reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Podatki i opłaty > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od środków transportowych

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od środków transportowych

Podmiot prowadzący działalność gospodarczą (transport towarów) zamierza nabywać potrzebne do tego samochody ciężarowe zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Co decyduje o momencie powstania obowiązku podatkowego w przypadku jednych i drugich przedmiotów opodatkowania?

Kwestia momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od środków transportowych została uregulowana w art. 9 ust. 4 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych i jest ona uzależniona od tego, czy podatnik nabywa pojazd już wcześniej zarejestrowany.

Jeżeli podatnik nabędzie pojazd już wcześniej zarejestrowany w Polsce, wówczas obowiązek podatkowy po jego stronie powstanie od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nabył prawo własności pojazdu. Bez żadnego znaczenia jest kwestia, kiedy podatnik dokona tzw. przerejestrowania pojazdu w wydziale komunikacji właściwego urzędu gminy/miasta lub starostwa powiatowego, na skutek czego będzie on sam widniał w dowodzie rejestracyjnym jako nowy właściciel.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od środków transportowych

Przeczytaj o momencie powstania obowiązku podatkowego w przypadku samochodu ciężarowego, który wcześniej nie był zarejestrowany na terenie RP. W artykule również stanowisko sądów administracyjnych w omawianej kwestii.

Polecamy serwis: Finanse

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama