REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Matura 2021 – jakie przedmioty najczęściej wybierają maturzyści?

Marta Zdanowska
Matura 2021 – jakie przedmioty najczęściej wybierają maturzyści?
Matura 2021 – jakie przedmioty najczęściej wybierają maturzyści?
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Matura 2021 - jakie przedmioty na poziomie rozszerzonym najczęściej zdają tegoroczni maturzyści? Co trzeba zdać na maturze?

Matura 2021 - czy trzeba zdać rozszerzenie?

W tym roku nie ma obowiązku przystąpienia do matury na poziomie rozszerzonym. Wielu maturzystów decyduje się jednak na ten krok ze względu na plany związane z rekrutacją na studia. Dobrze zdana matura na poziomie rozszerzonym gwarantuje indeks na najlepsze uczelnie i najbardziej prestiżowe kierunki studiów.

REKLAMA

Matura 2021 – co trzeba zdawać?

Około 271 tys. uczniów, którzy ukończyli liceum ogólnokształcące lub technikum w roku szkolnym 2020/2021, przystąpi w maju 2021 roku do egzaminu maturalnego. Przedmioty obowiązkowe, które muszą zdać to: język polski, matematyka i język obcy na poziomie podstawowym. Absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania danej mniejszości narodowej przystępują też do egzaminu z tego języka.

W tym roku egzaminy odbędą się tylko pisemnie, nie będzie matury ustnej z polskiego ani języka obcego.

Matura 2021 rozszerzenie

Maturzyści mogą przystąpić do dodatkowych egzaminów z maksymalnie sześciu przedmiotów. Według danych zebranych przez CKE z deklaracji maturalnych absolwentów z 2021 roku, 13% z nich nie zdecydowało się na przystąpienie do egzaminu dodatkowego na poziomie rozszerzonym z żadnego przedmiotu. 27% tegorocznych absolwentów szkół średnich będzie zdawać jeden dodatkowy przedmiot, 29% wybrało dwa rozszerzenia, 25% trzy przedmioty, 5% cztery przedmioty, niecały 1% maturzystów zdecydował się na pisanie egzaminu z 5 i 6 przedmiotów. Najczęściej wybieranym przez nich przedmiotem na poziomie rozszerzonym jest język angielski.

Najczęściej wybierane przez tegorocznych maturzystów (absolwentów liceów i techników w 2021 r.) egzaminy z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym to:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • język angielski – 158 412 osób (58,5% absolwentów)
  • matematyka – 74 603 osoby (27,5% absolwentów)
  • język polski – 57 758 osób (21,3% absolwentów)
  • geografia – 53 884 osoby (19,9% absolwentów)
  • biologia – 44 264 osoby (16,3% absolwentów)
  • chemia – 25 816 osób (9,5% absolwentów)
  • fizyka – 19 883 osoby (7,3% absolwentów)
  • historia – 17 982 osoby (6,6% absolwentów)
  • wiedza o społeczeństwie – 15 817 osób (5,8% absolwentów)
  • informatyka – 9 086 osób (3,4% absolwentów)
  • język niemiecki – 5 030 osób (1,9% absolwentów)
  • historia sztuki – 3 389 osób (1,3% absolwentów).

Źródło: CKE

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile wynosi liczba ludności Polski na koniec 2024 roku? [Dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał wstępne szacunkowe dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec 2024 r. Jest spadek.

Podwyżka o 40% (marchewka) a podniesienie wieku emerytalnego (kij). Wcześniej był postulat 3 miesięcy urlopu za 7 lat pracy w jednej firmie

Autorem propozycji podwyżki o 20% w 2025 r. i o 20% w 2026 r. jest Lider Związkowej Alternatywy Piotr Szumlewicz. Mowa jest o podwyżkach płac w sferze budżetowej w tym roku i co najmniej 20 proc. w przyszłym. Wcześniej związkowiec postulował wprowadzenie urlopu 3 miesięcy za 7 lat pracy. Propozycje oceniam jako nierealne do wprowadzenia.

Coraz więcej nastolatków sięga po e-papierosy

Coraz więcej nastolatków sięga po elektroniczne papierosy. Jest to co czwarta dziewczyna i co piąty chłopiec w wieku 13-15 lat. Tak wynika z badania "Global Youth Tobacco Survey" zaprezentowanego podczas rozpoczętej w środę w Sejmie konferencji poświęconej uzależnieniom.

Dwoje seniorów padło ofiarą oszustwa internetowego. Łącznie stracili ponad 400 tys. zł

Oszuści nie ustają w polowaniach. Dwoje seniorów – 74-latka z Lublina i 76-latek z powiatu zamojskiego – zostali oszukani w internecie. Zamiast zyskownych inwestycji, za radą „doradców” zainstalowali oprogramowanie, które pozwoliło przestępcom przejąć pieniądze z ich kont bankowych – podała policja.

REKLAMA

Pierwsze dziecko z rządowego programu in vitro już na świecie

Urodziło się pierwsze dziecko z rządowego programu in vitro. Ministra zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że do programu zakwalifikowało się ponad 23 tys. par, efektem jest 9258 ciąż.

Nowy wymiar edukacji dla przyszłych liderów HR i biznesu. Symfonia i Akademia Leona Koźmińskiego łączą siły

Symfonia, czołowy dostawca oprogramowania dla MŚP oraz administracji publicznej i Akademia Leona Koźmińskiego, jedna z najlepszych uczelni w Polsce, ogłaszają partnerstwo. Firma zapewni studentom i wykładowcom wsparcie merytoryczne i dydaktyczne, wymianę wiedzy i inicjatywy ukierunkowane na rozwój. W programie studiów znajdzie się flagowy produkt HR-owy Symfonii.

Seniorzy chcą pracować na emeryturze?

Kontynuacja pracy na emeryturze to nie tylko chęć podreperowania domowego budżetu, ale i podtrzymanie aktywności i rozwój osobisty, a także szansa na spełnianie swoich pasji.

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje programu NIW-CRSO pn. "Moc Małych Społeczności". Kto będzie mógł starać się o dofinansowanie? Ile będzie wynosiło? Jaki jest harmonogram?

Nowe oszustwo na "darmową apteczkę". NFZ ostrzega

Uwaga na nową metodę oszustów. Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega przed e-mailami z ofertą otrzymania "darmowej apteczki". Można stracić pieniądze. NFZ przypomina, że nie sprzedaje niczego przez internet.

REKLAMA