Co z telefonami komórkowymi w szkołach? MEN odpowiada na ważne pytania
REKLAMA
REKLAMA
- Telefony problemem w szkołach
- MEN chce sprawdzić jak szkoły regulują zasady korzystania z telefonów
- Telefony komórkowe w szkołach. MEN nie prowadzi prac legislacyjnych
Telefony problemem w szkołach
W swoim piśmie poseł Janusz Cieszyński wskazuje na problem wszechobecnych w życiu uczniów telefonów komórkowych. Jak podkreśla poseł, coraz częściej zdarza się, że młodzież korzysta z telefonów podczas zajęć i całkowicie ignoruje nauczyciela i temat zajęć. W interpelacji Cieszyński zwraca uwagę na fakt, iż smartfony i media społecznościowe mają negatywny wpływ na rozwój mózgu i procesy poznawcze wśród dzieci i młodzieży. Dlatego pyta czy Ministerstwo Edukacji Narodowej bada skalę zjawiska i planuje wprowadzenie zmian w prawie oświatowym. Pytania dotyczą też ewentualnego wsparcia nauczycieli w walce o utrzymanie uwagi uczniów, odpowiednie szkolenia. „Jakie działania ministerstwo podejmuje w zakresie współpracy z rodzicami, aby wprowadzenie ewentualnych regulacji dotyczących korzystania z telefonów w szkołach miało także ich poparcie i zrozumienie?” - brzmi jedno z zapytań.
REKLAMA
MEN chce sprawdzić jak szkoły regulują zasady korzystania z telefonów
REKLAMA
„W wielu krajach zasady dotyczące korzystania z urządzeń cyfrowych ograniczają ich użycie podczas zajęć dydaktycznych, o ile nie są one wykorzystywane w celach edukacyjnych lub nie służą jako wsparcie młodym ludziom ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi. W trakcie przerw ograniczenia są stosowane rzadziej, głównie w przypadku młodszych uczniów, i zwykle zależą od decyzji poszczególnych placówek, a nie odgórnych regulacji” - poinformowała Katarzyna Lubnauer.
Wiceszefowa MEN przypomniała też danych IBE z 2020 r. („Smartfony w szkole. Ustalamy reguły gry“), z których wynika, iż 60% szkół w Polsce zdecydowało się na całkowity zakaz korzystania z telefonów komórkowych przez uczniów. Obecnie jednak nie ma danych, które potwierdzają procentowe dane sprzed czterech lat. „W 2025 r. minister edukacji planuje przeprowadzenie badań dotyczących sposobów uregulowania przez szkoły zasad korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych“ - zapowiedziała Lubnauer.
Jak czytamy w odpowiedzi na interpelację, przepisy odnoszące się do zasad korzystania z urządzeń elektronicznych na terenie szkoły zawarte w ustawie – Prawo oświatowe zobowiązują szkoły do określenia w statucie obowiązków ucznia w zakresie przestrzegania warunków wnoszenia i korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie szkoły.
Telefony komórkowe w szkołach. MEN nie prowadzi prac legislacyjnych
REKLAMA
„Ministerstwo Edukacji Narodowej obecnie monitoruje i poddaje analizie rozwiązania w zakresie korzystania ze smartfonów w szkołach, wprowadzane w innych krajach europejskich, nie prowadzi jednak prac legislacyjnych w tym zakresie. Ewentualna zmiana przepisów dotyczących zasad użytkowania urządzeń elektronicznych przez uczniów będzie poddana konsultacjom społecznym, co umożliwi wyrażenie opinii przez wszystkie zainteresowane podmioty, w tym zwłaszcza przez rodziców i nauczycieli“ - informuje Lubnauer.
MEN stoi na stanowisku, że tego typu regulacje powinny bazować na aktualnych badaniach naukowych oraz analizach uwzględniających polski kontekst społeczny. Jak wynika z odpowiedzi na interpelację, do czasu uzyskania obiektywnych danych, uzasadniających wprowadzenie nowych regulacji dotyczących korzystania z urządzeń elektronicznych w szkołach, minister edukacji planuje m.in. propagowanie dobrych praktyk w regulowaniu zasad korzystania z urządzeń cyfrowych.
Lubnauer przypomina też o przyjętej przez rząd we wrześniu 2024 r. Polityce Cyfrowej Transformacji Edukacji (PCTE). Plan wdrażania PCTE uwzględnia takie działania jak m.in. opracowanie standardu reagowania przez szkołę na incydenty w Internecie oraz procedur postępowania w przypadku zagrożenia dla uczniów, nauczycieli i szkoły czy działania wspierające nauczanie o edukacji medialnej, higienie cyfrowej i cyberbezpieczeństwie. Jak informuje MEN ze względu na opóźnienia w opracowaniu i przyjęciu PCTE skuteczne działania systemowe w przedmiotowej tematyce będą mogły być realizowane dopiero od 2025 r.
Źródło: Interpelacja nr 7334 w sprawie korzystania z telefonów komórkowych w szkołach/Sejm
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA