REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziennik.pl: 650 zł netto miesięcznie dodatku do pensji dla osoby bezrobotnej

Dziennik.pl: 650 zł netto miesięcznie dodatku do pensji dla osoby bezrobotnej
Dziennik.pl: 650 zł netto miesięcznie dodatku do pensji dla osoby bezrobotnej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Osoby bezrobotne, które posiadają prawo do zasiłku i podjęły pracę, mogą skorzystać z dodatku aktywizacyjnego. Dzięki niemu otrzymają dodatkowe pieniądze. Zobacz, jakie warunki trzeba spełnić

Z dodatku aktywizacyjnego mogą skorzystać osoby bezrobotne, które aktywnie poszukują pracy. Aby otrzymać ten dodatek, wymagane jest złożenie odpowiedniego wniosku i spełnienie kilku warunków.

REKLAMA

Kto może otrzymać dodatek aktywizacyjny?

Dodatki aktywizacyjne są wypłacane przez urząd pracy i stanowią dodatkowe świadczenie dla osób, które w czasie uprawniającym do pobierania zasiłku podjęły zatrudnienie. Ich celem jest zachęcenie bezrobotnych do kontynuowania aktywności zawodowej. Dodatek ten jest dostępny jedynie dla osób, które spełniają warunki uprawniające do otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych.

Jak skorzystać z dodatku aktywizacyjnego?

REKLAMA

Aby skorzystać z dodatku aktywizacyjnego osoba musi być zarejestrowana w urzędzie pracy i przedstawić odpowiednie dokumenty. Warunkiem otrzymania tego dodatku jest wcześniejsze zatrudnienie przez co najmniej 365 dni w ciągu 18 miesięcy. Z dodatku aktywizacyjnego można skorzystać w przypadku, gdy osoba podjęła pracę samodzielnie lub skorzystała z możliwości zatrudnienia na podstawie skierowania z urzędu pracy. To świadczenie może zostać przyznane także, gdy osoba pracuje w niepełnym wymiarze godzin lub jej wynagrodzenie jest niższe od minimalnego.

Aby otrzymać dodatek aktywizacyjny, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie pracy. W formularzu wniosku należy podać dane wnioskodawcy, dane pracodawcy, datę rozpoczęcia zatrudnienia oraz informacje dotyczące wysokości uzyskiwanych przychodów.

Komu nie przysługuje dodatek aktywizacyjny? 

O dodatek nie mogą zaś ubiegać się osoby, które podjęły zatrudnienie u tego samego pracodawcy, u którego pracowały bezpośrednio przed zarejestrowaniem się w urzędzie pracy. Dodatek również nie przysługuje osobom przebywającym na bezpłatnym urlopie ani tym, którzy podjęli się pracy zarobkowej za granicą lub zostały zatrudnione przez pracodawcę zagranicznego. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoby, które nie zachowały ciągłości zatrudnienia również nie są uprawnione do otrzymania dodatku aktywizacyjnego, ani te, które zostały skierowane do robót publicznych, prac interwencyjnych lub na stanowisko, którego koszty doposażenia lub wyposażenia zostały sfinansowane przez Fundusz Pracy.

Ile wynosi dodatek aktywizacyjny? 

REKLAMA

Dodatek aktywizacyjny jest wypłacany przez połowę okresu, w którym przysługiwałby zasiłek (w przypadku osób, które same znalazły pracę), lub cały okres, w którym przysługiwałby zasiłek (w przypadku osób, które zostały skierowane do pracy przez urząd). W drugim przypadku, wysokość dodatku zależy od różnicy między wynagrodzeniem otrzymywanym przez osobę a pensją minimalną. Warto jednak pamiętać, że jednocześnie obowiązuje limit maksymalny, który wynosi 50 proc. wysokości zasiłku dla bezrobotnych.

Termin wypłaty dodatku jest zależny od urzędu pracy, ale nie może być później niż dwa tygodnie po zakończeniu miesiąca. Wysokość dodatku wynosi 50 proc. zasiłku podstawowego, czyli w 2023 roku możemy liczyć na kwotę 652,10 złotych netto. Kwota ta może być jednak mniejsza, ponieważ jej wysokość uzależniona jest od decyzji starosty. Warto dodać, że po przerwaniu zatrudnienia dopłaty aktywizacyjne również zostaną wstrzymane. Ponadto dodatek aktywizacyjny podlega opodatkowaniu, dlatego też musi być uwzględniony w rocznym rozliczeniu podatkowym PIT.

źródło: Dziennik.pl: 650 zł miesięcznie do pensji. Niewiele osób wie o tym dodatku, Anna Kot

Polecamy: „Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami”

Polecamy: „Dokumentacja kadrowa 2023. Zasady prowadzenia i przechowywania” + wzory dokumentów online

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  K.p.c.: wzór wniosku pracownika o zabezpieczenie przed zwolnieniem. Zwolniony pracowniku złóż pismo w sądzie i wracaj do pracy

  Od 22 września 2023 r. nowością w sporach „pracowniczych” jest możliwość uzyskania zabezpieczenia polegającego na kontynuacji zatrudnienia zwolnionego pracownika. Na czas procesu pracownika nie można zwolnić.

  NFZ: Od 1 października tylko e-zlecenia na wyroby medyczne (np. na wózek inwalidzki)

  Od 1 października 2023 r. obowiązuje już tylko e-zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne – informuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

  Minister Robert Telus: Musimy pójść w kierunku systemu holenderskiego

  Minister Robert Telus: Musimy pójść w kierunku systemu holenderskiego. Tam rolnik ma udział w produkcji, przetwórstwie i handlu, ale najtrudniej zmienić mentalność. Tak powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus podczas spotkania z rolnikami w Tarnogrodzie w województwie lubelskim.

  100 tys. osób na "Marszu Miliona Serc" - policja potwierdza informacje PAP

  "Marsz Miliona Serc" odbył się w Warszawie 1 października 2023 r. Frekwencja tego Marszu z godz. 12, to ok. 60 tys. na rondzie Dmowskiego i ok. 40 tys. na trasie przemarszu - informuje w poniedziałek 2 października stołeczna policja. Tym samym policja potwierdziła nieoficjalne informacje PAP, kwestionowane przez KO w tej sprawie.

  REKLAMA

  Uczniowie będą ćwiczyć na symulatorach strzeleckich. "Broń jak prawdziwa"

  Symulatory ćwiczeń strzeleckich trafią do dwóch szkół ponadpodstawowych. Na czym będzie polegało strzelanie? Ile szkołę będzie kosztował symulator? 

  Nobel z medycyny 2023 za odkrycia, które dały szczepionkę na covid

  Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny otrzymali w 2023 roku Katalin Karikó i Drew Weissman "za odkrycia dotyczące modyfikacji zasad nukleozydowych, które umożliwiły opracowanie skutecznych szczepionek mRNA przeciwko COVID -19". Nagrodą Nobla, wynoszącą 11 mln koron szwedzkich (ok. 4,41 mln zł), laureaci podzielą się po połowie.

  Wzór wniosku o bon 2500 zł na laptop dla nauczyciela. Podaj email i numer telefonu. Przyjdą na nie kody [10 października 2023 r.]

  Nauczyciele muszą złożyć wniosek o przyznanie bonu 2500 zł. W artykule wzór wniosku. Można go składać w okresie od 10-13 października w zależności od grupy uprawnionych. Jest krótki okres składania wniosków - przez 30 dni.

  Nowe standardy kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów. Co się zmieni w 2024/2025? [Rozporządzenie]

  Minister Edukacji i Nauki, w porozumieniu z Ministrem Zdrowia, podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego w części dotyczącej zawodu lekarza i lekarza dentysty. 

  REKLAMA

  Starsze małżeństwo zaufało nawigacji, ugrzęźli w błocie w środku lasu

  Nawigacja samochodowa w tym przypadku nie okazała się pomocna. Starsze małżeństwo wracające z sanatorium zostało pokierowane przez GPS do lasu, gdzie ich samochód ugrzązł w błocie. Na pomoc przybyli policjanci z Lubaczowa. 

  Pieszy przegrywa z samochodem. Jak poprawić infrastrukturę dla pieszych?

  Pieszy na drodze. Chociaż każdy z nas jest pieszym, to jednak priorytet na drodze mają potrzeby kierowców. Z czym na co dzień mierzy się piechur. Jak można poprawić przestrzeń spacerową? 

  REKLAMA