reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Audyt i kontrola > Jaka jest odpowiedzialność kierownika jednostki za inwentaryzację

Jaka jest odpowiedzialność kierownika jednostki za inwentaryzację

Jak prawidłowo powinna być powoływana komisja inwentaryzacyjna? Czy źle przeprowadzona inwentaryzacja może być podstawą odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych?


Odpowiedzialny za prawidłowe przeprowadzenie inwentaryzacji, także za wymaganą ustawą jej częstotliwość, jest kierownik jednostki.

W zakres jego obowiązków wchodzą w szczególności:

• ustalenie dnia spisu i czasu jego trwania oraz przygotowanie terenu do spisu, powołanie komisji przeprowadzającej spis lub zespołów spisowych spośród pracowników jednostki,

• zapewnienie obecności podczas spisu osób odpowiedzialnych za powierzone im mienie lub uprawnionych innych osób.

Ustawa o rachunkowości nie reguluje procedur związanych z organizacją i przeprowadzaniem inwentaryzacji. Do przeprowadzenia inwentaryzacji kierownik jednostki powołuje zarządzeniem wewnętrznym komisję inwentaryzacyjną i wyznacza jej przewodniczącego oraz powołuje zespoły spisowe. Właściwe przygotowanie, zorganizowanie, przeprowadzenie i rozliczenie inwentaryzacji wymaga w każdej jednostce sektora finansów publicznych opracowania określonych przepisów wewnętrznych, które nazywa się instrukcją inwentaryzacyjną.

Instrukcja inwentaryzacyjna określa terminy, sposoby i organizację przeprowadzenia inwentaryzacji w danej jednostce, podział kompetencji w zakresie inwentaryzacji, dokumentację inwentaryzacyjną, tryb powoływania i zasady pracy komisji inwentaryzacyjnej, metody pomiaru wybranych zapasów oraz zasady rozliczania różnic inwentaryzacyjnych.

Kierownik jednostki powołuje komisję inwentaryzacyjną w składzie zapewniającym prawidłowy przebieg inwentaryzacji. Wyznacza on przewodniczącego komisji spośród pracowników na stanowiskach kierowniczych. Spośród komisji inwentaryzacyjnej, kierownik wydziela zespoły spisowe, które powinny składać się przynajmniej z dwóch osób. Kierownik jednostki powołuje zespoły spisowe na wniosek przewodniczącego komisji. W zespołach spisowych nie powinni brać udziału prowadzący ewidencję spisywanych składników, osoby materialnie odpowiedzialne za składniki objęte spisem oraz osoby niemające kwalifikacji zawodowych do prowadzenia inwentaryzacji.

Przed rozpoczęciem spisu z natury osoba, której powierzono składniki objęte spisem, powinna złożyć pisemne oświadczenie stwierdzające, iż wszelkie zrealizowane dowody przychodu i rozchodu inwentaryzowanych składników majątku zostały przekazane do księgowości. Liczenie, ważenie i pomiar składników majątku należy do obowiązków członka zespołu spisowego, który robi to w obecności osoby materialnie odpowiedzialnej lub osoby przez nią upoważnionej na piśmie.

Naruszeniem dyscypliny finansów publicznych jest zaniechanie przeprowadzenia lub rozliczenia inwentaryzacji w sposób niezgodny z przepisami ustawy o rachunkowości.

BEATA PIOTROWSKA

główny specjalista w Biurze Audytu Wewnętrznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 4 ust. 5 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 ze zm.).

• Art. 18 ustawy z 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (Dz.U. nr 14, poz. 114 ze zm.).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Klasyfikacja budżetowa 2020129.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama