REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sejm: wcześniejsze emerytury dla nauczycieli od 2024 r. [Nowelizacja Karty Nauczyciela]

Sejm: wcześniejsze emerytury dla nauczycieli od 2024 r. [Nowelizacja Karty Nauczyciela]
Sejm: wcześniejsze emerytury dla nauczycieli od 2024 r. [Nowelizacja Karty Nauczyciela]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jako pierwsi od 1 września 2024 r. przejść na emeryturę na szczególnych zasadach będą mogli nauczyciele urodzeni przed 1 września 1966 r. 

Zgodnie z nowelizacją, przejść na emeryturę na szczególnych zasadach, czyli w wieku niższym niż ustawowy (60 lat u kobiet i 65 lat u mężczyzn) będą mogli - po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy - nauczyciele, którzy łącznie spełnią następujące warunki: 

REKLAMA

 • rozpoczęli przed 1 stycznia 1999 r. pracę na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego, 
 • mają udokumentowany okres składkowy wynoszący co najmniej 30 lat, w tym co najmniej 20 lat "pracy przy tablicy". 

Podstawę do obliczenia emerytury stażowej ma stanowić wysokość składek zewidencjonowanych na koncie nauczyciela, kapitału zakładowego oraz środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych zewidencjonowanych na subkoncie.

Wcześniejsza emerytura nauczycieli od 2024 r.

Przejść na emeryturę na szczególnych zasadach będą mogli, począwszy od: 

1 września 2024 r. - nauczyciele urodzeni przed 1 września 1966 r.; 

1 września 2025 r. - nauczyciele urodzeni po 31 sierpnia 1966 r., a przed 1 września 1969 r.; 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1 września 2026 r. - nauczyciele urodzeni po 31 sierpnia 1969 r.

Nauczyciela, który przejdzie na emeryturę na szczególnych zasadach, a nie osiągnął wieku emerytalnego, będzie można zatrudnić wyłącznie w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, za zgodą kuratora. 

Wymiar zatrudnienia w szkole takiego nauczyciela nie będzie mógł być wyższy niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć.

Świadczenie kompensacyjne po zmianach

Nowela rozszerza grono uprawnionych do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, które jest odpowiednikiem emerytur pomostowych, o nauczycieli zatrudnionych w publicznych i niepublicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w tym w poradniach specjalistycznych. Obecnie świadczenia kompensacyjne przysługują nauczycielom pracującym w szkołach, przedszkolach, placówkach kształcenia ustawicznego, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, w młodzieżowych ośrodkach socjoterapii i w specjalnych ośrodkach wychowawczych.

źródło: (INFORLEX/SSPAP)

 

Polecamy: „Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami”

Polecamy: „Dokumentacja kadrowa 2023. Zasady prowadzenia i przechowywania” + wzory dokumentów online

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(13)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Martyna
  2023-08-02 14:23:43
  Mam iść na emeryturę za 1600 złotych i żebrać pod biedrą? Po 37 latach pracy z młodzieżą to jakaś kpina, jakby rząd napluł mi w twarz.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Uczeń
  2023-08-01 15:06:45
  Dajcie młodym nauczycielom zarobić i ich jakoś motywować do tego zawodu a starych wysyłać na emeryturę a nie jeszcze oni nawet dorabiają w szkołach uczą mają po 70 lat i sklerozę zapominają w jakiej klasie mają lekcje powinien być zakaz w starszym wieku pracy dorabiać dajcie im godnie żyć a nie umierać pod szkołą że starosci
  15
  pokażodpowiedzi (2)
 • Naucz.
  2023-08-05 18:28:08
  Kpina. Rocznik 66, 67 i 68 może odejść już teraz na kompensowkę, która jest nawet korzystniejsza… - kobiety, a te przede wszystkim w oświacie są. Rocznik 69 może za rok, a ta rzekoma wcześniejsza daje mu możliwość za kolejny rok i za mniejsze pieniądze!!! Dla kogo te wymysły?! Dla ludu głosującego, żeby uprawiał czołobitność, jaki to łaskawy dla wszystkich jest PIS czy dla hejterow, żeby jeszcze bardziej pocisnęli inteligencję i zniechęcili ja do pracy, wszak ciemnotą rządzi się lepiej?
  2
 • Nauczycielka
  2023-08-03 23:52:35
  Przemilczę.... :)
  1
 • Uczeń
  2023-08-03 22:47:18
  Kiełbasa wyborcza a raczej kaszanka. Macie ale za takie pieniądze i tak nie pójdziecie. Czas skończyć z beznadziejnym szkolnictwem. Szkoła średnia powinna się kończyć w wieku max 18 lat. Potem studia i to tylko zaoczne. Młodzież dzisiaj szybciej dorasta i nie chcę marnować życia w szkole.
  3
 • Tutor
  2023-08-06 20:45:13
  A może ktoś z decydentów odważyłby się cokolwiek wspomnieć dlaczego nie została przedłużona możliwość dalszej pracy w szkole dla nauczycieli będących na kompensówkach? Chyba jednak kogoś coś boli, bo jak do tej pory nikt kompetentny nie wypowiedział ani słowa w tej kwestii. Taka możliwość pracy była zaledwie przez kilka miesięcy, a przecież wojna w Ukrainie trwa nadal i brakuje nauczycieli podobnie jak wcześniej.
  0
 • Ogr
  2023-08-02 07:58:15
  Trzeba zadać pytanie co się stało że nagle powracają przywileje wcześniejszej emerytury akurat dla wybrańcow narodu,mega wyszkształconych,jedynych zapracowanych w tym kraju nauczycieli
  24
  pokażodpowiedzi (2)
 • Bubu
  2023-08-02 07:59:00
  Chyba ich za dużo jest i za mało pracują wiec to jest sposób żeby ich nie zwalniać
  20
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

REKLAMA

Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

REKLAMA

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

REKLAMA