REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Te miasta są najlepsze dla wielojęzycznych dzieci. Warszawa daleko w tyle

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
języki obce
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie miasta w Polce są najlepsze pod kątem dostępu do nauki języków obcych dla dzieci? Wbrew pozorom na podium trudno szukać wielkich aglomeracji. Jakie języki ą najchętniej wybierane?

Miasta przyjazne wielojęzycznym dzieciom

Już prawie połowa Polaków w wieku 25-64 lat mówi w co najmniej jednym języku obcym, a ponad 19% zna dwa języki. Rośnie też liczba obcokrajowców mieszkających na stałe w Polsce - w lipcu 2023 roku było ich 1,09 mln. Platforma do nauki języków obcych Preply przeanalizowała polskie miasta i miasteczka, szukając miejsc najbardziej przyjaznych dla wielojęzycznych dzieci. Badała je pod kątem obecności dwujęzycznych szkół, zapotrzebowania na naukę języka obcego i liczby obcokrajowców.

REKLAMA

Wyniki są zaskakujące. Żadne z największych miast wojewódzkich nie znalazło się w pierwszej trójce, a Warszawa zajęła niechlubne 18. miejsce. Na podium stanęły miejscowości, których liczba mieszkańców nie przekracza 300 tysięcy.

REKLAMA

Mianem najlepszego miasta do wychowywania wielojęzycznych dzieci okazał się... Koszalin. Imponuje szerokim wyborem szkół dwujęzycznych (35 placówek na 10 tys. dzieci). Średnia ocena tych instytucji także należy do wysokich - wynosi 4,67 na 5 punktów.

"Ten ranking może zdziwić osoby, które wierzyły, że duże aglomeracje miejskie dają największe możliwości rozwoju dla najmłodszych. Tymczasem mniejsze miasta od dawna nie tylko dysponują szerszą ofertą szkół językowych w przeliczeniu na ogólną liczbę dzieci, ale mogą się też pochwalić najlepszymi placówkami dwujęzycznymi w całej Polsce" - komentuje Sylvia Johnson, ekspert ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply.

Na drugim miejscu w rankingu plasuje się Leszno. Tak wysoką pozycję zawdzięcza dużej liczbie szkół dwujęzycznych (21 na 10 tys. dzieci) oraz ich wysokim ocenom osiągającym wynik 4,96 na 5. Podium zamyka Radom, który co prawda oferuje mniej szkół (20 na 10 tys. dzieci), ale ma za to najwyższy odsetek liczby obcokrajowców, bo aż 3,13%. Miejsce czwarte zajmuje Konin (23 szkoły i średni wynik 4,84), a piąte - Opole (26 szkół i średnia 4,72).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najlepsze dwujęzyczne szkoły w Polsce

REKLAMA

Równie ciekawy jest ranking pięciu najlepszych szkół dwujęzycznych w całym kraju. Mimo że Koszalin ma ich najwięcej, to placówki z najwyższymi ocenami znajdują się w Suwałkach, Piekarach Śląskich i Świętochłowicach. To aż dwa miasta z województwa śląskiego. Szkoły w tych miastach mogą się pochwalić średnią oceną 5 na 5.

Główna przyczyna niskiej pozycji, jaką w rankingu zajęła Warszawa, to niewielka liczba wielojęzycznych lub międzynarodowych szkół w przeliczeniu na liczbę uczniów. Jest ich tam jedynie 6 na 10 tys. dzieci. To porażająco mało - szczególnie że to właśnie mieszkańcy stolicy mają największy apetyt na naukę nowych języków. W 2022 roku warszawiacy wyszukiwali w Google hasło „nauka [język obcy]” ponad 42 tysiące razy. W Warszawie mieszka też najwięcej osób zainteresowanych nauką hiszpańskiego, a nawet migowego.

"Umiejętność płynnego mówienia w kilku językach daje perspektywy na lepsze zarobki i łatwość w nawiązywaniu zagranicznych znajomości. Polscy rodzice doskonale zdają sobie z tego sprawę. Przykład Warszawy pokazuje jednak, że zainteresowanie mieszkańców nauką języków nie zawsze idzie w parze z możliwościami, jakimi dysponuje miasto. Alternatywą, po jaką coraz chętniej sięgają Polacy, są lekcje online, które skutecznością nie odbiegają od zajęć stacjonarnych" - zauważa Sylvia Johnson.

