REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Edukacja domowa - dla kogo? Jak uzyskać zgodę?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
edukacja domowa
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Edukacja domowa pozwala dzieciom na naukę w domu. Dla kogo będzie odpowiednia? Aby móc uczyć się w trybie edukacji domowej należy złożyć wniosek. Jak to zrobić? 

Obowiązek nauki - kto się musi uczyć

W Polsce każde dziecko w wieku od 6 do 18 lat musi wypełnić obowiązek przedszkolny lub szkolny. Zazwyczaj dzieci uczą się, uczęszczając do placówek publicznych lub prywatnych, jest jednak także możliwość nauki w domu. Aby uczeń mógł realizować program w domu, zgodę musi wyrazić dyrektor placówki. W tym celu należy złożyć stosowny wniosek (składają rodzice lub opiekunowie dziecka).

REKLAMA

Gdy uczeń jest pełnoletni, czyli obowiązek szkolny już go nie obejmuje, nie może się ubiegać o zgodę na edukację domową.

 

Edukacja domowa - dla kogo jest, kto może uczyć 

Edukacja domowa jest dla każdego, kto ma potrzebę innego podejścia do zdobywania wiedzy, jak również dla tych, którzy chcą realizować obowiązek nauki np. poza granicami kraju. 

Nauczycielami dziecka podczas edukacji domowej mogą być rodzice, opiekunowie prawni lub inne osoby wskazane przez rodziców/opiekunów. 

Ważne

Osoba, ucząca dziecko będące na edukacji domowej nie musi kończyć specjalnych studiów, ani odbywać szkoleń. 

Są trzy etapy edukacji, które może wskazać dyrektor szkoły, wyrażając zgodę na edukację domową:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • I etap – I, II i III klasa szkoły podstawowej,
  • II etap – IV–VIII klasa szkoły podstawowej,
  • III etap – szkoła ponadpodstawowa.

Wniosek o zezwolenie edukację domową

Nie ma jednego wniosku o zezwolenie na edukację domową, chociaż niektóre placówki mogą mieć przygotowane takie wzory. Jeśli nie mają - wniosek należy sporządzić samodzielnie. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie, w którym powinno się zawrzeć informacje o tym, że dziecko będzie miało odpowiednie warunki do nauki i zrealizuje podstawę programową. Dodatkowo do dokumentów trzeba dołączyć zobowiązanie o przystępowaniu dziecka do egzaminów kwalifikacyjnych.

Wszystkie powyższe dokumenty należy złożyć w placówce, do której dziecko zostało przyjęte lub już uczęszcza. Złożenie wniosku nie wiąże się z żadnymi kosztami.  

Czy można złożyć dokumenty w trakcie trwania roku szkolnego? Jak najbardziej, wniosek o zezwolenie na edukację domową można złożyć przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego albo w jego dowolnym momencie. 

Ile trzeba czekać na decyzję? Dyrektor wyda ją do 30 dni kalendarzowych od momentu złożenia wszystkich dokumentów. 

Jakie są kryteria oceny dziecka na ED?

REKLAMA

Dziecko, które realizuje obowiązek nauki na edukacji domowej oceniane jest na podstawie rocznych egzaminów kwalifikacyjnych, a ich zakres jest ustalany przez dyrektora, który wyraził zgodę na taki tryb nauki. Zdane egzaminy są gwarancją promesy do następnej klasy. Dziecko otrzymuje świadectwo, na którym nie będzie ocen z zachowania, muzyki, plastyki, techniki i wychowania fizycznego. 

A co z zajęciami dodatkowymi, które odbywają się w szkole? Uczeń na edukacji domowej wciąż może w nich uczestniczyć, warto dowiedzieć się, jakie dodatkowe zajęcia są w danej placówce. 

Brak zezwolenia na edukację domową albo cofnięcie zezwolenia 

Co w sytuacji, w której dyrektor nie wyrazi zgody na edukację domową dziecka? Przez miesiąc od otrzymania decyzji można odwołać się do kuratora oświaty. Uwaga, odwołanie składa się u dyrektora wydającego decyzję. 

Dyrektor może również cofnąć zezwolenie na edukację domową, w przypadku, gdy dziecko nie przystąpi do do egzaminów kwalifikacyjnych (i nie będzie miało usprawiedliwionej nieobecności lub nie zostanie ona uznana) lub gdy nie zda tych egzaminów. 

Rodzic może również złożyć wniosek o cofnięcie zgody na naukę w domu (do dyrektora, który wcześniej wydał zezwolenie), np. gdy uzna, że dziecko jednak powinno uczyć się w szkole. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA