REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zapomoga z 1000 zł na 4000 zł. Stypendium dla niepełnosprawnych 1200 zł. Stypendium socjalne 1900 zł. Kto tyle daje?

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Zapomoga z 1000 zł na 4000 zł. Stypendium dla niepełnosprawnych 1200 zł. Stypendium socjalne 1900 zł. Kto tyle daje?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

To stawki świadczeń dla studentów na Politechnice Opolskiej. Zafundowała podwyższenie kwoty jednorazowej zapomogi z tysiąca do 4 tysięcy złotych i utrzymaniu stawek stypendiów dla studentów i doktorantów.

Politechnika Opolska w nowym semestrze podniesie kwotę jednorazowej zapomogi i utrzyma stawki stypendiów dla studentów i doktorantów. Jak poinformowała PAP Anna Kułynycz, rzecznik uczelni, w listopadzie wsparcie otrzymało około 600 słuchaczy PO.

REKLAMA

Podwyżka kwoty jednorazowej zapomogi z 1000 zł do 4000 zł

REKLAMA

Władze Politechniki Opolskiej, po przeanalizowaniu budżetu i wniosków o udzielenie stypendium, podjęła decyzję o podwyższeniu kwoty jednorazowej zapomogi z tysiąca do 4 tysięcy złotych i utrzymaniu stawek stypendiów dla studentów i doktorantów.

"Podjęcie studiów wiąże się z szeregiem wydatków i nie każdy student jest w stanie samodzielnie ponieść wszelkie wynikłe z tego tytułu koszty. Niezależnie od wieku, studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych kształcący się na studiach pierwszego i drugiego stopnia oraz na jednolitych studiach magisterskich mogą ubiegać się o bezzwrotne wsparcie finansowe. Wśród świadczeń przewidzianych przepisami ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce są: stypendium socjalne, stypendium dla osób niepełnosprawnych, stypendium rektora oraz zapomogi. Na realizację zadań związanych z przyznawaniem świadczeń dla studentów uczelnia otrzymuje dotację z budżetu państwa" - wyjaśnia Anna Kułynycz.

Polecamy też artykuł o trzech wzorach stosowanych w procedurze przyznawania świadczenia wspierającego:

Trzy wzory dla świadczenia wspierającego: wniosek (PPW) i kwestionariusz (PPW-K) i formularz dla zespołu ds. orzekania. Ściągnij [Word, PDF]

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stawki stypendiów

W przypadku stypendium rektora i stypendium dla osób niepełnosprawnych, stawki będą obowiązywać w całym roku akademickim 2023/2024, a w przypadku stypendium socjalnego i zapomogi, w semestrze zimowym 2023/2024.

W przypadku stypendium rektora I kategorii student otrzyma 1050 złotych, drugiej - 850 i trzeciej 650 złotych. Stypendia rektora dla doktorantów wyniosą 1,2 tys. złotych (kategoria pierwsza) i 950 zł (kategoria druga).

REKLAMA

Stypendium dla osób niepełnosprawnych, w zależności od stopnia niepełnosprawności, wyniosą 1000 zł, 1100 zł i 1200 zł. W przypadku stypendium socjalnego, student o dochodach w wysokości 1,294 zł na członka w rodzinie, może otrzymać od 1750 do 1900 złotych stypendium.

W listopadzie wsparcie otrzymało około sześciuset słuchaczy Politechniki Opolskiej, w tym 421 doktorantów, 51 osób niepełnosprawnych i 128 osób uprawnionych do otrzymywania stypendium socjalnego. Przyznano także cztery zapomogi. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 roku. Będą podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

REKLAMA

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

REKLAMA

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA