Dziecko z Ukrainy bez obywatelstwa polskiego a niepubliczna szkoła
REKLAMA
REKLAMA
Dziecko z Ukrainy a niepubliczna szkoła w Polsce
Czy można przyjąć dziecko z Ukrainy bez obywatelstwa polskiego do niepublicznej szkoły?
REKLAMA
Pytanie: Czy jest możliwość przyjęcia dziecka z Ukrainy bez obywatelstwa polskiego do VII klasy niepublicznej szkoły podstawowej?
Odpowiedź: Uczeń będący cudzoziemcem jest przyjmowany do niepublicznej szkoły na zasadach określonych w statucie szkoły. Zatem jest możliwe przyjęcia dziecka z Ukrainy bez obywatelstwa polskiego do VII klasy niepublicznej szkoły podstawowej.
Uczeń z Ukrainy w polskiej szkole publicznej i niepublicznej
REKLAMA
Zarówno szkoła podstawowa publiczna, jak i szkoła podstawowa niepubliczna może przyjąć ucznia (dziecko) nieposiadające obywatelstwa polskiego, a posiadające obywatelstwo ukraińskie odpowiednio do każdej klasy, w tym również do klasy VII. Uczniowie z Ukrainy w wieku obowiązku szkolnego i obowiązku nauki (7-18 lat) są przyjmowani do szkół publicznych i niepublicznych na warunkach dotyczących obywateli polskich. Przyjęcie do szkoły jest możliwe w ciągu całego roku szkolnego, a ustalenie klasy, w której kontynuowana jest nauka, odbywa się na podstawie sumy ukończonych lat nauki szkolnej za granicą.
Ustalenie klasy (roku nauki) następuje na podstawie dokumentów wydanych przez szkołę za granicą, a w przypadku ich braku oświadczenia rodziców o sumie lat nauki za granicą. Dokumenty nie muszą być tłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język polski. Ponadto rodzice dziecka mogą zwrócić się do dyrektora o przyjęcie do niższej klasy niż wynika to z sumy ukończonych lat nauki szkolnej, np. ze względu na wiek dziecka.
Regulamin i status szkoły - warunki przyjęcia
REKLAMA
Uzasadnienie: Polski system edukacji oferuje rodzicom do wyboru placówki kształcenia zarówno publiczne, jak i niepubliczne. Każde dziecko w wieku szkolnym może zostać przyjęte do szkoły niepublicznej. Warunki przyjęcia najczęściej określone są w regulaminie i statucie szkoły. Rodzice ubiegający się o przyjęcie dziecka do szkoły niepublicznej są zobowiązani do złożenia wniosku o przyjęcie do szkoły oraz deklaracji o uiszczaniu opłat za szkołę. Szkoły takie pobierają czesne za kształcenie dzieci i swoją działalność edukacyjną.
Zgodnie z art. 172 ust 2 pkt 7 ustawy Prawo oświatowe statut szkoły powinien określać zasady przyjmowania uczniów do szkoły lub placówki. Statut uwzględnia warunki, o których mowa w art. 134 ust. 1, art. 135 ust. 1 i 2, art. 136 ust. 1, art. 143 ust. 1 i 2 oraz art. 150 ust. 2 pkt 4 lit. e-fd w przypadku szkoły ponadpodstawowej, w tym dwujęzycznej, sportowej, mistrzostwa sportowego i z oddziałami przygotowania wojskowego.
Przyjmowanie uczniów przybywających z zagranicy jest uregulowane na poziomie ustawowym. W procesie tym nie ma znaczenia prawna podstawa pobytu ucznia na terenie Polski (np. zezwolenie na pobyt czasowy, zezwolenie na pobyt stały, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zgoda na pobyt ze względów humanitarnych albo uzyskanie statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej).
Podstawa prawna:
art. 134 ust. 1, art. 135 ust. 1 i 2, art. 136 ust. 1, art. 143 ust. 1 i 2, art. 150 ust. 2 pkt 4 lit. e-fd, art. 172 ust 2 pkt 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (j.t. Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 ze zm.)
Porada pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX >>
REKLAMA
REKLAMA