REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lektury w szkole podstawowej – proponowane zmiany

Marta Zdanowska
Lektury w szkole podstawowej – proponowane zmiany
Lektury w szkole podstawowej – proponowane zmiany

REKLAMA

REKLAMA

Lektury w szkole podstawowej – zmiany. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało propozycję zmian w liście lektur szkolnych. Jakie książki zostaną usunięte z wykazu a jakie dodane?

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało projekt rozporządzenia z proponowanymi zmianami w lekturach szkolnych. Obecnie trwają konsultacje społeczne. Co według ministra Przemysława Czarnka i resortu edukacji powinni czytać uczniowie w podstawówce?

REKLAMA

Lektury w szkole podstawowej - zmiany

Projekt rozporządzenia przestawiony przez Ministerstwo Edukacji i Nauki przewiduje zmiany w wykazach lektur w klasach I–III szkoły podstawowej oraz klas IV–VIII szkoły podstawowej. Proponowane zmiany dotyczą przede wszystkim wykazu lektur uzupełniających (w przypadku klas I–III szkoły podstawowej zmiany dotyczą propozycji lektur do wspólnego i indywidualnego czytania). Co istotne w kontekście przygotowań uczniów do egzaminu ósmoklasisty – w przypadku lektur obowiązkowych w projekcie proponuje się tylko nieliczne zmiany polegające wyłącznie na rezygnacji z danej pozycji. Tym samym proponowane w projekcie zmiany nie będą skutkowałaby zwiększeniem zakresu wymagań egzaminacyjnych.

Klasy 1-3 szkoły podstawowej – nowe lektury

Ministerstwo Edukacji i Nauki proponuje dodanie następujących nowych lektur:

1) Dorota Gellner, Wścibscy;

2) Julita Grodek, Mania, dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3) Piotr Kordyasz, Lolek. Opowiadania o dzieciństwie Karola Wojtyły (fragmenty);

4) Zofia Kossak-Szczucka, Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata;

5) Åsa Lind, Piaskowy Wilk;

6) Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych

Klasy 1-3 szkoły podstawowej – lektury do usunięcia

1) Alina Centkiewiczowa i Czesław Centkiewicz, Zaczarowana zagroda;

2) Mira Jaworczakowa, Oto jest Kasia;

3) Leszek Kołakowski, Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?;

4) Marcin Pałasz, Sposób na Elfa

Lektury – zmiany w klasach 4-8 szkoły podstawowej

REKLAMA

W projekcie zaproponowano usunięcie z listy lektur obowiązkowych pozycji książkowych, w których zastrzeżenia ministerstwa budzi warstwa składniowo-leksykalna języka oraz zawartość merytoryczna (m.in. kreacja świata przedstawionego). Za taką książkę uznany został przez MEiN utwór R. Kosika, pt. Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi.

Z kolei, w przypadku lektur uzupełniających zaproponowano rezygnację z książek: Karol May, Winnetou (klasy IV–VI) oraz Nancy H. Kleinbaum, Stowarzyszenie Umarłych Poetów (klasy VII i VIII).

Proponuje się również przesunięcie z listy lektur obowiązkowych na listę lektur uzupełniających książki M. Wańkowicza pt. Ziele na kraterze, przy czym zaproponowano, aby utwór ten omawiany był w całości.

Więcej zmian proponuje się w przypadku listy lektur uzupełniających. Ważnym elementem zmian ma być umieszczenie na liście lektur uzupełniających takich pozycji książkowych, które stanowią przykład różnorodnych kontekstów: kulturowego, filozoficznego, społecznego, biograficznego. Książki te mają według autorów projektu skłaniać do refleksji, pobudzać wyobraźnię oraz poruszać tematy atrakcyjne dla młodego czytelnika.

