów Z pomocą przychodzą posłowie i MEiN.

Kursy online na wychowawcę lub kierownika wypoczynku

Kursy na wychowawcę lub kierownika wypoczynku umożliwiają legalne podjęcie pracy w tym charakterze, m.in. na kolonii, obozie, półkolonii czy biwaku. – Zaświadczenie o ukończeniu kursu jest niezbędnym dokumentem, które wymagane jest przy każdej, nawet rutynowej kontroli kuratorium – czytamy na stronie Wychowawca.edu.pl, na której wystawione są oferty kursów.

REKLAMA

REKLAMA

Zarówno tam, jak i na infolinii dostajemy zapewnienia, że kurs odbywa się wyłącznie na platformie e-learningowej. Każdy realizuje go w swoim rytmie. Na kierownika wypoczynku trwa 10 godzin i można go ukończyć w jeden, dwa dni, na wychowawcę 36 godzin, co zajmuje do pięciu dni. Po tym czasie przyjeżdża egzaminator z testem końcowym i zaświadczeniem o ukończeniu kursu.

Test, z którym przyjeżdża egzaminator, jest wielokrotnego wyboru. „W momencie niezaliczenia testu końcowego można nieodpłatnie podejść do testu ponownie, aż do skutku” – czytamy w ofercie.

Kursy online a egzamin

REKLAMA

Pani na infolinii zapewnia, że egzaminator może stawić się nawet u nas w domu, co dla kursanta jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Jeśli zdecydujemy się dziś, dostaniemy 11 proc. zniżki w stosunku do ceny podanej na stronie. Problem w tym, że kursy prowadzone wyłącznie online są niezgodne z przepisami. A w internecie roi się od podobnych ofert.

Tego rodzaju praktyki, czyli kursy wyłącznie online, wzbudziły niepokój w kuratoriach. W tej sprawie do Ministerstwa Edukacji złożona została także interpelacja. „Aktualnie obowiązujące przepisy, tj. art. 92p–92s oraz rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 30 czerwca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży, nie zawierają zapisów, które wskazywałyby na możliwość prowadzenia kursów w formie e-learningowej. Wprawdzie w programie kursu wymieniono – jako formy realizacji – wykłady i zajęcia praktyczne, co wskazywałoby na konieczność formy stacjonarnej przynajmniej w przypadku zajęć praktycznych, niemniej jednak w Internecie jest dużo ogłoszeń o kursach na wychowawców i kierowników wypoczynku prowadzonych w formie e-learningowej nie tylko w części, ale także w całości” – napisał poseł Tomasz Olichwer (KO). Spytał MEiN, czy dopuszczalna jest forma prowadzenia kursów na wychowawców i kierowników wypoczynku online w całości lub w części. Jeśli nie, to czy zaświadczenie o ukończeniu kursu na wychowawcę wypoczynku, który odbył się metodą online, jest ważne?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kursy online niezgodny z przepisami prawa

My również spytaliśmy resort. Odpowiedź nie pozostawia wątpliwości. – W przepisach prawa oświatowego nie ma wskazanych możliwości organizacji kursu na kierownika lub wychowawcę wypoczynku w formule online ze względu na wagę problematyki, która związana jest bezpośrednio z zapewnieniem bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży – podkreśla Adrianna Całus-Polak, rzeczniczka resortu edukacji. – Jeżeli program kursu w całości realizowany jest w systemie online, jest to niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa. To oznacza, że i wydane zaświadczenie o jego ukończeniu jest niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa. Dokument taki nie może być podstawą do pełnienia funkcji wychowawcy lub kierownika na zasadach określonych w przepisach prawa oświatowego – mówi Adrianna Całus-Polak i dodaje, że prowadzenie kursu na kierownika wypoczynku i wychowawcę wypoczynku wymaga zgody kuratora oświaty właściwego ze względu na miejsce prowadzenia kursów, który również sprawuje nadzór nad nimi.

Zaświadczenie o ukończeniu kursu online

Zdaniem kuratoriów takie postawienie sprawy ułatwi im kontrole. Zwracają jednak uwagę, że ciągle nie wiedzą, jak traktować zaświadczenie o ukończeniu kursu online. Choć MEiN wskazuje, że jest wydane niezgodnie z prawem, to nie podaje podstawy prawnej, na którą można się w tym zakresie powołać.

Warto dodać, że podmiotem wskazanym do kontaktu na stronie z kursami Wychowawca.edu.pl jest Centrum Doskonalenia Zawodowego, którego działalność opisywaliśmy ostatnio na łamach DGP.

