REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Edukacja domowa - dla kogo? Jak uzyskać zgodę?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
edukacja domowa
edukacja domowa
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Edukacja domowa pozwala dzieciom na naukę w domu. Dla kogo będzie odpowiednia? Aby móc uczyć się w trybie edukacji domowej należy złożyć wniosek. Jak to zrobić? 

Obowiązek nauki - kto się musi uczyć

W Polsce każde dziecko w wieku od 6 do 18 lat musi wypełnić obowiązek przedszkolny lub szkolny. Zazwyczaj dzieci uczą się, uczęszczając do placówek publicznych lub prywatnych, jest jednak także możliwość nauki w domu. Aby uczeń mógł realizować program w domu, zgodę musi wyrazić dyrektor placówki. W tym celu należy złożyć stosowny wniosek (składają rodzice lub opiekunowie dziecka).

REKLAMA

Gdy uczeń jest pełnoletni, czyli obowiązek szkolny już go nie obejmuje, nie może się ubiegać o zgodę na edukację domową.

 

Edukacja domowa - dla kogo jest, kto może uczyć 

Edukacja domowa jest dla każdego, kto ma potrzebę innego podejścia do zdobywania wiedzy, jak również dla tych, którzy chcą realizować obowiązek nauki np. poza granicami kraju. 

Nauczycielami dziecka podczas edukacji domowej mogą być rodzice, opiekunowie prawni lub inne osoby wskazane przez rodziców/opiekunów. 

Ważne

Osoba, ucząca dziecko będące na edukacji domowej nie musi kończyć specjalnych studiów, ani odbywać szkoleń. 

Są trzy etapy edukacji, które może wskazać dyrektor szkoły, wyrażając zgodę na edukację domową:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • I etap – I, II i III klasa szkoły podstawowej,
 • II etap – IV–VIII klasa szkoły podstawowej,
 • III etap – szkoła ponadpodstawowa.

Wniosek o zezwolenie edukację domową

Nie ma jednego wniosku o zezwolenie na edukację domową, chociaż niektóre placówki mogą mieć przygotowane takie wzory. Jeśli nie mają - wniosek należy sporządzić samodzielnie. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie, w którym powinno się zawrzeć informacje o tym, że dziecko będzie miało odpowiednie warunki do nauki i zrealizuje podstawę programową. Dodatkowo do dokumentów trzeba dołączyć zobowiązanie o przystępowaniu dziecka do egzaminów kwalifikacyjnych.

Wszystkie powyższe dokumenty należy złożyć w placówce, do której dziecko zostało przyjęte lub już uczęszcza. Złożenie wniosku nie wiąże się z żadnymi kosztami.  

Czy można złożyć dokumenty w trakcie trwania roku szkolnego? Jak najbardziej, wniosek o zezwolenie na edukację domową można złożyć przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego albo w jego dowolnym momencie. 

Ile trzeba czekać na decyzję? Dyrektor wyda ją do 30 dni kalendarzowych od momentu złożenia wszystkich dokumentów. 

Jakie są kryteria oceny dziecka na ED?

REKLAMA

Dziecko, które realizuje obowiązek nauki na edukacji domowej oceniane jest na podstawie rocznych egzaminów kwalifikacyjnych, a ich zakres jest ustalany przez dyrektora, który wyraził zgodę na taki tryb nauki. Zdane egzaminy są gwarancją promesy do następnej klasy. Dziecko otrzymuje świadectwo, na którym nie będzie ocen z zachowania, muzyki, plastyki, techniki i wychowania fizycznego. 

A co z zajęciami dodatkowymi, które odbywają się w szkole? Uczeń na edukacji domowej wciąż może w nich uczestniczyć, warto dowiedzieć się, jakie dodatkowe zajęcia są w danej placówce. 

Brak zezwolenia na edukację domową albo cofnięcie zezwolenia 

Co w sytuacji, w której dyrektor nie wyrazi zgody na edukację domową dziecka? Przez miesiąc od otrzymania decyzji można odwołać się do kuratora oświaty. Uwaga, odwołanie składa się u dyrektora wydającego decyzję. 

Dyrektor może również cofnąć zezwolenie na edukację domową, w przypadku, gdy dziecko nie przystąpi do do egzaminów kwalifikacyjnych (i nie będzie miało usprawiedliwionej nieobecności lub nie zostanie ona uznana) lub gdy nie zda tych egzaminów. 

Rodzic może również złożyć wniosek o cofnięcie zgody na naukę w domu (do dyrektora, który wcześniej wydał zezwolenie), np. gdy uzna, że dziecko jednak powinno uczyć się w szkole. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Min. Siekierski: Musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli – powiedział Czesław Siekierski, minister rolnictwa i rozwoju wsi 26 lutego 2024 r. w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

  Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy na KPO? Ekspert: 43 inwestycje zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  REKLAMA

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  REKLAMA

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA