REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lista lektur w liceum i technikum – proponowane zmiany

Marta Zdanowska
Lista lektur w liceum i technikum – proponowane zmiany
Lista lektur w liceum i technikum – proponowane zmiany
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Lektury w liceum i technikum – jakie zmiany proponuje Ministerstwo Edukacji i Nauki? Skreślone z wykazu lektur mają być m.in. wiersze Marcina Świetlickiego oraz „Mała apokalipsa” Tadeusza Konwickiego. Zamiast tego uczniowie mają czytać m.in. dzieła filozoficzne i egzystencjalne Jana Pawła II.

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek od jakiegoś czasu zapowiadał konieczność zmian w kanonie lektur szkolnych. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało już projekt rozporządzenia zawierający proponowane zmiany. Konsultacje społeczne i międzyresortowe nowej listy lektur potrwają do 8 lipca 2021 r.

REKLAMA

Lista lektur w liceum i technikum – jakie zmiany?

Zmiany w wykazie lektur w liceum ogólnokształcącym i technikum dotyczą przede wszystkim lektur uzupełniających. To bardzo istotne w kontekście przygotowań uczniów do egzaminu maturalnego przeprowadzanego w nowej formule (od 2023 r.). W przypadku lektur obowiązkowych w projekcie proponuje się jedynie nieliczne zmiany polegające wyłącznie na rezygnacji z danej pozycji. Tym samym proponowane w projekcie zmiany nie będą skutkowały zwiększeniem zakresu wymagań egzaminacyjnych na maturze.

Lektury na poziomie podstawowym – proponowane zmiany

Zmiana zaproponowana w wykazie lektur obowiązkowych na poziomie podstawowym polega na wykreśleniu poezji Marcina Świetlickiego, ponieważ według Ministerstwa Edukacji i Nauki myśli zawarte w wielu utworach nie reprezentują wartości, które wpisane zostały w podstawie programowej.

Ministerstwo Edukacji proponuje uzupełnienie listy lektur uzupełniających o:

a) przykłady literatury epistolograficznej: Juliusza Słowackiego Listy do Matki oraz Henryka Sienkiewicza Listy z podróży do Ameryki, oba teksty we fragmentach,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

b) lekturę dotyczącą Kresów: Pożoga. Wspomnienia z Wołynia 1917–1919 Zofii Kossak-Szczuckiej,

c) lekturę propagującą idee społecznikowskie: Ludzie bezdomni Stefana Żeromskiego,

d) literaturę wspomnieniową dotyczącą II wojny światowej: Anus mundi Wiesława Kielara, Raport Witolda Witolda Pileckiego,

e) twórczość poetów: Ryszarda Krynickiego i Adama Zagajewskiego,

f) pozycje z literatury fantasy z silnie zarysowanym systemem wartości, który jest zgodny z systemem wartości określonym w podstawie programowej: Władca pierścieni. Drużyna pierścienia Johna Ronalda Reuela Tolkiena,

g) opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza ze względu na ich artyzm.

Lektury na poziomie rozszerzonym – proponowane zmiany

Ministerstwo Edukacji i Nauki proponuje skreślenie 5 pozycji książkowych z listy lektur obowiązkowych, tj.:

a) Mitologię Jana Parandowskiego, część II Rzym – na poziomie podstawowym obowiązuje znajomość całej mitologii greckiej,

b) Wielki testament (fragmenty) François Villona – motyw średniowiecznej śmierci ujęty jest w lekturach na poziomie podstawowym,

c) Żywoty świętych (fragmenty) Piotra Skargi – ze względu na język (staropolszczyzna) i cel powstania utworu (teksty hagiograficzne),

d) Małą apokalipsę Tadeusza Konwickiego – ze względu na niejednoznaczne przesłanie płynące z utworu,

e) Antygonę w Nowym Jorku Janusza Głowackiego – ze względu na promowanie wartości niezgodnie z treściami podstawy programowej.