Na wspomnianej stronie internetowej w zakładce FAQ (najczęściej zadawane pytania) pada pytanie: „Czy ukończenie Waszych kursów daje mi takie same uprawnienia jak po ukończeniu kursów stacjonarnych?”. Po nim następuje odpowiedź: „Oczywiście. Jako instytucja oświatowa organizujemy swoje kursy zgodnie z aktualnym Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 roku, które weszło w życie z dniem 05 kwietnia 2016 roku. Na zaświadczeniu nie ma adnotacji, że kurs odbywał się przez Internet”.

Z resortu słyszymy, że przygląda się takim sytuacjom i po analizie podejmie stosowne decyzje. ©℗

Kurs na wychowawcę szybki, wygodny i nielegalny. Z pomocą przychodzą posłowie i MEiN

Paulina Nowosielska, Patrycja Otto

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Dostałeś wiadomość o ogromnych podwyżkach cen energii? Ministerstwo Klimatu wydało oświadczenie

W ostatnim czasie pojawiły się grafiki i posty w mediach społecznościowych, które wykorzystują wizerunki znanych osób i zawierają linki wyłudzające dane. Te fałszywe informacje sugerują, że można uniknąć ogromnych podwyżek cen energii. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że od 1 lipca 2024 r. obowiązuje ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. 

Uproszczenia dla rolników, którzy ubiegają się o płatności ekologiczne do powierzchni upraw paszowych już w 2025 r. Znamy szczegóły projektu

Pojawią się uproszczenia dla rolników, którzy ubiegają się o płatności ekologiczne do powierzchni upraw paszowych. Ministerstwo rolnictwo przygotowało projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w formie płatności ekologicznych w ramach Planu Strategicznego dla wspólnej polityki rolnej na lata 2023–2027.

Prace nad planem ogólnym i strategią rozwoju Warszawy wyznaczą jej politykę przestrzenną na najbliższe 20 lat

Stołeczny Ratusz poinformował o rozpoczęciu prac nad strategią rozwoju Warszawy 2040+ oraz planem ogólnym miasta. Dokumenty muszą być gotowe do końca 2025 r.

REKLAMA

Warszawa rozpoczęła prace nad planem ogólnym i strategią rozwoju określającymi nową politykę przestrzenną miasta

Wiceprezydent m.st. Warszawy Renata Kaznowska poinformowała, że już wkrótce rozpoczną się prace nad strategią rozwoju Warszawy 2040 oraz planem ogólnym. To dokumenty, które określą, w jakim kierunku powinna się rozwijać stolica przez najbliższe 20 lat.

Podwyżki opłat o 100% (śmieci), 33% (woda), 40% (ścieki). Pokryją to zapowiedziane dziś przez D. Tuska podwyżki? [budżetówka, emeryci, renciści]

Podwyżka opłat za odbiór śmieci o 100% w Radomiu. Jest to niestety zapowiedź tego, co będzie się działo prawdopodobnie w całej Polsce. W przypadku wody podwyżka opłat, to 33%. A za ścieki 40%. W przyszłym roku budżetówka dostanie tylko 4,1 podwyżki a emeryci przeskoczą 7%. 

Wiemy, jak wyglądają etykiety dla aptek sprzedających pigułkę "dzień po"

Na stronie Naczelnej Izby Aptekarskiej dostępne są zatwierdzone projekty naklejek dla aptek biorących udział w pilotażowej sprzedaży pigułek antykoncepcyjnych. Główny Inspektorat Farmaceutyczny uznał, że takie informacje o aptekach nie naruszają zakazu reklamy obowiązującego w tych placówkach.

Kolejne zmiany dla uczniów w roku szkolnym 2024/25. Modernizacja testów sprawnościowych

Wtorkowa konferencja prasowa przyniosła ważne zapowiedzi dotyczące programu testów sprawnościowych uczniów. Minister sportu, Sławomir Nitras, ogłosił zmiany, a szefowa MEN, Barbara Nowacka, podkreśliła potrzebę modernizacji.

REKLAMA

Zmiany w maturach 2025 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało uchylenie przepisów dotyczących składania wstępnych deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego. Zdaniem resortu, dwukrotne gromadzenie tych danych przez szkoły jest już nieuzasadnione. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie egzaminu maturalnego. Co to oznacza? 

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy. Zmiany dotyczą również świadczenia Dobry Start

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy została już podpisana przez Prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Na czym polegają zmiany w przyznawaniu świadczenia Dobry start i kiedy zaczną obowiązywać?

REKLAMA