reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Podatki i opłaty > Gmina i jej jednostki jednym podatnikiem VAT

Gmina i jej jednostki jednym podatnikiem VAT

Wyrok TSUE w ostateczny sposób podważa obecną praktykę, w której jednostki organizacyjne gmin rejestrowane były jako odrębni od gminy podatnicy VAT, prowadzący samodzielnie rozliczenia podatkowe w podatku VAT. W konsekwencji, sprowadzać się to będzie do konieczności konsolidacji procesów prowadzenia rozliczeń z tytułu podatku VAT przez gminy. Od 1 stycznia 2016 r. ustawodawca wprowadza zmiany w zakresie ustaw samorządowych, które pozwolą gminom na tworzenie centrów usług wspólnych i scentralizowanie obowiązków w zakresie prowadzenia rozliczeń podatkowych gminy oraz jej jednostek.

Komentarz ekspertów KPMG w Polsce do wyroku TSUE w sprawie C-276/14

29 września 2015 r. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok, w którym stwierdził, że gmina oraz jej jednostki organizacyjne występują jako jeden podatnik VAT. Tym samym, wyrok ten potwierdził stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrażone w uchwale z dnia 29 sierpnia 2013 r. (sygn. I FPS 1/13).

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Wyrok TSUE w ostateczny sposób podważa obecną praktykę, w której jednostki organizacyjne gmin rejestrowane były jako odrębni od gminy podatnicy VAT, prowadzący samodzielnie rozliczenia podatkowe w podatku VAT. W konsekwencji, sprowadzać się to będzie do konieczności konsolidacji procesów prowadzenia rozliczeń z tytułu podatku VAT przez gminy. Od 1 stycznia 2016 r. ustawodawca wprowadza zmiany w zakresie ustaw samorządowych, które pozwolą gminom na tworzenie centrów usług wspólnych i  scentralizowanie obowiązków w zakresie prowadzenia rozliczeń podatkowych gminy oraz jej jednostek. Instytucja ta może być rozwiązaniem dla samorządów, które mają w ramach swojej struktury znaczną ilość takich jednostek organizacyjnych. Jednocześnie centrum usług wspólnych jako nowa forma organizacyjna, może przyczynić się do  wypracowania oszczędności w zakresie obsługi ww. procesów. – komentuje Grzegorz Jaszczuk, partner w KPMG w Polsce.

Zobacz również: Jednostki budżetowe jako podatnicy VAT

Pamiętać należy również, że wyrok Trybunału dokonuje zmiany wieloletniej praktyki w rozliczaniu  podatku VAT w jednostkach samorządu terytorialnego. W konsekwencji, ulegną zmianie zasady ponoszenia odpowiedzialności za błędy w rozliczeniach z tytułu podatku VAT. Po wyroku Trybunału nie powinno ulegać wątpliwości, że to na osobach odpowiedzialnych za prowadzenie rozliczeń podatkowych gminy spoczywa odpowiedzialność za ewentualne błędy z tytułu rozliczeń podatkowych jednostek organizacyjnych gminy. Wydaje się, że Minister Finansów, zgodnie ze swoim pierwotnym stanowiskiem, nie będzie kwestionował prawidłowości historycznych rozliczeń gmin. Niemniej jednak, w zakresie rozliczeń przyszłych okresów finansowych, to gminy będą zobowiązane do prawidłowego zbierania i raportowania danych oraz dokumentowania transakcji dotyczących świadczeń sprzedawanych przez jednostki organizacyjne. Co więcej, w kontekście komentowanego wyroku,  to na włodarzach gmin za błędy jednostek organizacyjnych spoczywać może odpowiedzialność karno-skarbowa oraz odpowiedzialność wynikająca z dyscypliny finansów publicznych. Wiele gmin w Polsce będzie zatem zobligowanych do rewizji swojej obecnej praktyki rozliczeń z tytułu podatku VAT. – dodaje Dariusz Malinowski, partner, szef zespołu ds. postępowań podatkowych i sądowych w KPMG w Polsce.  

KPMG to międzynarodowa sieć firm świadczących usługi z zakresu audytu, doradztwa podatkowego i doradztwa gospodarczego. KPMG zatrudnia ponad 162 000 pracowników w 155 krajach. Niezależne firmy członkowskie sieci KPMG są stowarzyszone z KPMG International Cooperative (“KPMG International”), podmiotem prawa szwajcarskiego. Każda z firm KPMG jest odrębnym podmiotem prawa. W Polsce KPMG działa od 1990 roku. Obecnie zatrudnia ponad 1 200 osób w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach i Łodzi. Więcej na stronie kpmg.pl

Polecamy serwis: Finanse

Krzysztof Krzyżanowski, e-mail: kkrzyzanowski@kpmg.pl, tel.: (22) 528 11 14 lub 508 047 582

****
Nie przegap żadnej aktualizacji od @KPMGPoland

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Atos

Międzynarodowy lider w branży usług informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama