REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządy podejmują uchwały o bezpłatnych żłobkach dla dzieci z Ukrainy

Subskrybuj nas na Youtube
Samorządy podejmują uchwały o bezpłatnych żłobkach dla dzieci z Ukrainy
Samorządy podejmują uchwały o bezpłatnych żłobkach dla dzieci z Ukrainy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Władze Łodzi chcą na trzy miesiące zwolnić z opłat za żłobek rodziców dzieci przyjeżdżających z terenów ogarniętej wojną Ukrainy.

Jednocześnie wiceprezydent Adam Wieczorek zapewnił, że w miejskich placówkach nie powinno zabraknąć miejsc dla najmłodszych łodzian.

REKLAMA

Władze Łodzi poinformowały, że przygotowują projekt uchwały rady miejskiej, dzięki której możliwe będzie zwolnienie na trzy miesiące z opłat w 32 miejskich żłobkach.

Pomoc dla dzieci z Ukrainy od 1 marca 2022 r.

"Ta uchwała będzie procedowana na najbliższej sesji, 16 marca. Ukraińcy posiadający zaświadczenie od straży granicznej, że przekroczyli granicę po rozpoczęciu działań wojennych, będą zwolnieni z takich opłat" – podkreślił wiceprezydent Adam Wieczorek.

Zwolnienie Ukraińców z opłat w żłobkach ma obowiązywać od 1 marca, przez trzy miesiące. Jednocześnie wiceprezydent zapewnił, że nie zabraknie miejsc w miejskich placówkach dla dzieci z Łodzi.

Z kolei dyrektorka Miejskiego Zespołu Żłobków Halina Mazur zwróciła uwagę na fakt, że placówki zapewniają opiekę małym dzieciom, które nie potrafią wyrazić słowami swoich uczuć i emocji. Dzieci z Ukrainy przebyły bardzo długą drogę, znalazły się w obcym otoczeniu i największe poczucie bezpieczeństwa daje im mama, która niejednokrotnie sama dotknięta jest traumą. "Kadra żłobkowa powinna się na to przygotować" - zaznaczyła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pierwsze dzieci z Ukrainy korzystają już z pomocy

"Pierwsze dzieci w żłobkach już się pojawiły, przy ul. Szpitalnej mamy trójkę takich dzieci i jedno przy ul. Marusarzówny. Mamy też świadomość, że ludzie uciekali przed wojną w pośpiechu, brakuje dokumentów. We wszelkich formalnościach będziemy pomagać. Jedynym obowiązkiem mamy jest zgłoszenie się do kierowników placówek lub do administracji, pod numery telefonów: 42 632-23-61 i 515-062-504. Każdego otoczymy empatyczną opieką" – wyjaśniła Halina Mazur.

Pomagają miejskie centra medyczne w Łodzi

REKLAMA

Zgodnie z komunikatem Narodowego Funduszu Zdrowia wszystkie osoby przekraczające granicę po rozpoczęciu działań wojennych są objęte opieką zdrowotną. Z myślą o Ukraińcach na stronie Urzędu Miasta Łodzi opublikowano listę specjalnych numerów telefonów do miejskich centrów medycznych - im. Jonschera, im. Rydygiera oraz na Górnej, Widzewie, Polesiu i Bałutach.

"W placówkach zatrudniliśmy wiele osób znających język ukraiński lub rosyjski, żeby ułatwić komunikację. Funkcjonuje także ogólnokrajowa infolinia w języku ukraińskim, z której osoby są kierowane do różnych szczebli ochrony zdrowia oraz teleplatforma pierwszego kontaktu, gdzie można otrzymać skierowanie do szpitala, lekarza, na szczepienie lub receptę" – przekazał Wieczorek.

Lekarze pomagają uchodźcom z Ukrainy pro bono

Pomoc w świadczeniu usług medycznych zadeklarował także łódzki samorząd lekarzy, który od początku konfliktu zbrojnego na Ukrainie odbiera zgłoszenia od medyków z całego województwa, chcących pomagać potrzebującym.

"Utworzyliśmy specjalne konto, na które można się zgłaszać i udzielać pomocy uchodźcom pro bono. Zgłaszają się lekarze pracujący w różnych placówkach oraz prowadzący prywatną praktykę. Chcą oni objąć opieką osoby uciekające przed wojną. Dużą grupą potrzebujących są dzieci z sierocińców. Są także chorzy oczekujący na różne zabiegi operacyjne i wymagający kontynuacji leczenia" – podkreślił prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi dr Paweł Czekalski.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowy program "Moc Małych Społeczności". Do podziału 70 mln zł. Nabór wniosków do 9 czerwca 2025 r.

W piątek, 16 maja 2025 r. rozpoczął się nabór wniosków w ramach „Rządowego Programu wsparcia organizacji pozarządowych Moc Małych Społeczności”. Adresowany jest do NGOsów działających w mniejszych miastach oraz na terenach wiejskich.

Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

REKLAMA

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

REKLAMA

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

REKLAMA