REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Edukacja domowa - dla kogo? Jak uzyskać zgodę?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
edukacja domowa
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Edukacja domowa pozwala dzieciom na naukę w domu. Dla kogo będzie odpowiednia? Aby móc uczyć się w trybie edukacji domowej należy złożyć wniosek. Jak to zrobić? 

Obowiązek nauki - kto się musi uczyć

W Polsce każde dziecko w wieku od 6 do 18 lat musi wypełnić obowiązek przedszkolny lub szkolny. Zazwyczaj dzieci uczą się, uczęszczając do placówek publicznych lub prywatnych, jest jednak także możliwość nauki w domu. Aby uczeń mógł realizować program w domu, zgodę musi wyrazić dyrektor placówki. W tym celu należy złożyć stosowny wniosek (składają rodzice lub opiekunowie dziecka).

REKLAMA

Gdy uczeń jest pełnoletni, czyli obowiązek szkolny już go nie obejmuje, nie może się ubiegać o zgodę na edukację domową.

 

Edukacja domowa - dla kogo jest, kto może uczyć 

Edukacja domowa jest dla każdego, kto ma potrzebę innego podejścia do zdobywania wiedzy, jak również dla tych, którzy chcą realizować obowiązek nauki np. poza granicami kraju. 

Nauczycielami dziecka podczas edukacji domowej mogą być rodzice, opiekunowie prawni lub inne osoby wskazane przez rodziców/opiekunów. 

Ważne

Osoba, ucząca dziecko będące na edukacji domowej nie musi kończyć specjalnych studiów, ani odbywać szkoleń. 

Są trzy etapy edukacji, które może wskazać dyrektor szkoły, wyrażając zgodę na edukację domową:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • I etap – I, II i III klasa szkoły podstawowej,
  • II etap – IV–VIII klasa szkoły podstawowej,
  • III etap – szkoła ponadpodstawowa.

Wniosek o zezwolenie edukację domową

Nie ma jednego wniosku o zezwolenie na edukację domową, chociaż niektóre placówki mogą mieć przygotowane takie wzory. Jeśli nie mają - wniosek należy sporządzić samodzielnie. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie, w którym powinno się zawrzeć informacje o tym, że dziecko będzie miało odpowiednie warunki do nauki i zrealizuje podstawę programową. Dodatkowo do dokumentów trzeba dołączyć zobowiązanie o przystępowaniu dziecka do egzaminów kwalifikacyjnych.

Wszystkie powyższe dokumenty należy złożyć w placówce, do której dziecko zostało przyjęte lub już uczęszcza. Złożenie wniosku nie wiąże się z żadnymi kosztami.  

Czy można złożyć dokumenty w trakcie trwania roku szkolnego? Jak najbardziej, wniosek o zezwolenie na edukację domową można złożyć przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego albo w jego dowolnym momencie. 

Ile trzeba czekać na decyzję? Dyrektor wyda ją do 30 dni kalendarzowych od momentu złożenia wszystkich dokumentów. 

Jakie są kryteria oceny dziecka na ED?

REKLAMA

Dziecko, które realizuje obowiązek nauki na edukacji domowej oceniane jest na podstawie rocznych egzaminów kwalifikacyjnych, a ich zakres jest ustalany przez dyrektora, który wyraził zgodę na taki tryb nauki. Zdane egzaminy są gwarancją promesy do następnej klasy. Dziecko otrzymuje świadectwo, na którym nie będzie ocen z zachowania, muzyki, plastyki, techniki i wychowania fizycznego. 

A co z zajęciami dodatkowymi, które odbywają się w szkole? Uczeń na edukacji domowej wciąż może w nich uczestniczyć, warto dowiedzieć się, jakie dodatkowe zajęcia są w danej placówce. 

Brak zezwolenia na edukację domową albo cofnięcie zezwolenia 

Co w sytuacji, w której dyrektor nie wyrazi zgody na edukację domową dziecka? Przez miesiąc od otrzymania decyzji można odwołać się do kuratora oświaty. Uwaga, odwołanie składa się u dyrektora wydającego decyzję. 

Dyrektor może również cofnąć zezwolenie na edukację domową, w przypadku, gdy dziecko nie przystąpi do do egzaminów kwalifikacyjnych (i nie będzie miało usprawiedliwionej nieobecności lub nie zostanie ona uznana) lub gdy nie zda tych egzaminów. 

Rodzic może również złożyć wniosek o cofnięcie zgody na naukę w domu (do dyrektora, który wcześniej wydał zezwolenie), np. gdy uzna, że dziecko jednak powinno uczyć się w szkole. 

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

REKLAMA