REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kurs online na wychowawcę lub kierownika wypoczynku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Kurs online na wychowawcę lub kierownika wypoczynku
Kurs online na wychowawcę lub kierownika wypoczynku

REKLAMA

REKLAMA

Kursy online na wychowawców i kierowników kolonii. Kuratoria przyznają, że mają problem z kontrolą tych kursów Z pomocą przychodzą posłowie i MEiN.

Kursy online na wychowawcę lub kierownika wypoczynku

Kursy na wychowawcę lub kierownika wypoczynku umożliwiają legalne podjęcie pracy w tym charakterze, m.in. na kolonii, obozie, półkolonii czy biwaku. – Zaświadczenie o ukończeniu kursu jest niezbędnym dokumentem, które wymagane jest przy każdej, nawet rutynowej kontroli kuratorium – czytamy na stronie Wychowawca.edu.pl, na której wystawione są oferty kursów.

REKLAMA

REKLAMA

Zarówno tam, jak i na infolinii dostajemy zapewnienia, że kurs odbywa się wyłącznie na platformie e-learningowej. Każdy realizuje go w swoim rytmie. Na kierownika wypoczynku trwa 10 godzin i można go ukończyć w jeden, dwa dni, na wychowawcę 36 godzin, co zajmuje do pięciu dni. Po tym czasie przyjeżdża egzaminator z testem końcowym i zaświadczeniem o ukończeniu kursu.

Test, z którym przyjeżdża egzaminator, jest wielokrotnego wyboru. „W momencie niezaliczenia testu końcowego można nieodpłatnie podejść do testu ponownie, aż do skutku” – czytamy w ofercie.

Kursy online a egzamin

REKLAMA

Pani na infolinii zapewnia, że egzaminator może stawić się nawet u nas w domu, co dla kursanta jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Jeśli zdecydujemy się dziś, dostaniemy 11 proc. zniżki w stosunku do ceny podanej na stronie. Problem w tym, że kursy prowadzone wyłącznie online są niezgodne z przepisami. A w internecie roi się od podobnych ofert.

Tego rodzaju praktyki, czyli kursy wyłącznie online, wzbudziły niepokój w kuratoriach. W tej sprawie do Ministerstwa Edukacji złożona została także interpelacja. „Aktualnie obowiązujące przepisy, tj. art. 92p–92s oraz rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 30 czerwca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży, nie zawierają zapisów, które wskazywałyby na możliwość prowadzenia kursów w formie e-learningowej. Wprawdzie w programie kursu wymieniono – jako formy realizacji – wykłady i zajęcia praktyczne, co wskazywałoby na konieczność formy stacjonarnej przynajmniej w przypadku zajęć praktycznych, niemniej jednak w Internecie jest dużo ogłoszeń o kursach na wychowawców i kierowników wypoczynku prowadzonych w formie e-learningowej nie tylko w części, ale także w całości” – napisał poseł Tomasz Olichwer (KO). Spytał MEiN, czy dopuszczalna jest forma prowadzenia kursów na wychowawców i kierowników wypoczynku online w całości lub w części. Jeśli nie, to czy zaświadczenie o ukończeniu kursu na wychowawcę wypoczynku, który odbył się metodą online, jest ważne?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kursy online niezgodny z przepisami prawa

My również spytaliśmy resort. Odpowiedź nie pozostawia wątpliwości. – W przepisach prawa oświatowego nie ma wskazanych możliwości organizacji kursu na kierownika lub wychowawcę wypoczynku w formule online ze względu na wagę problematyki, która związana jest bezpośrednio z zapewnieniem bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży – podkreśla Adrianna Całus-Polak, rzeczniczka resortu edukacji. – Jeżeli program kursu w całości realizowany jest w systemie online, jest to niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa. To oznacza, że i wydane zaświadczenie o jego ukończeniu jest niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa. Dokument taki nie może być podstawą do pełnienia funkcji wychowawcy lub kierownika na zasadach określonych w przepisach prawa oświatowego – mówi Adrianna Całus-Polak i dodaje, że prowadzenie kursu na kierownika wypoczynku i wychowawcę wypoczynku wymaga zgody kuratora oświaty właściwego ze względu na miejsce prowadzenia kursów, który również sprawuje nadzór nad nimi.

Zaświadczenie o ukończeniu kursu online

Zdaniem kuratoriów takie postawienie sprawy ułatwi im kontrole. Zwracają jednak uwagę, że ciągle nie wiedzą, jak traktować zaświadczenie o ukończeniu kursu online. Choć MEiN wskazuje, że jest wydane niezgodnie z prawem, to nie podaje podstawy prawnej, na którą można się w tym zakresie powołać.

Warto dodać, że podmiotem wskazanym do kontaktu na stronie z kursami Wychowawca.edu.pl jest Centrum Doskonalenia Zawodowego, którego działalność opisywaliśmy ostatnio na łamach DGP.

Na wspomnianej stronie internetowej w zakładce FAQ (najczęściej zadawane pytania) pada pytanie: „Czy ukończenie Waszych kursów daje mi takie same uprawnienia jak po ukończeniu kursów stacjonarnych?”. Po nim następuje odpowiedź: „Oczywiście. Jako instytucja oświatowa organizujemy swoje kursy zgodnie z aktualnym Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 roku, które weszło w życie z dniem 05 kwietnia 2016 roku. Na zaświadczeniu nie ma adnotacji, że kurs odbywał się przez Internet”.

