REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kurs online na wychowawcę lub kierownika wypoczynku

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Kurs online na wychowawcę lub kierownika wypoczynku
Kurs online na wychowawcę lub kierownika wypoczynku

REKLAMA

REKLAMA

Kursy online na wychowawców i kierowników kolonii. Kuratoria przyznają, że mają problem z kontrolą tych kursów Z pomocą przychodzą posłowie i MEiN.

Kursy online na wychowawcę lub kierownika wypoczynku

Kursy na wychowawcę lub kierownika wypoczynku umożliwiają legalne podjęcie pracy w tym charakterze, m.in. na kolonii, obozie, półkolonii czy biwaku. – Zaświadczenie o ukończeniu kursu jest niezbędnym dokumentem, które wymagane jest przy każdej, nawet rutynowej kontroli kuratorium – czytamy na stronie Wychowawca.edu.pl, na której wystawione są oferty kursów.

REKLAMA

REKLAMA

Zarówno tam, jak i na infolinii dostajemy zapewnienia, że kurs odbywa się wyłącznie na platformie e-learningowej. Każdy realizuje go w swoim rytmie. Na kierownika wypoczynku trwa 10 godzin i można go ukończyć w jeden, dwa dni, na wychowawcę 36 godzin, co zajmuje do pięciu dni. Po tym czasie przyjeżdża egzaminator z testem końcowym i zaświadczeniem o ukończeniu kursu.

Test, z którym przyjeżdża egzaminator, jest wielokrotnego wyboru. „W momencie niezaliczenia testu końcowego można nieodpłatnie podejść do testu ponownie, aż do skutku” – czytamy w ofercie.

Kursy online a egzamin

REKLAMA

Pani na infolinii zapewnia, że egzaminator może stawić się nawet u nas w domu, co dla kursanta jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Jeśli zdecydujemy się dziś, dostaniemy 11 proc. zniżki w stosunku do ceny podanej na stronie. Problem w tym, że kursy prowadzone wyłącznie online są niezgodne z przepisami. A w internecie roi się od podobnych ofert.

Tego rodzaju praktyki, czyli kursy wyłącznie online, wzbudziły niepokój w kuratoriach. W tej sprawie do Ministerstwa Edukacji złożona została także interpelacja. „Aktualnie obowiązujące przepisy, tj. art. 92p–92s oraz rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 30 czerwca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży, nie zawierają zapisów, które wskazywałyby na możliwość prowadzenia kursów w formie e-learningowej. Wprawdzie w programie kursu wymieniono – jako formy realizacji – wykłady i zajęcia praktyczne, co wskazywałoby na konieczność formy stacjonarnej przynajmniej w przypadku zajęć praktycznych, niemniej jednak w Internecie jest dużo ogłoszeń o kursach na wychowawców i kierowników wypoczynku prowadzonych w formie e-learningowej nie tylko w części, ale także w całości” – napisał poseł Tomasz Olichwer (KO). Spytał MEiN, czy dopuszczalna jest forma prowadzenia kursów na wychowawców i kierowników wypoczynku online w całości lub w części. Jeśli nie, to czy zaświadczenie o ukończeniu kursu na wychowawcę wypoczynku, który odbył się metodą online, jest ważne?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kursy online niezgodny z przepisami prawa

My również spytaliśmy resort. Odpowiedź nie pozostawia wątpliwości. – W przepisach prawa oświatowego nie ma wskazanych możliwości organizacji kursu na kierownika lub wychowawcę wypoczynku w formule online ze względu na wagę problematyki, która związana jest bezpośrednio z zapewnieniem bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży – podkreśla Adrianna Całus-Polak, rzeczniczka resortu edukacji. – Jeżeli program kursu w całości realizowany jest w systemie online, jest to niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa. To oznacza, że i wydane zaświadczenie o jego ukończeniu jest niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa. Dokument taki nie może być podstawą do pełnienia funkcji wychowawcy lub kierownika na zasadach określonych w przepisach prawa oświatowego – mówi Adrianna Całus-Polak i dodaje, że prowadzenie kursu na kierownika wypoczynku i wychowawcę wypoczynku wymaga zgody kuratora oświaty właściwego ze względu na miejsce prowadzenia kursów, który również sprawuje nadzór nad nimi.

Zaświadczenie o ukończeniu kursu online

Zdaniem kuratoriów takie postawienie sprawy ułatwi im kontrole. Zwracają jednak uwagę, że ciągle nie wiedzą, jak traktować zaświadczenie o ukończeniu kursu online. Choć MEiN wskazuje, że jest wydane niezgodnie z prawem, to nie podaje podstawy prawnej, na którą można się w tym zakresie powołać.

Warto dodać, że podmiotem wskazanym do kontaktu na stronie z kursami Wychowawca.edu.pl jest Centrum Doskonalenia Zawodowego, którego działalność opisywaliśmy ostatnio na łamach DGP.

Na wspomnianej stronie internetowej w zakładce FAQ (najczęściej zadawane pytania) pada pytanie: „Czy ukończenie Waszych kursów daje mi takie same uprawnienia jak po ukończeniu kursów stacjonarnych?”. Po nim następuje odpowiedź: „Oczywiście. Jako instytucja oświatowa organizujemy swoje kursy zgodnie z aktualnym Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 roku, które weszło w życie z dniem 05 kwietnia 2016 roku. Na zaświadczeniu nie ma adnotacji, że kurs odbywał się przez Internet”.

Z resortu słyszymy, że przygląda się takim sytuacjom i po analizie podejmie stosowne decyzje. ©℗

Kurs na wychowawcę szybki, wygodny i nielegalny. Z pomocą przychodzą posłowie i MEiN

Paulina Nowosielska, Patrycja Otto

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

REKLAMA