REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządy podejmują uchwały o bezpłatnych żłobkach dla dzieci z Ukrainy

Samorządy podejmują uchwały o bezpłatnych żłobkach dla dzieci z Ukrainy
Samorządy podejmują uchwały o bezpłatnych żłobkach dla dzieci z Ukrainy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Władze Łodzi chcą na trzy miesiące zwolnić z opłat za żłobek rodziców dzieci przyjeżdżających z terenów ogarniętej wojną Ukrainy.

Jednocześnie wiceprezydent Adam Wieczorek zapewnił, że w miejskich placówkach nie powinno zabraknąć miejsc dla najmłodszych łodzian.

REKLAMA

Władze Łodzi poinformowały, że przygotowują projekt uchwały rady miejskiej, dzięki której możliwe będzie zwolnienie na trzy miesiące z opłat w 32 miejskich żłobkach.

Pomoc dla dzieci z Ukrainy od 1 marca 2022 r.

"Ta uchwała będzie procedowana na najbliższej sesji, 16 marca. Ukraińcy posiadający zaświadczenie od straży granicznej, że przekroczyli granicę po rozpoczęciu działań wojennych, będą zwolnieni z takich opłat" – podkreślił wiceprezydent Adam Wieczorek.

Zwolnienie Ukraińców z opłat w żłobkach ma obowiązywać od 1 marca, przez trzy miesiące. Jednocześnie wiceprezydent zapewnił, że nie zabraknie miejsc w miejskich placówkach dla dzieci z Łodzi.

Z kolei dyrektorka Miejskiego Zespołu Żłobków Halina Mazur zwróciła uwagę na fakt, że placówki zapewniają opiekę małym dzieciom, które nie potrafią wyrazić słowami swoich uczuć i emocji. Dzieci z Ukrainy przebyły bardzo długą drogę, znalazły się w obcym otoczeniu i największe poczucie bezpieczeństwa daje im mama, która niejednokrotnie sama dotknięta jest traumą. "Kadra żłobkowa powinna się na to przygotować" - zaznaczyła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pierwsze dzieci z Ukrainy korzystają już z pomocy

"Pierwsze dzieci w żłobkach już się pojawiły, przy ul. Szpitalnej mamy trójkę takich dzieci i jedno przy ul. Marusarzówny. Mamy też świadomość, że ludzie uciekali przed wojną w pośpiechu, brakuje dokumentów. We wszelkich formalnościach będziemy pomagać. Jedynym obowiązkiem mamy jest zgłoszenie się do kierowników placówek lub do administracji, pod numery telefonów: 42 632-23-61 i 515-062-504. Każdego otoczymy empatyczną opieką" – wyjaśniła Halina Mazur.

Pomagają miejskie centra medyczne w Łodzi

REKLAMA

Zgodnie z komunikatem Narodowego Funduszu Zdrowia wszystkie osoby przekraczające granicę po rozpoczęciu działań wojennych są objęte opieką zdrowotną. Z myślą o Ukraińcach na stronie Urzędu Miasta Łodzi opublikowano listę specjalnych numerów telefonów do miejskich centrów medycznych - im. Jonschera, im. Rydygiera oraz na Górnej, Widzewie, Polesiu i Bałutach.

"W placówkach zatrudniliśmy wiele osób znających język ukraiński lub rosyjski, żeby ułatwić komunikację. Funkcjonuje także ogólnokrajowa infolinia w języku ukraińskim, z której osoby są kierowane do różnych szczebli ochrony zdrowia oraz teleplatforma pierwszego kontaktu, gdzie można otrzymać skierowanie do szpitala, lekarza, na szczepienie lub receptę" – przekazał Wieczorek.

Lekarze pomagają uchodźcom z Ukrainy pro bono

Pomoc w świadczeniu usług medycznych zadeklarował także łódzki samorząd lekarzy, który od początku konfliktu zbrojnego na Ukrainie odbiera zgłoszenia od medyków z całego województwa, chcących pomagać potrzebującym.

"Utworzyliśmy specjalne konto, na które można się zgłaszać i udzielać pomocy uchodźcom pro bono. Zgłaszają się lekarze pracujący w różnych placówkach oraz prowadzący prywatną praktykę. Chcą oni objąć opieką osoby uciekające przed wojną. Dużą grupą potrzebujących są dzieci z sierocińców. Są także chorzy oczekujący na różne zabiegi operacyjne i wymagający kontynuacji leczenia" – podkreślił prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi dr Paweł Czekalski.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

MEN: wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

REKLAMA

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA