REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kurs online na wychowawcę lub kierownika wypoczynku

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Kurs online na wychowawcę lub kierownika wypoczynku
Kurs online na wychowawcę lub kierownika wypoczynku

REKLAMA

REKLAMA

Kursy online na wychowawców i kierowników kolonii. Kuratoria przyznają, że mają problem z kontrolą tych kursów Z pomocą przychodzą posłowie i MEiN.

Kursy online na wychowawcę lub kierownika wypoczynku

Kursy na wychowawcę lub kierownika wypoczynku umożliwiają legalne podjęcie pracy w tym charakterze, m.in. na kolonii, obozie, półkolonii czy biwaku. – Zaświadczenie o ukończeniu kursu jest niezbędnym dokumentem, które wymagane jest przy każdej, nawet rutynowej kontroli kuratorium – czytamy na stronie Wychowawca.edu.pl, na której wystawione są oferty kursów.

REKLAMA

REKLAMA

Zarówno tam, jak i na infolinii dostajemy zapewnienia, że kurs odbywa się wyłącznie na platformie e-learningowej. Każdy realizuje go w swoim rytmie. Na kierownika wypoczynku trwa 10 godzin i można go ukończyć w jeden, dwa dni, na wychowawcę 36 godzin, co zajmuje do pięciu dni. Po tym czasie przyjeżdża egzaminator z testem końcowym i zaświadczeniem o ukończeniu kursu.

Test, z którym przyjeżdża egzaminator, jest wielokrotnego wyboru. „W momencie niezaliczenia testu końcowego można nieodpłatnie podejść do testu ponownie, aż do skutku” – czytamy w ofercie.

Kursy online a egzamin

REKLAMA

Pani na infolinii zapewnia, że egzaminator może stawić się nawet u nas w domu, co dla kursanta jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Jeśli zdecydujemy się dziś, dostaniemy 11 proc. zniżki w stosunku do ceny podanej na stronie. Problem w tym, że kursy prowadzone wyłącznie online są niezgodne z przepisami. A w internecie roi się od podobnych ofert.

Tego rodzaju praktyki, czyli kursy wyłącznie online, wzbudziły niepokój w kuratoriach. W tej sprawie do Ministerstwa Edukacji złożona została także interpelacja. „Aktualnie obowiązujące przepisy, tj. art. 92p–92s oraz rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 30 czerwca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży, nie zawierają zapisów, które wskazywałyby na możliwość prowadzenia kursów w formie e-learningowej. Wprawdzie w programie kursu wymieniono – jako formy realizacji – wykłady i zajęcia praktyczne, co wskazywałoby na konieczność formy stacjonarnej przynajmniej w przypadku zajęć praktycznych, niemniej jednak w Internecie jest dużo ogłoszeń o kursach na wychowawców i kierowników wypoczynku prowadzonych w formie e-learningowej nie tylko w części, ale także w całości” – napisał poseł Tomasz Olichwer (KO). Spytał MEiN, czy dopuszczalna jest forma prowadzenia kursów na wychowawców i kierowników wypoczynku online w całości lub w części. Jeśli nie, to czy zaświadczenie o ukończeniu kursu na wychowawcę wypoczynku, który odbył się metodą online, jest ważne?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kursy online niezgodny z przepisami prawa

My również spytaliśmy resort. Odpowiedź nie pozostawia wątpliwości. – W przepisach prawa oświatowego nie ma wskazanych możliwości organizacji kursu na kierownika lub wychowawcę wypoczynku w formule online ze względu na wagę problematyki, która związana jest bezpośrednio z zapewnieniem bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży – podkreśla Adrianna Całus-Polak, rzeczniczka resortu edukacji. – Jeżeli program kursu w całości realizowany jest w systemie online, jest to niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa. To oznacza, że i wydane zaświadczenie o jego ukończeniu jest niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa. Dokument taki nie może być podstawą do pełnienia funkcji wychowawcy lub kierownika na zasadach określonych w przepisach prawa oświatowego – mówi Adrianna Całus-Polak i dodaje, że prowadzenie kursu na kierownika wypoczynku i wychowawcę wypoczynku wymaga zgody kuratora oświaty właściwego ze względu na miejsce prowadzenia kursów, który również sprawuje nadzór nad nimi.

Zaświadczenie o ukończeniu kursu online

Zdaniem kuratoriów takie postawienie sprawy ułatwi im kontrole. Zwracają jednak uwagę, że ciągle nie wiedzą, jak traktować zaświadczenie o ukończeniu kursu online. Choć MEiN wskazuje, że jest wydane niezgodnie z prawem, to nie podaje podstawy prawnej, na którą można się w tym zakresie powołać.

Warto dodać, że podmiotem wskazanym do kontaktu na stronie z kursami Wychowawca.edu.pl jest Centrum Doskonalenia Zawodowego, którego działalność opisywaliśmy ostatnio na łamach DGP.

Na wspomnianej stronie internetowej w zakładce FAQ (najczęściej zadawane pytania) pada pytanie: „Czy ukończenie Waszych kursów daje mi takie same uprawnienia jak po ukończeniu kursów stacjonarnych?”. Po nim następuje odpowiedź: „Oczywiście. Jako instytucja oświatowa organizujemy swoje kursy zgodnie z aktualnym Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 roku, które weszło w życie z dniem 05 kwietnia 2016 roku. Na zaświadczeniu nie ma adnotacji, że kurs odbywał się przez Internet”.

Z resortu słyszymy, że przygląda się takim sytuacjom i po analizie podejmie stosowne decyzje. ©℗

Kurs na wychowawcę szybki, wygodny i nielegalny. Z pomocą przychodzą posłowie i MEiN

Paulina Nowosielska, Patrycja Otto

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA