REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowe soki z malin i jabłek w szkołach w 2023/2024. Owoce i warzywa za darmo dla uczniów!

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Nowość - soki z truskawek i jabłek w szkołach w 2023/2024. Owoce i warzywa za darmo dla uczniów! Czy Twoja szkoła załapała się już na 84 mln zł wsparcia od rządu?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

“Program dla szkół”, realizowany jest przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

W roku szkolnym 2023/2024 będzie kontynuowany programu rozdawania najmłodszym uczniom owoców, warzyw i produktów mlecznych w szkołach. Sprawdź, czy Twoja szkoła uczestniczy w programie.

REKLAMA

Co to jest “Program dla szkół”?

“Program dla szkół”, realizowany jest przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Polega na tym, że w szkołach rozdawane są owoce i warzywa oraz mleko i produkty mleczne, dostarczane przez dostawców. W każdej szkole, która się zgłosi, w trakcie wybranych tygodni roku szkolnego udostępnia się bezpłatnie co kilka razy w tygodniu świeże owoce i warzywa przygotowane do bezpośredniego spożycia oraz mleko i produkty mleczne. 

W roku szkolnym 2023/2024 łączna kwota pomocy krajowej i unijnej w programie żywnościowym dla szkół wyniesie blisko 240 mln zł - wynika z odpowiedniego rozporządzenia Rady Ministrów. Z pieniędzy tych sfinansowane zostaną dostawy owoców i warzyw oraz mleka i jego przetworów do szkół.

60 porcji w roku szkolnym 2023/2024

W roku szkolnym 2023/2024 będzie dla uczniów 60 porcji owoców i warzyw oraz 51 porcji mleka i przetworów mlecznych tj. o jedną porcję w komponencie owocowo-warzywnym oraz o trzy porcje w komponencie mlecznym więcej niż w roku szkolnym 2022/2023. 

Rodzice nie ponoszą kosztów tego programu.

Wkład z budżetu Unii Europejskiej stanowić ma ponad 111,5 mln zł; dopłata z polskiego budżetu to ponad 128 mln zł.

Z tych pieniędzy zostaną sfinansowane do polskich szkół dostawy: mleka, jogurtu, kefiru, twarożku, jabłek, gruszek, śliwek, truskawek, marchwi, rzodkiewki, papryki, pomidorów, kalarepy i soków.

Od roku szkolnego 2021/2022 w mechanizmie udział bierze 27 państw członkowskich, a unijny budżet przeznaczony na jego realizację został pomniejszony o kopertę brytyjską, tj. zmniejszył się z 250 000 000 euro do 220 804 135 euro w skali roku szkolnego, z czego na rok szkolny 2023/2024 na komponent owocowo-warzywny przewidziano 126 094 810 euro, a na komponent mleczny – 94 709 325 euro.

Co dzieci otrzymywały w roku szkolnym 2022/2023?

 Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11 sierpnia 2022 r. w sprawie szczegółowego zakresu zadań realizowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa związanych z wdrożeniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej programu dla szkół (Dz. U., poz. 1770) dzieciom uczęszczającym w roku szkolnym 2022/2023 do klas I-V szkół podstawowych i ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia oraz do klas I i II ogólnokształcących szkół baletowych, które uczestniczą w programie, udostępniane były:

 • jabłka (1 szt., min. 150 g),
 • gruszki (1 szt. min. 150 g),
 • śliwki (opakowanie jednostkowe min. 150 g),
 • truskawki (opakowanie min. 100 g),
 • marchew (opakowanie min. 90 g),
 • rzodkiewkę (opakowanie min. 90 g),
 • paprykę słodką (opakowanie min. 90 g),
 • pomidory (opakowanie min. 90 g i średnicy pomidora nie więcej niż 40 mm),
 • kalarepę (opakowanie min. 90 g),
 • soki owocowe (opakowanie min. 0,2 l),
 • mleko białe (opakowanie min. 0,25 l),
 • jogurt naturalny (opakowanie min. 150 g),
 • kefir naturalny (opakowanie min. 150 g),
 • serek twarogowy (opakowanie min. 150 g).

Więcej pieniędzy za jedną porcję

Zwiększenie stawki do 1.12 zł za jedną porcję owoców i warzyw oraz wprowadzenie dodatkowych czterech porcji soków otrzymanych z jabłek oraz malin zaproponował minister rolnictwa i rozwoju wsi w programie dla szkół na rok szkolny 2023/2024.

W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wysokości środków finansowych przeznaczonych na wypłatę pomocy krajowej i pomocy unijnej w ramach finansowania programu dla szkół oraz wysokości stawek pomocy finansowej z tytułu realizacji działań w ramach tego programu. Chodzi o dostosowanie stawki pomocy finansowej za jedną porcję owoców i warzyw, które będą dostarczane uczniom w roku szkolnym 2023/2024.

Zgodnie z projektem, planowane jest zwiększenie wysokości stawki pomocy finansowej na jedną porcję owoców i warzyw dostarczanych do szkół z 1,10 zł na 1,12 zł. W konsekwencji oznacza to zwiększenie puli środków finansowych z budżetu państwa o 10 mln zł w stosunku do obowiązującej kwoty 64 mln zł.

Poinformowano też, że podczas prac nad projektem rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowego zakresu zadań realizowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa związanych z wdrożeniem programu dla szkół, rozszerzono jego założenia uwzględniając cztery porcje soków otrzymanych z jabłek oraz malin.

Program dla szkół polegający na dostarczaniu porcji owoców i warzyw oraz mleka i jego przetworów realizowany jest na podstawie ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych. Przekazywanie do szkół tego typu produktów ma za zadanie upowszechniać wśród dzieci zdrowych nawyków żywieniowych. W programie mogą uczestniczyć uczniowie klas I-V szkół podstawowych. Szkoły mogą zgłaszać się do programu za pośrednictwem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

REKLAMA

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

REKLAMA