Kategorie

Matura i egzamin ósmoklasisty w latach 2021, 2022 i 2023 - zmiany

Marta Zdanowska
Matura i egzamin ósmoklasisty w latach 2021, 2022 i 2023 - zmiany
Matura i egzamin ósmoklasisty w latach 2021, 2022 i 2023 - zmiany
Forum
Matura i egzamin ósmoklasisty w latach 2021, 2022 i 2023 – jak będą wyglądać egzaminy? Czy będą prostsze?

Na konferencji prasowej z udziałem Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka oraz Dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcina Smolika ogłoszone zostały zasady przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty i matur w tym roku oraz w najbliższych latach.

Matura i egzamin ósmoklasisty 2021 - terminy

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek ogłosił, że egzaminy w 2021 roku odbędą się zgodnie z zaplanowanymi terminami. Nie ma żadnego zagrożenia ani dla ich daty ani dla formuły stacjonarnej egzaminów.

Oznacza to, że uczniowie przystąpią do matury w dniach: 4-20 maja 2021 r.

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się zaś: 25-27 maja 2021 r.

Egzaminy 2021 a koronawirus

Nie będzie żadnych testów na koronawirusa ani szczepień uczniów przed egzaminami. Do zapewnienia bezpieczeństwa ma wystarczyć reżim sanitarny.

Egzamin ósmoklasisty 2021

Tegoroczny egzamin ósmoklasisty odbędzie się na podstawie wymagań egzaminacyjnych z 16 grudnia 2020 r. Jego formuła będzie uproszczona. Uczniowie mają do opanowania mniejszy materiał a do rozwiązania mniej zadań zarówno otwartych i zamkniętych. Na wypełnienie arkusza będą jednak mieli tyle samo czasu co dotychczas.

Matura 2021

Matury w 2021 r, również odbędą się na podstawie wymagań egzaminacyjnych z grudnia 2020 r. i w uproszczonej formule. Obowiązkowa w tym roku jest tylko część pisemna egzaminu, ustna jest tylko dla osób, które jej potrzebują do rekrutacji z zagranicą. Nie ma obowiązku przystąpienia do matury rozszerzonej.

Egzamin ósmoklasisty 2022 - zmiany

Egzamin ósmoklasisty w 2022 r. odbędzie się w maju na podstawie tych samych wymagań, które obowiązują w roku 2021 i na tych samych zasadach. Będzie się składał z trzech przedmiotów: polski, matematyka, język obcy. Nie będzie egzaminu z dodatkowego przedmiotu. Planowane zmiany zgodnie z którymi będzie trzeba pisać część dodatkową wejdą w życie nie wcześniej niż w 2024 roku.

Matura 2022 - zmiany

Matura w 2022 roku również odbędzie się na postawie tegorocznych wymagań. Jedyną zmianą będzie konieczność przystąpienia w 2022 r. do jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Wynik uzyskany z tego przedmiotu nie będzie miał jednak wpływu na zdanie matury.

Egzamin ósmoklasisty 2023

Egzamin ósmoklasisty w 2023 roku także odbędzie w terminie majowym. Będzie przeprowadzany zgodnie z wymaganiami podstawy programowej z 2017 r. - z trzech przedmiotów. Nie będzie egzaminu z przedmiotu dodatkowego.

Matura 2023 - zmiany

Matura w 2023 roku zostanie przeprowadzona zgodnie z wymaganiami podstawy programowej z 2018. Będzie na niej obowiązek przystąpienia do egzaminu rozszerzonego, ale bez konieczności jego zdania na 30%. Arkusze egzaminacyjne będą w formie przedstawionej w Informatorach.

Konieczność zdania matury na poziomie rozszerzonym ma wejść w życie od 2025 r.

Chcesz dowiedzieć się więcej, skorzystaj z naszego programu
INFORLEX Plan kont dla firm – program
INFORLEX Plan kont dla firm – program
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  27 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Whistleblowing – co z ustawą?

  Whistleblowing – co z ustawą? Czego nie wiemy o ustawie wdrażającej dyrektywę o sygnalistach? Czy warto na nią czekać?

  Zmiany dla nauczycieli - godziny karciane

  Godziny karciane wrócą do szkół? Zdaniem nauczycieli dojdzie do tego poprzez zwiększenie czasu pracy. Propozycje zmian przedstawiło MEiN.

  Co się musi znaleźć w aktach budynku?

  Dokumentacja techniczna budynku jest bardzo ważna. Przedstawiamy podstawowe informacje na jej temat i wyjaśniamy, czy może ona zostać odtworzona.

  6 dla nauczyciela - propozycje MEiN

  6 dla nauczyciela - propozycje MEiN. Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycje zmian dla nauczycieli, w tym podwyżek wynagrodzeń. Nauczyciele mają jednak pracować więcej.

  Do 8 lat więzienia za zakażenie koronawirusem?

  Zakażenie koronawirusem. Wiceminister sprawiedliwości zapowiada wysokie kary, takie jak np. za zakażenie wirusem HIV. Sprawcy może grozić nawet 8 lat więzienia.

  Awans zawodowy nauczycieli - zmiany

  Awans zawodowy nauczycieli - zmiany. Zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego, egzamin na mianowanie oraz zmiany w urlopach dla nauczycieli - to niektóre propozycje MEiN.

  Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2022 r.

  Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2022 r. - ile wyniosą? Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycję wynagrodzeń. Nauczyciel dyplomowany zarobi nawet 7750 zł.

  Trzecia dawka szczepionki na COVID-19

  Trzecia dawka szczepionki na COVID-19 – dla kogo? Jakim preparatem będzie można się zaszczepić?

  Darmowe przejazdy komunikacją w Dzień bez Samochodu - 22 września

  22 września w Dzień bez Samochodu darmowe przejazdy komunikacją zbiorową w Warszawie i w wielu innych miastach.

  Polski Ład - dochody gmin w 2022 r.

  Polski Ład. Wiceminister Finansów Sebastian Skuza zapewnia, że żadna gmina w 2022 nie będzie miała mniejszych dochodów niż prognozowała przed Polskim Ładem.

  Wynagrodzenia i zatrudnienie w samorządach

  Wynagrodzenia w samorządach - czy będą podwyżki w 2022 roku? Czy spodziewana jest redukcja etatów w urzędach?

  Stan wyjątkowy - do kiedy?

  Stan wyjątkowy - do kiedy? Czy stan nadzwyczajny przy granicy polsko-białoruskiej zostanie przedłużony?

  Podwyżki cen za wodę i ścieki 2021-2024

  Podwyżki cen za wodę i ścieki. Wiceszef Wód Polskich poinformował, że do regulatora trafiło ok. 2,6 tys. wniosków taryfowych od przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych. W ponad 90 proc. przypadków przedsiębiorstwa zawnioskowano o podwyżki cen za wodę i ścieki. Propozycje nowych taryf są składane na trzy lata (2021-2024).

  4 fala COVID - kiedy lockdown?

  4 fala COVID - kiedy lockdown? Minister Zdrowia poinformował w jakiej sytuacji rząd będzie wprowadzał obostrzenia.

  Program Poznaj Polskę - do kiedy nabór wniosków?

  Program Poznaj Polskę - do kiedy nabór wniosków na dofinansowanie do wycieczek szkolnych? Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, są dodatkowe środki.

  Protest medyków 2021 [PODCAST]

  Protest medyków - jakie są postulaty protestujących? Jak wygląda obecnie praca w służbie zdrowia? Na te pytania, w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) odpowiada ratownik medyczny, Jan Świtała. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".

  Laboratoria Przyszłości - miliard na wyposażenie dla szkół

  Laboratoria Przyszłości - rusza największa rządowa inwestycja w nowoczesną edukację. Na co będzie można uzyskać wsparcie z programu?

  Whistleblowing – stan gotowości sektora publicznego

  Whistleblowing. Zostały trzy miesiące dni do wdrożenia systemów dla sygnalistów przez podmioty prawne w sektorze publicznym, a więc i jednostek samorządu terytorialnego oraz podmioty w sektorze prywatnym. Do dnia dzisiejszego, pomimo upływu blisko 22 miesięcy od dnia publikacji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, nie pojawił się nawet projekt ustawy implementującego ww. Dyrektywę do polskiego porządku prawnego.

  Brakuje nauczycieli - czy prawo do nauki jest zagrożone?

  Prawo do nauki może być zagrożone przez brak nauczycieli.

  Do kiedy wniosek o 300+?

  Wniosek o 300+ wciąż można złożyć. Do kiedy ZUS przyjmuje wnioski o "Dobry start" w 2021 r.?

  "Dla lasu, dla ludzi" - kampania społeczna Lasów Państwowych

  Lasy Państwowe przygotowały kampanię społeczną "Dla lasu, dla ludzi". Jakie są cele kampanii?

  Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS - ważny termin

  Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS to ważny dokument dla uczniów i studentów pobierających rentę rodzinną. Do kiedy należy go złożyć?

  Środki dla samorządów na działania edukacyjne

  Samorządy do 17 września 2021 r. mają otrzymać środki z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na działania edukacyjne.

  Whistleblowing – czemu sygnaliści nie zgłaszają naruszeń?

  Whistleblowing. Kluczowym testem dla systemów będzie to czy wpłyną zgłoszenia od sygnalistów i jak na nie zareagujemy. Ilu pracowników jest gotowych zgłosić nadużycie w pracy? Dlaczego pracownicy nie powiadamiają swoich pracodawców o nadużyciach w pracy?

  Stan wyjątkowy w Polsce 2021 - czy jest zgodny z prawem? [PODCAST]

  2 września 2021 na części terytorium Polski wprowadzono stan wyjątkowy. Jest to odpowiedź polskich władz na, trwający od kilku tygodni, kryzys uchodźczy na granicy z Białorusią. Co to właściwie oznacza dla obywateli? Czy działania rządu są zgodne z prawem? Te kwestie w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) wyjaśnia mec. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".