Z resortu słyszymy, że przygląda się takim sytuacjom i po analizie podejmie stosowne decyzje. ©℗

Kurs na wychowawcę szybki, wygodny i nielegalny. Z pomocą przychodzą posłowie i MEiN

Paulina Nowosielska, Patrycja Otto

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w opłatach za śmieci – będą nowe zasady segregacji, ulgi i kontrola deklaracji [PROJEKT MKiŚ]

W wykazie prac legislacyjnych pojawił się projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Chodzi o zmiany w funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami na poziomie gminnym, które w ocenie projektodawców będą odpowiadać na realne potrzeby JST oraz mieszkańców.

RPO: Dość "wrogich przejęć" między gminami. Potrzebna kontrola sądowa

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do premiera Donalda Tuska o zawieszenie kontrowersyjnych decyzji dotyczących zmian granic gmin do czasu wprowadzenia nowych przepisów. Od lat brakuje skutecznej kontroli sądowej nad decyzjami Rady Ministrów, które prowadzą do konfliktów między samorządami.

Granica polsko-niemiecka. Czy Polska wprowadzi kontrole?

Czy Niemcy przerzucają imigrantów do Polski? Co z granicą polsko-niemiecką? Czy Polska wprowadzi kontrole graniczne w celu zapobiegania napływom nielegalnych migrantów?

Premier D. Tusk: po rekonstrukcji w rządzie będą wyłącznie przyzwoici ludzie; około 15 lipca zapadną decyzje personalne

W dniu 30 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej Premier Donald Tusk zapowiedział, że około 15 lipca zaproponuje kształt rządu po rekonstrukcji. Rozmowy w tej sprawie są prowadzone z liderami koalicyjnych ugrupowań - PSL, Polski 2050 i Lewicy. Żyjemy w ustrojowym bałaganie, podważane są obiektywne kryteria prawne, dlatego chciałbym, by politycy kierowali się naturalnymi kryteriami, jak zdrowy rozsądek czy zwykła ludzka przyzwoitość, i tacy będą ministrowie po rekonstrukcji - mówił 27 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej premier Donald Tusk.

REKLAMA

Nowelizacja specustawy powodziowej. Nowe zadania i obowiązki samorządów

Możliwość zamiany zniszczonych nieruchomości na lokale komunalne, obowiązek raportowania decyzji WZ, świadczenie lokalowe, premia powodziowa czy ułatwienia proceduralne w odbudowie zniszczonych domów i obiektów – to najważniejsze zmiany w specustawie powodziowej. Nowelizacja ustawy wzmacnia kompetencje JST, daje im nowe narzędzia, ale też nakłada dodatkowe obowiązki administracyjne i sprawozdawcze.

Czym różni się „odbiór” odpadów komunalnych z nieruchomości od „przyjmowania odpadów”

NSA przypomniał gminom, że ustawodawca rozróżnia pojęcia odbierania odpadów komunalnych od ich przyjmowania i wprowadza odrębnie różne sposoby oddawania odpadów. Co za tym idzie – mechanizmy nie mogą być traktowane jako formy zamienne, kształtowane według własnego uznania gminy.

Wydruk zdjęcia z Google Street View jako dowód w sprawie administracyjnej

Dowodem w postępowaniu administracyjnym może być wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Dlatego wydrukom z Geoportalu oraz wydrukom zdjęć Google Street View nie można odmówić mocy dowodowej. Stanowią one jednak tzw. dowody nienazwane i nie mają prawem przewidzianej mocy dowodowej – tak jak w przypadku dokumentów urzędowych, które sporządzone w przepisanej formie przez powołane do tego organy państwowe w ich zakresie działania stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone.

Zamówienia publiczne: jakie zmiany są konieczne? 130 tys. zł progu zamiast 80 tys. zł

Konieczne są zmiany w zamówieniach publicznych. Pierwsza dotyczy zasady konkurencyjności, której prawidłowe stosowanie sprawia beneficjentom duże problemy. Druga zmiana polega na podwyższeniu progu kwotowego na 130 tys. zł.

REKLAMA

NSZZ „Solidarność” na wojennej ścieżce z MEN: To nie reforma, to degradacja zawodu nauczyciela!

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ostro krytykuje planowane przez Ministerstwo Edukacji zmiany w zatrudnianiu specjalistów oraz rozszerzenie obowiązków nauczycieli bez dodatkowego wynagrodzenia. Związkowcy alarmują: MEN łamie prawo pracy, podważa autorytet pedagogów i ignoruje realne potrzeby oświaty. W tle – groźba protestów i oskarżenia o systemowe niszczenie zawodu nauczyciela.

Nowe standardy żywienia w szpitalach 2025: Ministerstwo Zdrowia wprowadza obowiązkowe diety dla pacjentów [PROJEKT]

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia, które ma ujednolicić standardy żywienia pacjentów w szpitalach. Zmiany mają zagwarantować zdrowe, zbilansowane i dostosowane do stanu zdrowia posiłki, a także zwiększyć transparentność i jakość usług cateringowych w placówkach medycznych.

REKLAMA