Kategorie

Matura i egzamin ósmoklasisty w latach 2021, 2022 i 2023 - zmiany

Marta Zdanowska
Matura i egzamin ósmoklasisty w latach 2021, 2022 i 2023 - zmiany
Forum
Matura i egzamin ósmoklasisty w latach 2021, 2022 i 2023 – jak będą wyglądać egzaminy? Czy będą prostsze?

Na konferencji prasowej z udziałem Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka oraz Dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcina Smolika ogłoszone zostały zasady przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty i matur w tym roku oraz w najbliższych latach.

Matura i egzamin ósmoklasisty 2021 - terminy

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek ogłosił, że egzaminy w 2021 roku odbędą się zgodnie z zaplanowanymi terminami. Nie ma żadnego zagrożenia ani dla ich daty ani dla formuły stacjonarnej egzaminów.

Oznacza to, że uczniowie przystąpią do matury w dniach: 4-20 maja 2021 r.

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się zaś: 25-27 maja 2021 r.

Egzaminy 2021 a koronawirus

Nie będzie żadnych testów na koronawirusa ani szczepień uczniów przed egzaminami. Do zapewnienia bezpieczeństwa ma wystarczyć reżim sanitarny.

Egzamin ósmoklasisty 2021

Tegoroczny egzamin ósmoklasisty odbędzie się na podstawie wymagań egzaminacyjnych z 16 grudnia 2020 r. Jego formuła będzie uproszczona. Uczniowie mają do opanowania mniejszy materiał a do rozwiązania mniej zadań zarówno otwartych i zamkniętych. Na wypełnienie arkusza będą jednak mieli tyle samo czasu co dotychczas.

Matura 2021

Matury w 2021 r, również odbędą się na podstawie wymagań egzaminacyjnych z grudnia 2020 r. i w uproszczonej formule. Obowiązkowa w tym roku jest tylko część pisemna egzaminu, ustna jest tylko dla osób, które jej potrzebują do rekrutacji z zagranicą. Nie ma obowiązku przystąpienia do matury rozszerzonej.

Egzamin ósmoklasisty 2022 - zmiany

Egzamin ósmoklasisty w 2022 r. odbędzie się w maju na podstawie tych samych wymagań, które obowiązują w roku 2021 i na tych samych zasadach. Będzie się składał z trzech przedmiotów: polski, matematyka, język obcy. Nie będzie egzaminu z dodatkowego przedmiotu. Planowane zmiany zgodnie z którymi będzie trzeba pisać część dodatkową wejdą w życie nie wcześniej niż w 2024 roku.

Matura 2022 - zmiany

Matura w 2022 roku również odbędzie się na postawie tegorocznych wymagań. Jedyną zmianą będzie konieczność przystąpienia w 2022 r. do jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Wynik uzyskany z tego przedmiotu nie będzie miał jednak wpływu na zdanie matury.

Egzamin ósmoklasisty 2023

Egzamin ósmoklasisty w 2023 roku także odbędzie w terminie majowym. Będzie przeprowadzany zgodnie z wymaganiami podstawy programowej z 2017 r. - z trzech przedmiotów. Nie będzie egzaminu z przedmiotu dodatkowego.

Matura 2023 - zmiany

Matura w 2023 roku zostanie przeprowadzona zgodnie z wymaganiami podstawy programowej z 2018. Będzie na niej obowiązek przystąpienia do egzaminu rozszerzonego, ale bez konieczności jego zdania na 30%. Arkusze egzaminacyjne będą w formie przedstawionej w Informatorach.

Konieczność zdania matury na poziomie rozszerzonym ma wejść w życie od 2025 r.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  11 maja 2021
  Zakres dat:

  Wynagrodzenia pracowników samorządowych 2021 - zmiany

  Wynagrodzenia pracowników samorządowych 2021. Sprawdź, jakie kwoty wynagrodzeń przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Jakie będą zarobki urzędników?

  Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2021?

  Zakończenie roku szkolnego 2020/2021 – kiedy zaczną się wakacje? Do kiedy trzeba wystawić oceny?

  Matura 2021 z polskiego poziom rozszerzony - arkusz

  Matura rozszerzona z polskiego na poziomie rozszerzonym – pobierz arkusz. Sprawdź, jakie tematy wypracowań mieli do wyboru maturzyści.

  Limit osób w autobusach, tramwajach i pociągach od 15 maja 2021 r.

  Limit osób w autobusach, tramwajach i pociągach zwiększy się od 15 maja 2021 r. Czy będzie trzeba nosić maseczki? Rząd luzuje obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, także te dotyczące przemieszczania się i transportu publicznego.

  Compliance. Jak wygląda wdrażanie systemów dla sygnalistów w gminach?

  W jaki sposób zgłaszane były w ostatnich lata nieprawidłowości w gminach? Kto obsługuje informacje o nieprawidłowościach w urzędach? Ile zgłoszeń o nieprawidłowościach zostało zweryfikowanych pozytywnie? Przedstawiamy raport z badań.

  Matura 2021 – angielski rozszerzony [ARKUSZ]

  Matura 2021 angielski rozszerzony – publikujemy arkusz CKE. Jakie tematy wypracowań mieli do wyboru maturzyści? Sprawdź.

