REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Laptopy dla uczniów klas IV, bony na 2500 zł dla nauczycieli. Od kiedy? Minister cyfryzacji odpowiada

laptop, notebook, uczeń, szkoła, edukacja
Laptopy dla uczniów klas IV, bony na 2500 zł dla nauczycieli. Od kiedy? Minister cyfryzacji odpowiada
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wszystko idzie tak, jak powinno i z początkiem nowego roku szkolnego uczniowie klas IV szkół podstawowych powinni otrzymać laptopy - powiedział 20 lipca 2023 r. minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Mówiąc o przetargu na zakup sprzętu podał, że "jesteśmy w przededniu podpisania umów ramowych".

Laptopy dla uczniów i bony dla nauczycieli - ustawa opublikowana 

18 lipca 2023 r. w Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa z 7 lipca 2023 r. o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, której celem jest wyposażenie uczniów klas IV szkół podstawowych w laptopy, a nauczycieli w bony na ich zakup.

REKLAMA

Co roku uczniowie klas IV szkół podstawowych otrzymają laptopy

Zgodnie z ustawą co roku – począwszy od roku szkolnego 2023/2024 – kolejne roczniki uczniów klas IV szkół podstawowych publicznych i niepublicznych otrzymają bezpłatnie laptopy. Dotyczy to także uczniów publicznych i niepublicznych szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne, uczących się w klasach odpowiadających klasie IV szkoły podstawowej. 

Zakupu laptopów będzie dokonywał centralnie co roku urząd obsługujący ministra właściwego do spraw informatyzacji, na podstawie przekazanej przez ministra ds. oświaty i wychowania liczby uczniów w danym roczniku. Następnie laptopy trafią do organów prowadzących szkoły i tam do 30 września zostaną przekazane rodzicom uczniów klas IV szkół podstawowych. W ustawie zapisano, że w 2023 r. przekazanie laptopów ma nastąpić najpóźniej do 31 grudnia.

Ważne

Laptop przekazany uczniowi będzie stanowił własność jego rodziców. Przekazanie będzie następować na podstawie umowy zawartej przez organ prowadzący szkołę lub placówkę z rodzicem ucznia.

Bony na 2500 zł dla nauczycieli na zakup laptopa

W ustawie zapisano też, że nauczyciele otrzymają bon o wartości 2500 zł z przeznaczeniem na zakup laptopa lub laptopa przeglądarkowego. Chodzi – jak zapisano w ustawie – o nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych pozostających 30 września 2023 r. w stosunku pracy w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

Minister właściwy do spraw informatyzacji ma określić w drodze rozporządzenia grupy nauczycieli z publicznych i niepublicznych szkół podstawowych i ponadpodstawowych, uprawnionych do otrzymania wsparcia i ich kolejność, mając na uwadze typ szkoły i wykładany przez nauczyciela przedmiot, a także sytuację społeczno-gospodarczą i stan finansów publicznych.

Kiedy laptopy trafią do uczniów?

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński 20 lipca 2023 r. na konferencji prasowej zapytany został, kiedy fizycznie laptopy trafią do uczniów i czy wszystkie przetargi na ich zakup są już rozstrzygnięte, a jeśli nie to, na jakim są etapie.

"W ubiegłym tygodniu zakończyła się obowiązkowa w przypadku tak dużego zamówienia kontrola prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Zakończyła się wynikiem pozytywnym i w związku z tym Centrum Obsługi Administracji Rządowej skierowało do 13 podmiotów, które biorą udział w tym postępowaniu prośbę o podpisanie umowy ramowej. W momencie, w którym będzie podpisana umowa ramowa rozpoczniemy kolejne działania, czyli podpisanie umów wykonawczych. Umowy wykonawcze będą podpisywane w podziale na 73 obszary na terenie całej Polski (...). W każdym z tych obszarów będzie taka +dogrywka+, tak byśmy uzyskali najkorzystniejsze ceny" - powiedział Cieszyński.

"Mamy 13 firm, 6 renomowanych producentów z całego świata. Te firmy, które wzięły udział w tym przetargu współpracują z tym producentami, są dystrybutorami, albo partnerami największych światowych firm" - zaznaczył. "To jest prawdopodobnie teraz największe takie postępowanie przetargowe w Europie, a może nawet i na świecie. Duży zakup, ale do tej pory wszystko idzie tak jak powinno i z początkiem nowego roku szkolnego czwartoklasiści powinni otrzymać ten sprzęt" - dodał minister.

Minister Cieszyński: jesteśmy w przededniu podpisania umów

Dopytywany, czy to się uda, bo już niedługo będzie sierpień, zauważył, że "rok szkolny zazwyczaj zaczyna się we wrześniu". Cieszyński wskazał także, że "dlatego nie jesteśmy na początku tego przetargu, tylko w przededniu podpisania umów ramowych". "Po umowach ramowych będą umowy wykonawcza w podziale na 73 regiony kraju i umowa, do której się zobowiązują nasi dostawcy zakłada, że maksymalnie w ciągu 40 dni od podpisania umowy wykonawczej sprzęt jest siłami tego dostawcy dostarczony pod wskazany przez nas adres, czyli początek roku szkolnego jest jak najbardziej aktualny" - wyjaśnił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

(PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ mhr/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA