REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy następuje zwolnienie z obowiązku ponoszenia opłaty targowej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
_ AT
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jak należy wskazać krąg pomiotów zobowiązanych do uiszczania opłaty targowej? Jak należy interpretować pojęcie dokonywania sprzedaży i targowiska?

Marcin Łoś

REKLAMA

radca prawny z kancelarii Galicki, Litwiński, Chechlińska Łoś, Radcowie Prawni

 

REKLAMA

Przepisy art. 15-16 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych regulujące problematykę opłaty targowej wywołują liczne wątpliwości interpretacyjne. Redakcja tych przepisów uniemożliwia często wskazanie kręgu osób zobowiązanych do ponoszenia opłaty targowej, co tworzy istotny obszar ryzyka dla stosunkowo szerokiego kręgu sprzedawców (również sprzedawców jednorazowych). Na niejednoznaczność przepisów dotyczących opłaty targowej wskazują zarówno przedstawiciele doktryny, jak również NSA w licznych wyrokach podnosząc, że przepisy te powinny wprowadzać jasne normy zachowań, aby sprzedawca - po zapoznaniu się z ich treścią - wiedział, czy dokonując sprzedaży w danym miejscu jest zobowiązany do uiszczenia opłaty targowej.

Pierwsza wątpliwość pojawia się w związku z interpretacją pojęcia dokonywanie sprzedaży. W tym zakresie należy odwołać się do stanowiska doktryny znajdującej potwierdzenie w orzecznictwie NSA, zgodnie z którym dokonywanie sprzedaży to zarówno faktyczna sprzedaż danego towaru, jak również wystawienie danego towaru, na sprzedaż z oznaczeniem ceny, mimo że do faktycznej sprzedaży (przeniesienia własności towaru, jego wydania oraz zapłacenia ceny) nie doszło.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Kolejną kwestią jest konieczność zdefiniowania pojęcia targowiska dla celów ustalenia, czy handel w tym miejscu podlega opłacie targowej. W art. 15 ust. 2 ustawodawca wprowadził co prawda legalną definicję targowiska, zgodnie z którą targowiskami są wszelkie miejsca, w których jest prowadzony handel. Obowiązek podatkowy w zakresie opłaty targowej dotyczy wszystkich podmiotów sprzedających we wszelkich miejscach, również targowiskach prywatnych. Z powyższego wynika, iż definicja targowiska jest bardzo szeroka - umożliwia pobranie na rzecz gminy opłat targowych wszędzie tam, gdzie prowadzony jest handel, bez względu na to, gdzie jest prowadzony, bez względu na to, kto jest właścicielem targowiska i czy jest ono prowadzone w miejscu do tego przeznaczonym i na podstawie stosownej koncesji (tak: Etel Leonard, Presnarowicz Sławomir w: Komentarz do art. 15 ustawy, Podatki i opłaty samorządowe. Komentarz, Dom Wydawniczy ABC).

Kolejnym przepisem, który wprost odnosi się do kwestii zwolnienia z obowiązku ponoszenia opłaty targowej, jest art. 16 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, zgodnie z którym zwalnia się od opłaty targowej osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które są podatnikami podatku od nieruchomości w związku z przedmiotami opodatkowania położonymi na targowiskach.

Należy podkreślić, że przesłanką zwolnienia podmiotu zobowiązanego co do zasady (tj. sprzedawcy dokonującego sprzedaży na targowisku) od ponoszenia opłaty targowej jest posiadanie statusu podatnika podatku od nieruchomości, przy jednoczesnym założeniu, iż podatek ten ma związek z przedmiotami opodatkowania położonymi na targowiskach. Innymi słowy może powstać sytuacja, iż od przedmiotów opodatkowania położonych na targowisku pobierany jest podatek od nieruchomości, ale osoba dokonująca sprzedaży tymi podmiotami nie jest podatnikiem podatku od nieruchomości - jest zobowiązana do ponoszenia opłaty targowej.

Podsumowując, należy przychylić się do poglądu wyrażonego przez ministra finansów w Biuletynie Skarbowym rok 2003, nr 2, str. 14, zgodnie z którym, jeżeli osoby prowadzące handel w obiektach budowlanych (stanowiących budynki bądź budowle w rozumieniu ustawy) nie są podatnikami podatku od nieruchomości od tych przedmiotów opodatkowania, będą obowiązane do ponoszenia opłaty targowej od dokonywanej sprzedaży.

AT

 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

Cytomegalia wrodzona. Przełomowe badanie z honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia

Wirus cytomegalii u kobiet w ciąży może stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka. W Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie realizowany jest projekt POL PRENATAL CMV. To pierwsze badanie w Polsce i drugie na świecie dotyczące zakażenia wewnątrzmacicznego u ciężarnych z pierwotną infekcją wirusem cytomegalii. Jest to przełomowe badanie niekomercyjne, finansowane przez Agencję Badań Medycznych, nad którym honorowy patronat objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.

Liczba ludności w Polsce [dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec I kwartału 2025 r.

Liczba ludności Polski na koniec I kwartału 2025 r. spadła o - podał GUS.

Minimalne warunki utrzymania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków utrzymywania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt trafił do konsultacji i opiniowania. Co zawiera? Co się zmieni?

REKLAMA

Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

REKLAMA

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

REKLAMA