Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podatek od nieruchomości. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podatek od nieruchomości.
Tarcza antykryzysowa 6.0 - zmiany w podatku od nieruchomości i opłacie targowej w 2021 r.
Aktualizacja: 17.12.2020
Podatek od nieruchomości i opłata targowa w 2021 r. ulegną zmianom. Przewiduje to tzw. Tarcza antykryzysowa 6.0. Co się zmieni? »
Przedłużenie terminu płatności podatku od nieruchomości bez oświadczenia o odpowiedzialności karnej
Aktualizacja: 13.10.2020
Rada gminy podjęła uchwałę w sprawie przedłużenia terminów płatności rat podatku od nieruchomości przedsiębiorcom w związku z wystąpieniem epidemii COVID-19. Jako podstawę prawną uchwały rada wskazała art. 15q ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Przedłużenie terminu płatności ma następować na wniosek przedsiębiorcy. Czy we wniosku tym rada gminy może zawrzeć pouczenie o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń? »
Wysokość hali garażowej a podatek od nieruchomości
Aktualizacja: 15.09.2020
Powierzchnia użytkowa hali garażowej wykazana w ewidencji gruntów i budynków jest dla organów podatkowych wiążąca, niezależnie od tego, czy jest zgodna z rzeczywistością. Dane dotyczące powierzchni użytkowej lokali należą bowiem do danych bezwzględnie wiążących organy podatkowe, których nie mogą one samodzielnie podważyć w ramach postępowania podatkowego. Faktyczne obmiary nie mogą skutecznie podważyć zapisów ewidencji, mogą jedynie stanowić informację wskazującą na potrzebę wprowadzenia stosownych zmian. »
Budynek gospodarczy a działy specjalne produkcji rolnej w podatku od nieruchomości
Aktualizacja: 20.08.2020
Przy zwolnieniu z podatku od nieruchomości dla działów specjalnych produkcji rolnej istotne znaczenie ma definicja budynku gospodarczego. Okazuje się, że jej ustalenie może stwarzać sporo problemów. »
Podatek od nieruchomości 2021 - wysokość, podatnicy, terminy
Aktualizacja: 13.08.2020
Zasady prawne w zakresie podatku od nieruchomości reguluje ustawa o podatkach i opłatach lokalnych. O wysokości podatku w 2021 r. zdecydują poszczególne gminy. Może on jednak wzrosnąć maksymalnie o 3,9%. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące uiszczania tego podatku w przyszłym roku. »
Dodatkowe preferencje w podatku od nieruchomości w związku z koronawirusem
Aktualizacja: 14.05.2020
Przedstawiamy wyjaśnienia Ministerstwa Finansów na temat dodatkowych preferencji w podatku od nieruchomości wprowadzonych ustawą z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 568). »
Podatek od nieruchomości - czym grozi spóźnienie?
Aktualizacja: 24.03.2020
Minął już termin płatności pierwszej raty nieruchomościowego podatku za 2020 r. Wyjaśniamy, jakie konsekwencje grożą osobom niepłacącym terminowo wspomnianej daniny. »
Egzekucja bez doręczenia decyzji nielegalna
Aktualizacja: 17.02.2020
Zgodnie z art. 70 § 4 Ordynacji podatkowej [dalej: Op], bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego zostaje przerwany wskutek zastosowania środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony. Po przerwaniu biegu terminu przedawnienia biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu, w którym zastosowano środek egzekucyjny. W przypadku nadania decyzji nieostatecznej rygoru natychmiastowej wykonalności, przed wszczęciem egzekucji należy doręczyć podatnikowi zarówno tą decyzję, jak i postanowienie o nadaniu jej tego rygoru. »
Wyciąg narciarski a podatek od nieruchomości
Aktualizacja: 07.01.2020
Zmiana definicji obiektu budowlanego ma znaczenie w kontekście opodatkowania wyciągów narciarskich. Naczelny Sąd Administracyjny kształtuje nową linię orzeczniczą, zgodnie z którą opodatkowanie wyciągu ograniczać powinno się wyłącznie do fundamentów i części budowlanych. »
Aktualizacja: 30.10.2019
Dnia 9 maja 2019 r. zostało wydane przez Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej nowe rozporządzenie w sprawie zwrotu gminom utraconych dochodów z tytułu zwolnienia z podatku od nieruchomości gruntów pod wodami powierzchniowymi płynącymi jezior oraz gruntów zajętych pod sztuczne zbiorniki wodne, będących własnością Skarbu Państwa (Dz.U. z 2019 r. poz. 931). »
Nowe zasady dotyczące podatku od nieruchomości
Aktualizacja: 05.06.2019
Od początku 2019 r. obowiązują przepisy ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o podatku leśnym. W sposób jednoznaczny regulują one różnie interpretowane dotychczas zasady opodatkowania gruntów, przez które przebiegają urządzenia infrastruktury telekomunikacyjnej oraz służące do przesyłania lub dystrybucji płynów, pary, gazów lub energii elektrycznej. »
Wyodrębnienie lokalu a optymalizacja podatku od nieruchomości
Aktualizacja: 28.02.2019
Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale siedmiu sędziów z 24 września 2018 r. o sygnaturze II FPS 1/18 wyjaśnił na korzyść podatników wątpliwości dotyczące rozumienia obowiązujących przed 2016 rokiem zasad rozliczania podatku od nieruchomości objętych współwłasnością. »
Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne a podatek od nieruchomości 2019 r.
Aktualizacja: 16.01.2019
Kiedy spółka komunalna powinna płacić podatek od nieruchomości? Co z podatkiem od nieruchomości w przypadku spółek o statusie przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego? »
Czy podatnik może odmówić okazania nieruchomości?
Aktualizacja: 12.12.2018
Generalnie odmowa okazania nieruchomości może wiązać się z karą. Podatnik może zostać obciążony karą nawet do 2800 zł. »
Dwa podatki od jednej działki - czy to możliwe?
Aktualizacja: 23.01.2018
Zasady dotyczące opodatkowania gruntów, z pozoru wydają się bardzo klarowne. Przepisy wskazują, że działki rolne są wyłączone z podatku od nieruchomości. »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?