Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto w Warszawie zapłaci mniej za śmieci

Jak w Warszawie zapłacić mniej za śmieci
Jak w Warszawie zapłacić mniej za śmieci
Agencja Gazeta
Od 1 stycznia 2022 r. samotni warszawiacy zapłacą mniej za śmieci. W związku z nowym systemem opłat za odbiór odpadów warszawscy radni zdecydowali o uruchomieniu pomocy osłonowej.

"Pomoc osłonowa skierowana będzie do warszawiaków w trudnej sytuacji materialnej, dla których nowy system opłat za odbiór odpadów może być dużym obciążeniem. O wsparcie będą mogły ubiegać się osoby, które prowadzą jednoosobowe gospodarstwo domowe, a ich dochód nie przekracza 1940 zł netto miesięcznie" - poinformował ratusz.

Wniosek do Ośrodka Pomocy Społecznej

By otrzymać pomoc, trzeba będzie zwrócić się do Ośrodka Pomocy Społecznej w dzielnicy zamieszkania. Wsparcie będzie udzielane w formie zasiłku celowego z przeznaczeniem na pokrycie kosztów bieżących utrzymania budynku lub lokalu. O zasiłek celowy będzie można ubiegać się od 1 stycznia 2022 r.

"W przypadku samotnych osób mieszkających w budynkach wielorodzinnych, przyznana kwota może być przekazywana bezpośrednio na konto administratora budynku na poczet opłat czynszowych – z uwagi na to, że opłata za odpady wliczana jest do czynszu. W przypadku osób samotnych z budynków jednorodzinnych, pomoc trafi bezpośrednio do mieszkańca i to on będzie odpowiedzialny za samodzielne regulowanie należności związanych z utrzymaniem lokalu mieszkalnego" - informuje ratusz.

Obniżka opłaty za śmieci o 50%

Pomoc będzie wynosić minimum 50 proc. ponoszonych miesięcznych kosztów opłat za odpady komunalne. Finalna wysokość wsparcia zostanie ustalona przez pracownika socjalnego po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania oraz ustaleniu sytuacji osobistej, rodzinnej i dochodowej.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Projekty i plany finansowe samorządowych jednostek budżetowych na 2022 r. krok po kroku (PDF)
Projekty i plany finansowe samorządowych jednostek budżetowych na 2022 r. krok po kroku (PDF)
Tylko teraz
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(25)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Warszawiak
  2021-12-10 00:45:29
  I tak upokorzono najbiedniejszych, samotnie mieszkających Warszawiaków.
  1
 • kc
  2021-12-12 16:08:25
  Czy ten artykuł pisał mądry inaczej. Czy tak trudno zrozumieć że samotny śmieci produkuje mniej niż rodzina wieloosobowa na tym samym metrażu. Jałmużna dla samotnych o dochodzie netto 1940zł. jest mydleniem oczu. Dacie nasze samorządowe pieniądze nielicznym samotnym, a zabierzecie wszystkim samotnym. Bardziej pokrętnego systemu sam diabeł by nie wymyślił.
  2
  pokażodpowiedzi (2)
 • Maria
  2021-12-11 15:47:25
  Hura, radni dali warszawiakom jałmużnę. Cieszcie się, biedni mieszkańcy Warszawy. To jest kpina, to jest hańba. Warszawiacy, szczególnie Ci samotni, biedni emeryci, mają niezwykłe poczucie godności. Nie będą wyciągać rękę po jałmużnę. Radni doskonale o tym wiedzą. Poza tym gro z nich nie pójdzie, bo jest schorowana, nie są w stanie wyjść z domu, mieszkania. A niesprawiedliwość będzie tryumfowała. Radni to głownie osoby mieszkające w rodzinach 2-7 osobowych, głosowali na swoja korzyść. Tym razem zapłacą dużo mniej. Ma rację Warszawiak, upokorzono najbiedniejszych Warszawiaków.
  2
  pokażodpowiedzi (2)
 • mara
  2021-12-20 15:58:36
  osoba samotna nie musi biegać do urzędu i pokazywać swój status finansowy, bo to naliczanie jest niesprawiedliwe. to nie jalmuzna. meldunki, albo zużycie wody pokazują stan faktyczny. teraz, przy szalejących cenach zrobil Ratusz ,,prezent,, . niebywale ! jakiś geniusz, albo wygodnicki to wymyślił. ludzie nie wiedza jak dalej żyć a tu... coś takiego. szok
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Tignes
  2022-01-03 16:19:51
  Starsza, samotnie mieszkająca osoba zapłaci za śmieci tyle samo co pięcioosobowa rodzina - to jest mega NIESPRAWIEDLIWE!!! Dodatkowo ta fikcyjna pomoc osłonowa......wniosek do ośrodka pomocy społeczne owszem można złożyć, by dostać wsparcie 40-50 zł (połowa miesięcznej opłaty za śmieci) ale zanim to nastąpi będzie wywiad środowiskowy, jak taka osoba mieszka, ile ma renty czy emerytury, jak ma duże mieszkanie (to pewnie urzędnik wpadnie na odkrywczy pomysł, że może mieszkanie sprzedać), będą pewnie pytania o dzieci - gdzie mieszkają, ile zarabiają i czy one w pierwszej kolejności nie powinny pomóc pokryć opłaty za śmieci mimo że mają swoje rodziny i swoje wydatki.....to jest chore!!!!
  0
 • w-WA
  2021-12-20 12:55:28
  A może tak Rafaua do śmieci ?
  3
 • Bolec
  2021-12-29 19:41:31
  Głosowałem na Trzaskowskiego teraz jest mi wstyd! t
  1
 • Tatka
  2022-01-15 15:10:34
  Kradzież w biały dzień jeśli chodzi o osoby zamieszkujące lokal w pojedynkę, 85 zł. Najpierw litr wody decydował, teraz .......
  0
 • Rencistka
  2022-01-18 16:40:04
  To co się dzieje w Warszawie rządzonej przez Trzaskowskiego to po prostu skandal. Świadczy o jego umiejętności zarządzania, nie ma głowy do przyziemnych spraw. Nie musi się o tego typu sprawy martwić. Inne miasta umiały sobie poradzić z opłatami za odpady nie wprowadzając tak drakońskich opłat dla osób samotnych. Często są to osoby starsze , schorowane potrzebujące środków na leki i pomoc w codziennych czynnościach. Proponowanie dodatku z pomocy społecznej to totalne upokorzenie. Pomoc społeczna będzie sprawdzać rodzinę do 2 pokolenia, jej majątek. Co ma produkowanie śmieci przez przykładowego rencistę z jego rodziną z którą nie mieszka. Rodzina ma swoje wydatki. Wywiad środowiskowy będzie trwał miesiącami ( absorbując pracowników, którzy mogli by pomagać w innym zakresie) , a opłaty trzeba wnosić na bieżąco. Wstyd dla takiej bezmyślnych i bezdusznych radnych Warszawy.
  1
 • Andrzej.
  2022-01-16 09:27:30
  Mam niską emeryture a ten złodziej trzaskoski podnisi opłaty za smieci on sam jest smieciem powinno go sie wywiesc na taczce.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z historii [PDF]
Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z historii [PDF]
Niedzielski: rząd przyjął projekt ustawy dającej podwyżki w służbie zdrowia od 632 zł do 2009 zł. Koszt 7 mld zł
Rząd przyjął projekt nowelizacji o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia. To przełomowa ustawa dla medyków, gwarantująca systematyczny wzrost pensji – przekazał we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zmiany w Karcie Nauczyciela: ZNP odrzuca projekt rządu [17 V 2022 r.]
Związek Nauczycielstwa Polskiego odrzuca propozycje nowelizacji ustawy Karta nauczyciela w 2022 r. w wersji przedstawionej przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Z tej ustawy wynika brak strategii tworzenia spójnego statusu zawodowego nauczyciela – powiedział we wtorek prezes ZNP Sławomir Broniarz.
W lipcu 2022 r. podwyżki wynagrodzeń w szpitalach i przychodniach od 632 zł do 2000 zł [wywiad]
Gwarantowane poziomy najniższych wynagrodzeń w podmiotach leczniczych wzrosną od lipca 2022 r. w zależności od grupy od 17 proc. do 41 proc.; średnio najniższe wynagrodzenie zasadnicze wzrośnie o 30 proc. - powiedział PAP wiceminister zdrowia Piotr Bromber.
Matura 2022 r.: historia i języki mniejszości narodowych na poziomie podstawowym [17 maja 2022 r.]
Na maturze we wtorek rano 17 maja 2022 r. trwa pisemny egzamin z historii. Po południu będą pisemne egzaminy z języków mniejszości narodowych: białoruskiego, ukraińskiego i litewskiego na poziomie podstawowym.
Ruszyła rekrutacja ósmoklasistów do liceów i techników w Warszawie [16 maja 2022 r.]
Od 16 maja 2022 r. uczniowie klas ósmych szkół podstawowych mogą składać wnioski o przyjęcie do warszawskich liceów, techników i branżowych szkół I stopnia. Na wybór placówki i złożenie wniosku ósmoklasiści mają czas do 20 czerwca do godz. 15 - przekazał w poniedziałek stołeczny ratusz.
MON: Rusza dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Gdzie i jak się zgłosić?
21 maja rozpocznie się nabór do nowego rodzaju służby w wojsku – dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Z tej okazji, w 32 miejscowościach w całej Polsce, odbędą się pikniki wojskowe pod hasłem „Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej”.
Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z chemii [PDF]
Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z chemii [PDF]
RPO: Udzielali schronienia uchodźcom z Ukrainy. Dlaczego nie otrzymują świadczenia?
Każdy wniosek złożony po 30 kwietnia 2022 r. o świadczenie 40 zł za dzień pomocy wymaga podania numeru PESEL uchodźcy korzystającego z zakwaterowania i wyżywienia osoby pomagającej. Nawet jeżeli Ukrainiec nie posiadał przed 30 IV numeru PESEL.
Zakończenie roku szkolnego 2021/2022 – od kiedy wakacje w 2022 r.? Do kiedy trzeba wystawić oceny?
Zakończenie roku szkolnego 2021/2022 przypada w piątek 24 czerwca 2022 roku.
CKE: Informacja o egzaminie ósmoklasisty przeprowadzanym od 24 do 26 maja 2022 r.
W 2022 r. egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzany od 24 do 26 maja (wtorek – czwartek), zgodnie z poniższym harmonogramem.
Ósmoklasiści: rekrutacja do liceów od 16 maja 2022 r.
W poniedziałek 16 maja 2022 r. rozpoczęła się rekrutacja ósmoklasistów do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023.
Matura 2022 r.: chemia i język włoski na poziomie rozszerzonym [16 maja 2022 r.]
Maturzyści w poniedziałek 16 maja 2022 r. przystąpili do pisemnego egzaminu z chemii. Po południu będą pisemne egzaminy z języka włoskiego na poziomie rozszerzonym i na poziomie dwujęzycznym.
Międzynarodowy Dzień Rodzin: 120 000 zł na każde dziecko. Emerytura dla matek czwórki dzieci. [15 maja 2022 r.]
Wsparcie ze strony państwa w roku 2022 na dziecko od urodzenia do 18. roku życia z wszystkich rządowych programów, to jest w sumie 120 tys. zł dla każdego dziecka – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Ukraińcy ściągają tańsze o 30% samochody na Ukrainę. Kolejka 14 km na granicy
Ponad 2 tys. kierowców czekało w piątek do odprawy samochodów w tranzycie przez przejście z Ukrainą w Zosinie (Lubelskie). Niektórzy spędzili na granicy trzy dni w kolejce. Ukraińcy masowo kupują auta i wwożą do swojego kraju ze względu za zniesienie opłat celnych.
Członek RPP nie wykluczył przejściowego wzrostu inflacji do 20%. Uznał, że podwyższanie stóp procentowych przebiega zbyt szybko
Obecne podnoszenie stóp procentowych w Polsce to proces zbyt szybki - ocenia Przemysław Litwiniuk, członek Rady Polityki Pieniężnej. Litwiniuk jest zwolennikiem zacieśniania polityki monetarnej, ale nie chce by dokonywało się to "gwałtownie".
Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z wiedzy o społeczeństwie [PDF]
Maturzyści w piątek 13 maja 2022 r. przystąpili do pisemnego egzaminu maturalnego z wiedzy o społeczeństwie.
Wsparcie dla Straży Granicznej w obliczu kryzysu bez odrębnych uchwał rady gminy
OPIS NIEPRAWIDŁOWOŚCI: Rada gminy postanowiła przyjąć na sesji rady gminy specjalną uchwałę w sprawie przekazania środków finansowych na Fundusz Wsparcia Oddziału Straży Granicznej z przeznaczeniem na zakup wyposażenia dla funkcjonariuszy Straży Granicznej. W założeniu radnych ma to wspomóc jednostki Straży Granicznej; co jest rzeczą niezbędną w obliczu aktualnego kryzysu na Ukrainie, a co w części dotyczy także interesów Polski.
RIO: z końcem czerwca 2022 r. wygasają "stare" uchwały dot. opłat za śmieci
Z końcem czerwca 2022 r. wygasają wszystkie uchwały śmieciowe dotyczące stawek za pojemniki lub worki podjęte przed wejściem w życie ustawy zmieniającej z 2021 r. - przypomina RIO w Lublinie. Izba wyjaśniła co się zmienia i co w tej sytuacji mogą zrobić gminy.
Skąd się wziął przesąd „Piątek trzynastego”? [Templariusze?]
Piątek trzynastego – przesąd uznający dzień za pechowy, kiedy piątek wypadnie w trzynasty dzień danego miesiąca [piątek 13-ego].
Matura: wiedza o społeczeństwie i język niemiecki na poziomie rozszerzonym [13 maja 2022 r.]
Maturzyści w piątek rano przystąpią do pisemnego egzaminu z wiedzy o społeczeństwie. Po południu będą pisemne egzaminy z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym i na poziomie dwujęzycznym.
Inflacja 12,3% za kwiecień? [PKO BP]
13% - szczyt inflacji?
Podwyższony dodatek osłonowy: Czy gminy mają prawo do sprawdzania w bazie CEEB zgłoszenia pieca węglowego [komunikat UODO i Ministerstwa Środowiska]
UODO stwierdził, że nie ma obecnie przepisów, które pozwalałyby wójtowi, burmistrzowi albo prezydentowi do weryfikowania faktu zgłoszenia źródła ogrzewania do CEEB w związku z wnioskiem o dodatek osłonowy. Do stanowiska UODO odniosło się ministerstwo środowiska.
Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z biologii poziom rozszerzony [PDF]
12 maja 2022 r. maturzyści przystąpili do pisemnego egzaminu z biologii.
Niedzielski: Życzenia na Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej [12 maja 2022]
Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej.