Od 1 lipca 2024 r. zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy. Zmiany dotyczą również świadczenia Dobry Start
REKLAMA
REKLAMA
- Dobry start dla obywateli Ukrainy a obowiązek szkolny
- Czym jest świadczenie z programu Dobry start i kto może je otrzymać?
Dobry start dla obywateli Ukrainy a obowiązek szkolny
Nowa ustawa do 30 września przedłuża okres obowiązywania tymczasowej ochrony dla obywateli Ukrainy.
REKLAMA
Zmiany dotyczą też świadczenia wychowawczego (tzw. 800 plus) i świadczenia dobry start (tzw. 300 plus). Pojawi się bowiem warunek nauki w przedszkolu lub szkole należących do polskiego systemu oświaty.
Po zmianach dziecko obywatela Ukrainy, na które ubiega się on o świadczenie dobry start, musi realizować obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązek szkolny albo obowiązek nauki. Warunek ten nie będzie jednak dotyczył tych dzieci, które ze względu na wiek albo odroczenie nie realizują tych obowiązków.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wtrzyma z kolei przyznane wcześniej świadczenia w sytuacji, kiedy w systemie informacji oświatowej nie zostanie potwierdzony fakt pobierania nauki w szkole przez dziecko, na które te świadczenia były przyznane.
Przepisy dotyczące świadczenia wychowawczego i świadczenia Dobry start zaczną obowiązywać odpowiednio od okresu świadczeniowego rozpoczynającego się 1 czerwca 2025 r. oraz od roku szkolnego 2025/2026.
"My nie chcemy polonizować dzieci ukraińskich" - podkreśliła wiceminister edukacji Joanna Mucha podczas konferencji prasowej, która odbyła się 12 czerwca 2024 r. Dodała też że dzieci ukraińskie, które dołączą we wrześniu do polskiego systemu będą miały zaoferowane dodatkowe cztery godziny nauki języka polskiego poza zajęciami szkolnymi (dotychczas było to sześć godzin).
W ciągu kilku dni na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej opublikowane zostaną w języku ukraińskim informacje na temat nowych rozwiązań.
Czym jest świadczenie z programu Dobry start i kto może je otrzymać?
Świadczenie Dobry start można otrzymać raz w roku na wyprawkę szkolną dziecka. Wynosi ono 300 zł i jest wypłacane niezależnie od dochodu. Rodzicom wsparcie w tej formie przysługuje na dziecko w wieku do 20 lat, a w przypadku ucznia z niepełnosprawnością - w wieku do 24 lat.
Wniosek składa się w formie elektronicznej od 1 lipca do 30 lipca. Można to zrobić za pomocą portalu PUE ZUS, aplikacji mZUS, bankowości elektronicznej czy portalu Emp@tia.
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 czerwca 2021 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start”.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.