Są to według Ministerstwa Edukacji dla klas 4-6:

1) Carlo Collodi, Pinokio;

2) John Flanagan, Zwiadowcy. Księga 1. Ruiny Gorlanu;

3) Emilia Kiereś, Rzeka;

4) Zofia Kossak-Szczucka, Topsy i Lupus;

5) Bolesław Leśmian, Klechdy sezamowe;

6) Alan Aleksander Milne, Kubuś Puchatek;

7) Longin Jan Okoń, Tecumseh;

8) Ferdynand Antoni Ossendowski, Słoń Birara;

9) Jacek Podsiadło, Czerwona kartka dla Sprężyny;

10) Louis de Wohl, Posłaniec króla

Nowe lektury uzupełniające dla klas 7-8:

1) Lloyd Cassel Douglas, Wielki Rybak;

2) Zofia Kossak-Szczucka, Bursztyny (wybrane opowiadanie);

3) André Frossard, Nie lękajcie się! Rozmowy z Janem Pawłem II;

4) Bolesław Prus, Placówka, Zemsta;

5) Henryk Sienkiewicz, Sąd Ozyrysa;

6) Nicolas Sparks, Jesienna miłość.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile wynosi liczba ludności Polski na koniec 2024 roku? [Dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał wstępne szacunkowe dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec 2024 r. Jest spadek.

Podwyżka o 40% (marchewka) a podniesienie wieku emerytalnego (kij). Wcześniej był postulat 3 miesięcy urlopu za 7 lat pracy w jednej firmie

Autorem propozycji podwyżki o 20% w 2025 r. i o 20% w 2026 r. jest Lider Związkowej Alternatywy Piotr Szumlewicz. Mowa jest o podwyżkach płac w sferze budżetowej w tym roku i co najmniej 20 proc. w przyszłym. Wcześniej związkowiec postulował wprowadzenie urlopu 3 miesięcy za 7 lat pracy. Propozycje oceniam jako nierealne do wprowadzenia.

Coraz więcej nastolatków sięga po e-papierosy

Coraz więcej nastolatków sięga po elektroniczne papierosy. Jest to co czwarta dziewczyna i co piąty chłopiec w wieku 13-15 lat. Tak wynika z badania "Global Youth Tobacco Survey" zaprezentowanego podczas rozpoczętej w środę w Sejmie konferencji poświęconej uzależnieniom.

Dwoje seniorów padło ofiarą oszustwa internetowego. Łącznie stracili ponad 400 tys. zł

Oszuści nie ustają w polowaniach. Dwoje seniorów – 74-latka z Lublina i 76-latek z powiatu zamojskiego – zostali oszukani w internecie. Zamiast zyskownych inwestycji, za radą „doradców” zainstalowali oprogramowanie, które pozwoliło przestępcom przejąć pieniądze z ich kont bankowych – podała policja.

REKLAMA

Pierwsze dziecko z rządowego programu in vitro już na świecie

Urodziło się pierwsze dziecko z rządowego programu in vitro. Ministra zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że do programu zakwalifikowało się ponad 23 tys. par, efektem jest 9258 ciąż.

Nowy wymiar edukacji dla przyszłych liderów HR i biznesu. Symfonia i Akademia Leona Koźmińskiego łączą siły

Symfonia, czołowy dostawca oprogramowania dla MŚP oraz administracji publicznej i Akademia Leona Koźmińskiego, jedna z najlepszych uczelni w Polsce, ogłaszają partnerstwo. Firma zapewni studentom i wykładowcom wsparcie merytoryczne i dydaktyczne, wymianę wiedzy i inicjatywy ukierunkowane na rozwój. W programie studiów znajdzie się flagowy produkt HR-owy Symfonii.

Seniorzy chcą pracować na emeryturze?

Kontynuacja pracy na emeryturze to nie tylko chęć podreperowania domowego budżetu, ale i podtrzymanie aktywności i rozwój osobisty, a także szansa na spełnianie swoich pasji.

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje programu NIW-CRSO pn. "Moc Małych Społeczności". Kto będzie mógł starać się o dofinansowanie? Ile będzie wynosiło? Jaki jest harmonogram?

Nowe oszustwo na "darmową apteczkę". NFZ ostrzega

Uwaga na nową metodę oszustów. Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega przed e-mailami z ofertą otrzymania "darmowej apteczki". Można stracić pieniądze. NFZ przypomina, że nie sprzedaje niczego przez internet.

REKLAMA