Ciekawostką jest też to, że w różnych miastach zainteresowaniem cieszą się zupełnie inne języki. Mieszkańcy Łodzi czy Warszawy chętnie decydują się na naukę języka hiszpańskiego. W Lublinie, Opolu czy Szczecinie popularniejszy jest z kolei niemiecki. Niezmiennie we wszystkich miastach Polski rodzice najchętniej wysyłają swoje pociechy na lekcje angielskiego. W 2022 roku hasła związane z nauką tego języka wyszukiwano w Google prawie 92 tysiące razy. 

Komentarz eksperta

Patrząc z perspektywy motywacji socjologicznej, wśród Polaków można zauważyć pewne rosnące tendencje. Po wieloletniej kulturowej dominacji języka rosyjskiego Polacy z myślą o przyszłości wybierają język angielski jako środek do budowania wspólnoty z rozwiniętym Zachodem i czerpania z niej korzyści.

Ciekawostki o języku polskim 

  • język polski ma bardzo szeroki system zdrobnień, więc mały lub słodki kotek może być nazwany po polsku: "kotek, koteczek, kotunio, kotuś" itd.
  • istnieje miasto w Brazylii - Aurea, które uczyniło język polski drugim językiem urzędowym. Polski jest również jednym z języków urzędowych UE.
  • język polski używa alfabetu łacińskiego, ale ma więcej liter niż wersja angielska (32 vs 23). Dodatkowe litery zostały dodane, aby jak najlepiej odzwierciedlić fonologię polskich dźwięków (ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż).

Metodologia badania

Preply wybrało do badania ponad 67 miast w Polsce, biorąc pod uwagę liczbę szkół dwujęzycznych/międzynarodowych (w przeliczeniu na 10 000 dzieci) oraz ich średnie oceny. Uwzględnione zostały również lokalne liczby wyszukiwań hasła „nauka [język obcy]” dla różnych języków i wielkość społeczności dwujęzycznej na poziomie województwa. Źródła obejmują interfejs API Map Google, Google Keyword Planner, dane ze spisu powszechnego i Eurostat (2016).

Wielojęzyczność odnosi się do umiejętności płynnego rozumienia i używania więcej niż dwóch języków.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odwołanie od decyzji administracyjnej. Najważniejsze informacje

Wiele życiowych spraw załatwianych jest decyzją administracyjną. Może to być np. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, przyznanie lub odmowa zasiłku rodzinnego, cofnięcie świadczeń z MOPS, przyjęcie lub nieprzyjęcie dziecka do przedszkola albo szkoły, określenie wysokości podatku od nieruchomości, pozwolenie na budowę, zajęcie pasa drogowego, zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Coraz więcej Polaków regularnie podróżuje koleją. Dokąd i jak często jeździmy pociągiem?

Kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przejazdów. Aż 45% Polaków deklaruje sympatię do tego środka transportu, szczególnie młodzi (16–24 lata) i mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują średnio 33 razy rocznie. Jaka jest najczęściej uczęszczana trasa? W jakie dni Polacy najczęściej kupują bilety? Jaki rodzaj pociągu preferują?

Renta wdowia. 320 tys. osób już otrzymało świadczenia. Sprawdź, czy też możesz dostać

Już 320 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej z ZUS. Wnioski nadal można składać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 358,27 zł.

Próg zaostrzony z 50 proc. do 25 proc. Nowe przepisy MEN zmieniają wszystko w szkołach

Istotne zmiany przepisów dla uczniów zakłada nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który został już skierowany do konsultacji. Będą surowsze zasady w szkołach. Projekt zakłada m.in., że uczeń nie będzie klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich przedmiotów, gdy przekroczy próg 25 proc. nieobecności nieusprawiedliwionej.

REKLAMA

Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

„Jak mogliśmy do tego dopuścić?” – dramatyczny stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów

W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów świata. Z najnowszego raportu wynika, że najmłodsi chorują i umierają tam częściej niż ich rówieśnicy w innych wysoko rozwiniętych państwach. Główne przyczyny to wypadki, przemoc i choroby cywilizacyjne, ale nie tylko.

REKLAMA

Patrz na skład! Ogólnopolska kampania o świadomej suplementacji

Jak często poświęcamy chwilę, by sprawdzić skład na etykiecie? Kampania „Patrz na skład” zachęca do zastanowienia się nad naszymi codziennymi decyzjami i promuje świadome podejście do suplementacji.

Segregacja odpadów to za mało. Ekspert: "Najlepsze śmieci to te, które nigdy nie powstały"

Dlaczego recykling nie wystarczy? Jakie błędy popełniamy w gospodarowaniu bioodpadami? I co musi się zmienić, by Polska była gotowa na gospodarkę obiegu zamkniętego? O tym wszystkim opowiada Michał Paca – ekspert ds. gospodarki odpadami i zrównoważonego rozwoju.

REKLAMA