MEN: Egzamin ósmoklasisty zostaje. Możliwe zmiany na maturach ustnych w 2025 r. [wiceministra Paulina Piechna-Więckiewicz dla Infor.pl]
REKLAMA
REKLAMA
W 2024 r. maturzyści skierowali do MEN petycję o przyznanie im prawa do rezygnacji z obligatoryjnych ustnych egzaminów. W tym roku jeszcze jest to niemożliwe.
REKLAMA
MEN wyklucza likwidację egzaminu ósmoklasisty w 2025 r.
W mediach społecznościowych trwa od kilku miesięcy debata na sensem zdawania przez uczniów egzaminu ósmoklasisty. Część rodziców i uczniów postuluje jego likwidację - przyjęcie do szkoły średniej odbywałoby się na podstawie świadectwa ucznia. Z wywiadu dla Infor.pl wiceministra Paulina Piechna-Więckiewicz wykluczyła likwidację egzaminu ósmoklasisty. Na nasze pytanie o to odpowiedziała krótko: "Egzamin zostaje".
Link do całego wywiadu:
Gość Infor.pl: Paulina Piechna-Więckiewicz (wiceministra edukacji, wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy)
Komplet Egzamin ósmoklasisty 2024 ARKUSZE Polski, Matematyka, Angielski
Przykładowa opinia nauczyciela o likwidacji egzaminu ósmoklasisty
"Oceny na świadectwie są często "wychodzone" przez rodziców. Skończyć że świadectwami! Tylko egzaminy do szkół średnich oraz na studia! Wtedy uczniowie będą się uczyć a nie szantażować nauczycieli podstawówek, że przez nich się nie dostaną do dobrej szkoły. A ci zwolnieni z egzaminów z użebranymi dobrymi ocenami zamiast mieć świadomość że sobie nie poradzą w szkole o wysokim poziomie zabierają miejsce dobrym uczniom w szkołach średnich. Potem jest męka z uczniami i ich rodzicami."
Przykładowe opinie rodziców:
"Egzamin powinien zostać! W podstawówce moje dziecko było trójko/ czwórkowe. Np. z polskiego ciągle tróje, a egzamin napisał lepiej niż jego koledzy, którzy na świadectwie mieli piątki. Dzięki egzaminowi mógł pójść do dobrego liceum, gdzie przez słabsze oceny na świadectwie ledwo się dostał. A teraz okazuje się, że w liceum jest najlepszym uczniem w klasie. Niestety podstawówka podstawówce nierówna, dlatego egzamin chociaż trochę wyrównuje szanse."
"Nie dokładajmy dzieciom stresów. To jest chore te egzaminy. Tworzą się wyścigi szczurow i rankingi szkoł. Zlikwidujcie egzaminy 8klasisty
MEN dopuszcza zmiany w maturach, ale dopiero w 2025 r.
REKLAMA
Wiceministra Paulina Piechna-Więckiewicz dopuszcza za to możliwość zmian ma maturach w roku 2025 r. Nie podała szczegółów zasłaniając się trwającymi pracami analitycznymi. Z kontekstu rozmowy wynika jednak, że być może zmiany obejmą ustne matury. Przypominamy, że w tym roku problemem dla maturzystów są obligatoryjne egzaminy ustne maturalne. Dotyczy to głównie matury z języka polskiego - przeciwko ustnemu egzaminowi z tego przedmiotu szczególnie mocno protestują osoby zainteresowane studiami ścisłymi.
Przedstawiciele grupy Maturalni wystosowali "na wyraźną prośbę i w imieniu uczniów przystępujących do matur od roku 2024" do minister edukacji Barbary Nowackiej petycję, w której zaapelowali o "przemyślenie zmiany formy przeprowadzania matur ustnych z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego". Poparło ją w Internecie kilkaset tysięcy osób.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.