  Aktywna tablica 2021 - zmiany w programie

  Aktywna tablica 2021 - zmiany. Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało o zmianie wzoru wniosku oraz terminu składania wniosku w programie Aktywna tablica.

  Matura z angielskiego 2021 [ARKUSZ CKE]

  Matura z angielskiego 2021 – arkusz CKE. Czy matura podstawowa z angielskiego był trudna? Pobierz arkusz i sprawdź.

  Przecieki na maturze 2021?

  Przecieki na maturze 2021. Pojawiają się liczne informacje, że na maturze z polskiego i z matematyki mogło dojść do przecieku. CKE złożyła zawiadomienie do prokuratury.

  Matura 2021: Czy były przecieki?

  Przecieki matura 2021. Nie milkną głosy, że na egzaminie maturalnym mogło dojść do przecieku. Co na to MEiN i CKE?

  Matura z matematyki 2021 – arkusz, odpowiedzi

  Matura z matematyki 2021 – prezentujemy arkusz CKE i odpowiedzi. Co na maturze 2021? Z jakimi zadaniami musieli się zmierzyć maturzyści?

  Szczepienia uczniów przeciwko COVID-19 w wakacje?

  Szczepienia uczniów przeciwko COVID-19 w wakacje? Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odniósł się do możliwości szczepień na koronawirusa dzieci i młodzieży.

  Powrót do szkół 2021 - harmonogram, rozporządzenie

  Kiedy uczniowie wracają do szkół? W Dzienniku Ustaw ukazało się już rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki. Przedstawiamy harmonogram powrotu do nauki stacjonarnej.

  Matura z polskiego 2021 – arkusz CKE

  Matura 2021 z polskiego - arkusz CKE. Co na maturze 2021? Sprawdź jakie zadania, lektury i tematy rozprawek maturalnych pojawiły się na egzaminie. Pobierz arkusz.

  Matura z polskiego 2021 – tematy rozprawek

  Matura z polskiego 2021 – tematy rozprawek. Jakie lektury pojawiły się na maturze z polskiego 2021? Sprawdź tematy wypracowań.

  Matura 2021 – arkusze CKE, kiedy wyniki

  Matura 2021 – arkusze CKE. Kiedy poznamy zadania z tegorocznych matur oraz wyniki egzaminów?

  Matura 2021 - harmonogram egzaminów

  Matura 2021 - przedstawiamy terminy egzaminów. Matury zaczynają się już 4 maja i potrwają do 20 maja 2021 roku. Sprawdź harmonogram dzień po dniu.

  Matura 2021 – jakie przedmioty najczęściej wybierają maturzyści?

  Matura 2021 - jakie przedmioty na poziomie rozszerzonym najczęściej zdają tegoroczni maturzyści? Co trzeba zdać na maturze?

  Druga dawka szczepienia dla nauczycieli a matury

  Szczepienia nauczycieli - czy druga dawka szczepienia przeciwko COVID-19 zostanie przełożona ze względu na matury?

  Od 1 maja większa dostępność obiektów sportowych. Muzea i galerie otwarte od 4 maja

  Obiekty sportowe, muzea i galerie. Z początkiem maja wchodzą w życie nowe regulacje dotyczące ograniczeń wynikających ze stanu pandemii. Zgodnie z opublikowanym 29 kwietnia rozporządzeniem Rady Ministrów, od soboty, 1 maja, na obiektach sportowych na świeżym powietrzu będzie mogło przebywać jednocześnie do 50 osób. Także od soboty na baseny oraz zamknięte obiekty sportowe mogą wrócić zorganizowane grupy dzieci i młodzieży. 4 maja działalność w reżimie sanitarnym mogą wznowić muzea, galerie sztuki oraz inne instytucje kultury prowadzące działalność wystawienniczą.

  Zmiany w wynagrodzeniach nauczycieli - czy będą powiązane z pensją minimalną?

  Zmiany w wynagrodzeniach nauczycieli - jakie są propozycje Ministerstwa Edukacji i Nauki? Czy wynagrodzenia nauczycieli będą powiązane z pensją minimalną lub średnim wynagrodzeniem? Czy będą podwyżki dla nauczycieli?

  Szczepienie przeciw COVID-19 bez rejestracji w majówkę

  Szczepienie przeciw COVID-19 - zaszczep się w majówkę w Warszawie bez rejestracji. Kto będzie mógł się zaszczepić? Gdzie to zrobić?

  Nowe dowody osobiste - czy są bezpieczniejsze?

  Nowe dowody osobiste zaczną być wydawane od 2 sierpnia 2021 roku. Czy są bezpieczniejsze? Czy rządowa aplikacja mObywatel ochroni nas przed kradzieżą danych osobowych?

  Systemy dla sygnalistów w gminach - badania, problemy

  Jakimi kanałami pracownicy urzędu mogą zgłaszać nieprawidłowości według deklaracji gmin? Czy ankietowane gminy dopuszczają możliwość anonimowego zgłaszania nieprawidłowości?

  Czy studenci wrócą na uczelnię w październiku 2021?

  Czy studenci wrócą na uczelnie w październiku 2021? Ministerstwo Edukacji i Nauki ma przygotowane kilka scenariuszy na naukę w roku akademickim 2021/2022.