Zaproponowano dodanie do lektur uzupełniających:

REKLAMA

a) teksty odnoszące się do historii, poszerzające świadomość kontekstową uczniów: Zofia Kossak-Szczucka, Błogosławiona wina; Ferdynand Antoni Ossendowski, Mocni ludzie; Ludzie, zwierzęta, bogowie; Krystyna Lubieniecka-Baraniak, Gdy brat staje się katem,

b) dzieła filozoficzne, egzystencjalne Jana Pawła II: Tryptyk rzymski; Pamięć i tożsamość (fragmenty), Fides et ratio (fragmenty), a także Przekroczyć próg nadziei (ta ostatnia pozycja została przeniesiona z wykazu lektur uzupełniających dla klas VII i VIII szkoły podstawowej) oraz przykład utworu literackiego Karola Wojtyły Przed sklepem jubilera,

c) Zapiski więzienne Stefana Wyszyńskiego oraz książkę Pawła Zuchniewicza, Ojciec wolnych ludzi. Opowieść o Prymasie Wyszyńskim – jako dokumenty czasów zniewolenia Polski przez system komunistyczny.

Dzieła teatralne i filmowe

MEiN zaproponowało usunięcie dwóch dzieł: Jerzego Grotowskiego „Apocalypsis cum figuris” oraz Andrzeja Munka „Zezowate szczęście” jako nieprzystające do założeń podstawy programowej, a ponadto włączenie spektaklu Juliusza Machulskiego Przerwanie działań wojennych, przywołującego negocjacje zakończenia powstania warszawskiego, czyli utworu stanowiącego kontekst historyczny do omawianych zagadnień.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Darek
  2021-06-11 20:39:31
  Mogę się założyć, że przynajmniej połowy pozycji z tej listy Czarnek nie maił nawet w rękach ;-)
  4
 • Polonistka
  2021-06-15 07:33:14
  Jestem z realizacją materiału pół roku do tyłu... Nie nadążam... Ale dowalajcie jeszcze po sto lektur na semestr. Papier wszystko zniesie... a uczniowie i tak nie przeczytają.
  0
 • Wielkie mi co
  2021-06-12 21:55:27
  A czemu nie bijecie na alarm, że wyrzucił żywoty świętych, a dał fantasy? - nie pasowało by do narracji?
  1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
33,5 mld euro na inwestycje w polskich regionach w latach 2021–2027. Trwa Europejski Kongres Samorządów (komunikat MFiPR)

Samorządy mają do dyspozycji na lata 2021–2027 kwotę 33,5 mld euro, co jest olbrzymim wsparciem inwestycji w polskich regionach. Trwa spotkanie przedstawicieli samorządów z udziałem wiceministra Protasa.

W powietrzu nad Rzymem krążą... narkotyki

W powietrzu nad Wiecznym Miastem krąży już nie tylko smog. Eksperci włoskiego Komitetu Badań Naukowych stwierdzili duże stężenie kokainy i innych narkotyków. W ciągu dekady zawartość wzrosła aż o 60 procent!

Jakie są zasady refundacji leków? Kto może wypisać receptę?

Koszty leczenia bywają naprawdę wysokie. Wiedzą o tym zwłaszcza pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe i wymagający stałego przyjmowania leków. Zmniejszenie kosztów kuracji, miedzy innymi poprzez refundację leków, to jedno z kluczowych zadań ministra zdrowia. Kiedy możliwa jest refundacja leków?

Podwyżki dla strażaków PSP 2024 - przeciętnie więcej o 1472 zł miesięcznie. Nowa tabela grup uposażenia zasadniczego. Zmiany w tabelach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia strażaków PSP o 20%. Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie strażaka PSP wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1472 zł.

REKLAMA

Podwyżki w Policji 2024. Nowa tabela dodatku za stopień. [projekt rozporządzenia] Przeciętne miesięczne uposażenie (z nagrodą roczną) wzrasta o 1472 zł od 1 stycznia

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia policjantów o 20% tj. o 1.359 zł od 1 stycznia 2024 r. w zakresie wzrostu uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym, poprzez ustanowienie nowych stawek dodatku za stopień.  Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie policjanta wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1.472 zł.

Wybory samorządowe. 4 marca 2024 r. ostatnim dniem na zgłaszanie list kandydatów na radnych

W tegorocznych wyborach samorządowych komitety wyborcze mogą zgłaszać listy kandydatów na radnych tylko do godz. 16 w poniedziałek.

Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

REKLAMA

Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

REKLAMA