Można zróżnicować stawki podatku od nieruchomości w zależności od rodzaju przedmiotu opodatkowania
REKLAMA
Można zróżnicować stawki podatku od nieruchomości w zależności od rodzaju przedmiotu opodatkowania
Pytanie
Gmina ustaliła różne stawki podatku od nieruchomości. Podmioty obowiązane zapłacić podatek zostały podzielone na dwie grupy - produkcja i handel. Stawka dla handlowców jest wyższa o 2 zł od stawki dla producentów. Czy zgodnie z art. 5 ust. 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych można różnicować stawki podatku od nieruchomości w zależności od przedmiotu opodatkowania?
Odpowiedź
Rada gminy może zróżnicować stawki podatku od nieruchomości w zależności od rodzaju przedmiotu opodatkowania. Stawki podatku od nieruchomości od gruntów, budynków i ich części oraz budowli mogą być zróżnicowane np. w zależności od rodzaju prowadzonej działalności.
Uzasadnienie
Jednostki samorządu terytorialnego mają prawo ustalania wysokości podatków i opłat lokalnych w zakresie ustalonym w ustawie. Ustawa z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym przyznaje radzie gminy wyłączną kompetencję do podejmowania uchwał w sprawach podatków i opłat. Zaś art. 5 ustawy 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych jest przepisem, na podstawie którego rada gminy podejmuje uchwałę o wysokości stawek podatku od nieruchomości. Począwszy od 1 stycznia 2003 r. przepisy art. 5 ust. 2-4 określają podstawowe kryteria (mają one jednak charakter przykładowy), jakie powinna mieć na względzie rada gminy, dokonując zróżnicowania stawek w ramach poszczególnych kategorii.
W przypadku gruntów rada gminy może wziąć pod uwagę, m.in. lokalizację, rodzaj prowadzonej działalności, rodzaj zabudowy oraz przeznaczenie i wykorzystanie gruntu. Przy określaniu stawek dla budynków rada gminy bierze najczęściej pod uwagę lokalizację, sposób wykorzystania budynku, stan techniczny i wiek budynku. Natomiast zróżnicowanie stawki dla budowli może zależeć np. od rodzaju prowadzonej działalności.
Oczywiście, różnicowanie stawek jest możliwe w granicach stawek maksymalnych. W uchwale, podejmowanej na podstawie art. 5, rada gminy nie może ustalać stawek dla indywidualnych podmiotów.
Anna Kościńska-Paszkowska
PODSTAWA PRAWNA:
l Ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 z późn. zm.)
l Ustawa z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA