REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

DGP: W 2024 r. przedsiębiorcy zapłacą 19 130,16 zł na ZUS

Mateusz Rzemek
Mateusz Rzemek
Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
DGP: wzrost składek ZUS dla przedsiębiorców o 2100 zł w 2024 r.
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Prawie 1,18 mln mikroprzedsiębiorców zapłaci w 2024 r. 19 130,16 zł z tytułu składek na ZUS.

Na stronach ministerstwa finansów zostały właśnie opublikowane założenia do budżetu państwa na 2024 r., w których można znaleźć kwotę prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia na przyszły rok. Ta kwota posłuży do obliczenia minimalnych składek na ubezpieczenia społeczne, jakie płaci obecne ponad 1,17 mln przedsiębiorców nie mających prawa do żadnych ulg w tym zakresie. 

REKLAMA

Ile wyniesie w 2024 r. kwota prognozowanego wynagrodzenia

Z zapowiedzi wynika, że kwota prognozowanego wynagrodzenia w 2024 r. wyniesie aż 7794 i będzie aż o 690 zł wyższa od tegorocznej (7104 zł). 

Jak to się przełoży na finanse mikroprzedsiębiorców którzy w tym roku płacą już 1418,48 zł miesięcznie do ZUS, nie licząc składki na ubezpieczenie zdrowotne?

Ile wyniesie w 2024 r. składka przedsiębiorców na ZUS?

REKLAMA

Z wyliczeń DGP wynika, że ta podstawowa stawka składek wzrośnie do 1594,18 zł i będzie wyższa o 175,70 zł od tegorocznej. W skali całego 2024 r. oznacza to wzrost wydatków na składki z obecnych 17021,76 zł do 19130,16 zł, czyli przeszło 2,1 tys zł. 

Tempo wzrostu składek (12,4 proc.) jest ponownie większe od samego prognozowanego tempa wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (9,7 proc.). Powiązanie podstawy wymiaru składek z prognozowaną wysokością średniej płacy przyczynia się do opóźnionego, ale szybszego wzrostu składek dla indywidualnych przedsiębiorców – wylicza Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. – Wzrost składek w 2024 r. o 175,70 zł jest wprawdzie nieco mniejszy niż w 2023 r., kiedy to zwiększyły się one o 207,20 zł, ale w dalszym ciągu będą one dodatkowym elementem presji kosztowej dla przedsiębiorców, obok energii, materiałów i płac. W tej sytuacji podtrzymujemy naszą propozycję, by podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorców powiązać z dochodem, stanowiącym najlepsze odzwierciedlenie ich indywidualnej sytuacji finansowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

źródło: Tylko w DGP: wiemy o ile wzrosną składki z działalności w 2024

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 września 2025 r. zmiany w szkołach. Jedna godzina tygodniowo religii. Czy coś jeszcze się zmieni?

Ministra edukacji Barbara Nowacka ogłosiła, że od 1 września 2025 roku w polskich szkołach zostanie wprowadzona jedna godzina lekcji religii. To oznacza, że uczniowie będą mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach religijnych raz w tygodniu.

Podwyżki wynagrodzeń nawet o 1000 zł dla pracowników samorządowych. Padł apel ZMP

 Związek Miast Polskich wyraził negatywną opinię o projekcie nowelizacji rozporządzenia dotyczącego wynagradzania pracowników samorządowych. 

Nauczyciele wciąż bez wynagrodzenia za opiekę nad uczniami. Od dziś wnioski. Wzór wniosku [Podróże z klasą]

Pomimo apeli ZNP nauczyciele wciąż bez wynagrodzenia za opiekę nad uczniami w czasie wycieczek szkolnych. Dziś rusza przyjmowanie wniosków do najnowszego programu dofinansowania wycieczek szkolnych (2-5 dni) [Podróże z klasą].

Zmiany w podstawie programowej. Nowa lista lektur bez Rymkiewicza i Dukaja

Minister Edukacji, Barbara Nowacka, ogłosiła, że do końca czerwca zostanie opublikowana podstawa programowa z listą lektur.

REKLAMA

W szkołach będzie jedna godzina lekcji religii. Będzie nowe rozporządzenie MEN

Barbara Nowacka, minister edukacji, poinformowała, że od 1 września 2025 r. w szkołach będzie jedna godzina lekcji religii. Lekcje będą mogły być prowadzone w grupach międzyklasowych.

Wojsko wypłaci 6000 zł mężczyznom i kobietom 18-35 lat. Ochotnicy zasilą rezerwę [Wakacje z wojskiem]

W pierwszym turnusie programu „Wakacje z wojskiem”, który rozpoczął się w ubiegłym tygodniu, udział bierze 3,5 tys. młodych Polaków w ponad 30 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju. W sumie w okresie wakacyjnym odbędą się trzy tury szkolenia, a wniosek o udział złożyło już ponad 11 tys. osób.

Rada Języka Polskiego opublikowała PDF-a z nowymi zasadami ortografii. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami

Rada Języka Polskiego opublikowała 11 nowych zasad polskiej ortografii. Nowe reguły pisowni w PDF-ie w artykule. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami. 

Od 1 lipca 2024 r. 35-godzinny tydzień pracy dla urzędników. Startuje pilotażowy program

Już od 1 lipca 2024 roku urzędnicy miejscy w Lesznie będą pracować 35 godzin zamiast 40 godzin tygodniowo przy zachowaniu dotychczasowej wysokości wynagrodzenia i wymiaru urlopu wypoczynkowego. Wierzę, że moi pracownicy to docenią i sprostają wyzwaniu podniesienia efektywności pracy – mówi prezydent Leszna Grzegorz Rusiecki.

REKLAMA

Kto może dorabiać do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego? Wyjaśnienia ZUS

ZUS wyjaśnia, że przejście na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne nie musi oznaczać końca aktywności zawodowej. Kadra pedagogiczna może w dalszym ciągu pracować, ale aby ZUS nie zawiesił czy nie zmniejszył wypłacanego świadczenia, trzeba spełnić określone warunki. Jakie?

Zmiany w nauczaniu religii. Rzecznik Praw Obywatelskich wyraził obawy

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wyraził obawy co do proponowanych zmian w organizacji nauki religii w szkołach. Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji ma uelastyczniać możliwość organizacji lekcji religii i etyki, umożliwiając tworzenie grup dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych. Jednak RPO wskazuje na trudności związane z ochroną konstytucyjnego prawa do nauki oraz ochroną pracy. Nowa organizacja lekcji religii może prowadzić do redukcji zatrudnienia katechetów, dlatego RPO zwraca uwagę na potrzebę określenia mechanizmów pomocy dla tej grupy nauczycieli.

REKLAMA