REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziennik.pl: 650 zł netto miesięcznie dodatku do pensji dla osoby bezrobotnej

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Dziennik.pl: 650 zł netto miesięcznie dodatku do pensji dla osoby bezrobotnej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Osoby bezrobotne, które posiadają prawo do zasiłku i podjęły pracę, mogą skorzystać z dodatku aktywizacyjnego. Dzięki niemu otrzymają dodatkowe pieniądze. Zobacz, jakie warunki trzeba spełnić

Z dodatku aktywizacyjnego mogą skorzystać osoby bezrobotne, które aktywnie poszukują pracy. Aby otrzymać ten dodatek, wymagane jest złożenie odpowiedniego wniosku i spełnienie kilku warunków.

REKLAMA

Kto może otrzymać dodatek aktywizacyjny?

Dodatki aktywizacyjne są wypłacane przez urząd pracy i stanowią dodatkowe świadczenie dla osób, które w czasie uprawniającym do pobierania zasiłku podjęły zatrudnienie. Ich celem jest zachęcenie bezrobotnych do kontynuowania aktywności zawodowej. Dodatek ten jest dostępny jedynie dla osób, które spełniają warunki uprawniające do otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych.

Jak skorzystać z dodatku aktywizacyjnego?

REKLAMA

Aby skorzystać z dodatku aktywizacyjnego osoba musi być zarejestrowana w urzędzie pracy i przedstawić odpowiednie dokumenty. Warunkiem otrzymania tego dodatku jest wcześniejsze zatrudnienie przez co najmniej 365 dni w ciągu 18 miesięcy. Z dodatku aktywizacyjnego można skorzystać w przypadku, gdy osoba podjęła pracę samodzielnie lub skorzystała z możliwości zatrudnienia na podstawie skierowania z urzędu pracy. To świadczenie może zostać przyznane także, gdy osoba pracuje w niepełnym wymiarze godzin lub jej wynagrodzenie jest niższe od minimalnego.

Aby otrzymać dodatek aktywizacyjny, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie pracy. W formularzu wniosku należy podać dane wnioskodawcy, dane pracodawcy, datę rozpoczęcia zatrudnienia oraz informacje dotyczące wysokości uzyskiwanych przychodów.

Komu nie przysługuje dodatek aktywizacyjny? 

O dodatek nie mogą zaś ubiegać się osoby, które podjęły zatrudnienie u tego samego pracodawcy, u którego pracowały bezpośrednio przed zarejestrowaniem się w urzędzie pracy. Dodatek również nie przysługuje osobom przebywającym na bezpłatnym urlopie ani tym, którzy podjęli się pracy zarobkowej za granicą lub zostały zatrudnione przez pracodawcę zagranicznego. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoby, które nie zachowały ciągłości zatrudnienia również nie są uprawnione do otrzymania dodatku aktywizacyjnego, ani te, które zostały skierowane do robót publicznych, prac interwencyjnych lub na stanowisko, którego koszty doposażenia lub wyposażenia zostały sfinansowane przez Fundusz Pracy.

Ile wynosi dodatek aktywizacyjny? 

REKLAMA

Dodatek aktywizacyjny jest wypłacany przez połowę okresu, w którym przysługiwałby zasiłek (w przypadku osób, które same znalazły pracę), lub cały okres, w którym przysługiwałby zasiłek (w przypadku osób, które zostały skierowane do pracy przez urząd). W drugim przypadku, wysokość dodatku zależy od różnicy między wynagrodzeniem otrzymywanym przez osobę a pensją minimalną. Warto jednak pamiętać, że jednocześnie obowiązuje limit maksymalny, który wynosi 50 proc. wysokości zasiłku dla bezrobotnych.

Termin wypłaty dodatku jest zależny od urzędu pracy, ale nie może być później niż dwa tygodnie po zakończeniu miesiąca. Wysokość dodatku wynosi 50 proc. zasiłku podstawowego, czyli w 2023 roku możemy liczyć na kwotę 652,10 złotych netto. Kwota ta może być jednak mniejsza, ponieważ jej wysokość uzależniona jest od decyzji starosty. Warto dodać, że po przerwaniu zatrudnienia dopłaty aktywizacyjne również zostaną wstrzymane. Ponadto dodatek aktywizacyjny podlega opodatkowaniu, dlatego też musi być uwzględniony w rocznym rozliczeniu podatkowym PIT.

źródło: Dziennik.pl: 650 zł miesięcznie do pensji. Niewiele osób wie o tym dodatku, Anna Kot

Polecamy: „Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami”

Polecamy: „Dokumentacja kadrowa 2023. Zasady prowadzenia i przechowywania” + wzory dokumentów online

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki opłat o 100% (śmieci), 33% (woda), 40% (ścieki). Pokryją to zapowiedziane dziś przez D. Tuska podwyżki? [budżetówka, emeryci, renciści]

Podwyżka opłat za odbiór śmieci o 100% w Radomiu. Jest to niestety zapowiedź tego, co będzie się działo prawdopodobnie w całej Polsce. W przypadku wody podwyżka opłat, to 33%. A za ścieki 40%. W przyszłym roku budżetówka dostanie tylko 4,1 podwyżki a emeryci przeskoczą 7%. 

Wiemy, jak wyglądają etykiety dla aptek sprzedających pigułkę "dzień po"

Na stronie Naczelnej Izby Aptekarskiej dostępne są zatwierdzone projekty naklejek dla aptek biorących udział w pilotażowej sprzedaży pigułek antykoncepcyjnych. Główny Inspektorat Farmaceutyczny uznał, że takie informacje o aptekach nie naruszają zakazu reklamy obowiązującego w tych placówkach.

Kolejne zmiany dla uczniów w roku szkolnym 2024/25. Modernizacja testów sprawnościowych

Wtorkowa konferencja prasowa przyniosła ważne zapowiedzi dotyczące programu testów sprawnościowych uczniów. Minister sportu, Sławomir Nitras, ogłosił zmiany, a szefowa MEN, Barbara Nowacka, podkreśliła potrzebę modernizacji.

Zmiany w maturach 2025 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało uchylenie przepisów dotyczących składania wstępnych deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego. Zdaniem resortu, dwukrotne gromadzenie tych danych przez szkoły jest już nieuzasadnione. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie egzaminu maturalnego. Co to oznacza? 

REKLAMA

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy. Zmiany dotyczą również świadczenia Dobry Start

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy została już podpisana przez Prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Na czym polegają zmiany w przyznawaniu świadczenia Dobry start i kiedy zaczną obowiązywać?

Asystenci międzykulturowi nowym zawodem w szkołach. Czy to oznacza nowy przedmiot w roku szkolnym 2024/25?

Wiceministra edukacji Joanna Mucha poinformowała o nowym projekcie, nad którym pracuje resort edukacji. Chodzi o dofinansowanie samorządom zatrudnienia asystentów międzykulturowych. 

Czy w NFZ brakuje pieniędzy? Ministra Zdrowia: pacjenci są i będą przyjmowani do szpitali

To nie jest tak, że w NFZ nie mamy pieniędzy; chcę wszystkich uspokoić, szpitale pracują, to wszystko co jest nielimitowane się odbywa - mówiła w 13 czerwca 2024 r. ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Zapewniła, że pacjenci nadal będą przyjmowani.

Szaszłyk z chrząszcza, sałatka z glonów. Kto sięga po alternatywne źródła białka?

Czy Europejczycy są otwarci na nowe smaki? Pasztet z ciecierzycy, sałatka z glonów, szaszłyk z chrząszcza. Co sądzą o alternatywnych źródłach białka? Analizy dokonały badaczki Uniwersytetu SWPS w ramach międzynarodowego projektu.

REKLAMA

Awaria metra w Warszawie. Są ograniczenia w ruchu. Które stacje zostały wyłączone?

W związku z awarią na pierwszej linii metra w Warszawie, pociągi kursują na skróconych trasach. 

Min. B. Nowacka: Informatory poprowadzą uczniów przez cięcia 20% w programach i zmiany w lekturach [egzamin ósmoklasisty 2025]

Sposobem na wielkie zmiany w szkołach są przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną informatory. Mają być gotowe w szybkim tempie do 1 września 2024 r. Uczniowie wrócą z wakacji i od razu mogą się zacząć przygotowywać do egzaminu ósmoklasisty 2025 r. To plus propozycji min. edukacji.

REKLAMA