REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W przedszkolach nie piorą ręczników ani pościeli dla dzieci. Szkoły zakazują wietrzenia sal i ładowania komórek. [Oszczędzaj prąd]

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Artur Radwan
Artur Radwan
W przedszkolach nie piorą ręczników ani pościeli dla dzieci. Szkoły zakazują wietrzenia sal i ładowania komórek. [Oszczędzaj prąd]
W przedszkolach nie piorą ręczników ani pościeli dla dzieci. Szkoły zakazują wietrzenia sal i ładowania komórek. [Oszczędzaj prąd]

REKLAMA

REKLAMA

Sytuacja jest bardzo trudna, przede wszystkim ze względu na wzrost koszów mediów, ale również wzrost cen podstawowych produktów potrzebnych do funkcjonowania szkół i przedszkoli, np. środków czystości czy nawet papieru do ksero – informuje Krzysztof Roman, burmistrz gminy i miasta Tuliszków.

Dlatego część kosztów utrzymania placówek zostanie przerzucona na rodziców.

REKLAMA

– Sytuacja w samorządach jest bardzo trudna, przede wszystkim ze względu na wzrost koszów mediów, ale również wzrost cen podstawowych produktów potrzebnych do funkcjonowania szkół i przedszkoli, np. środków czystości czy nawet papieru do ksero –przyznaje Krzysztof Roman, burmistrz gminy i miasta Tuliszków.

Jak gminy oszczędzają prąd?

Z podobnymi problemami borykają się zarówno małe gminy, jak i największe aglomeracje. – Sytuacja samorządów w Polsce jest bardzo trudna. Z jednej strony ogromna inflacja i wzrost cen energii, a z drugiej ograniczenie możliwości budżetowych w wyniku niekorzystnych zmian w przepisach podatkowych. To powoduje, że samorządy muszą szukać oszczędności. Przyjęliśmy jednak założenie, że wszelkie działania optymalizujące wydatki powinny w jak najmniejszym stopniu dotyczyć uczniów i nauczycieli, innymi słowy szeroko rozumianego procesu dydaktycznego i opieki nad dziećmi – zapewnia Monika Beuth, rzeczniczka prasowa stołecznego ratusza. Jak dodaje, nie jest planowane skracanie czasu działania przedszkoli czy świetlic szkolnych, ograniczanie liczby zajęć ani zwalnianie pracowników. – Konieczne jest jednak szukanie oszczędności w opłatach eksploatacyjnych czy w zakupach, w wyniku ich centralizacji – podkreśla.

Rodzic przynosi ręczniki i pościel do szkoły

– To bardzo trudna sytuacja, bo szkoły i przedszkola od lat oszczędzają na wszystkim i wydaje się, że mają już niewielkie pole manewru w tej kwestii. Niemniej ceny prądu nas przeraziły i choć spodziewaliśmy się podwyżek, to nikt nie sądził, że będą na takim poziomie. Jedyna oferta w przetargu na zakup energii elektrycznej opiewała na kwotę sześciokrotnie wyższą niż w tym roku – mówi Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Olsztyna. Jak wylicza, od września niektóre przedszkola, które dotychczas zapewniały dzieciom pościel i ręczniki, zmieniły zasady i teraz to rodzice muszą co tydzień dostarczać takie wyposażenie. Dzięki temu placówki nie muszą prać i oszczędzają na energii. Z kolei w niektórych szkołach zakazano korzystania np. z gniazdek w celu ładowania telefonów komórkowych. Dodatkowo placówki mają przykręcać ogrzewanie w weekendy i popołudniami. – Oczywiście wszystko to musi odbywać się w taki sposób, by utrzymana została przepisowa temperatura w czasie pobytu dzieci i młodzieży w placówkach – zastrzega

więcej w:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

DG: Zakaz wietrzenia sal lekcyjnych i ładowania komórek. Samorządy szukają sposobu na oszczędności w szkołach

Artur Radwan

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA