REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Preferencyjne kredyty z linii zagranicznych dla gmin

Andrzej Okrasiński

REKLAMA

Inwestycje realizowane przez gminy można sfinansować z preferencyjnych kredytów oferowanych przez Bank Ochrony Środowiska, Bank Gospodarstwa Krajowego, BISE i Bank BPH. Chodzi o kredyty z linii Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Banku Rady Europy. Zalety tych kredytów to niskie oprocentowanie, około 5 proc. w skali roku, oraz długi okres kredytowania, do 20 lat.


Z finansowania kredytowego oferowanego przez BOŚ, BGK, BISE i BPH, z linii dwóch banków zagranicznych, mogą skorzystać jednostki wszystkich szczebli samorządu terytorialnego - gminy, miasta, powiaty oraz województwa. Kredyt mogą otrzymać także spółki komunalne oraz przedsiębiorstwa prywatne świadczące usługi komunalne lub inne na rzecz jednostek samorządu terytorialnego. Z tego rodzaju finansowania mogą skorzystać również podmioty świadczące usługi publiczne (np. szkoły, publiczne ośrodki zdrowia). Na kredyt mogą liczyć także związki międzygminne. Możliwe jest finansowanie projektów realizowanych przez inne podmioty, o ile dane przedsięwzięcie służy rozwojowi regionu, a z jego efektów korzysta pośrednio lub bezpośrednio społeczność lokalna. Ubiegając się o środki z linii kredytowych, o których mowa, podobnie, jak przy innych formach kredytowania, trzeba pamiętać o procedurach prawa zamówień publicznych.

Według informacji BGK na sto samorządów, które otrzymały dofinansowanie z linii kredytowej EBI, aż 34,8 proc. były to urzędy marszałkowskie i prawie 33 proc. gminy miejskie, a blisko 14 proc. to gminy wiejskie. Inne banki krajowe nie ujawniły podobnej statystyki.

Jakie dofinansowanie

Wysokość minimalna kredytu to 40 tys. euro, zaś maksymalna 25 mln euro. We wszystkich przypadkach wysokość dofinansowania nie może być większa niż 50 proc. kosztów projektu lub zadania inwestycyjnego. Jeżeli natomiast projekt otrzymał dofinansowanie z funduszy strukturalnych, to dotacja wraz z kredytem nie może łącznie przekroczyć 90 proc. wartości projektu.

Kredyty z obu linii podlegają standardowej procedurze kredytowej obowiązującej w danym banku. Potencjalny kredytobiorca powinien więc złożyć wniosek do jednego z oddziałów banku wraz z załącznikami. Tymi dokumentami są m.in.: opinia banków prowadzących rachunek, stosowne zaświadczenie z ZUS-u, odpowiednia uchwała organu samorządu terytorialnego oraz opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Obszary wiejskie

W ramach modernizacji obszarów wiejskich, tj. terenów, na których udział zatrudnionych w rolnictwie stanowi co najmniej 10 proc. ogółu zatrudnionych oraz dochód na mieszkańca jest niższy od średniej krajowej, finansowane mogą być projekty proekologiczne, takie jak budowa i modernizacja sieci wodociągowo-kanalizacyjne, sieci dostaw gazu i elektryczności, sieci telekomunikacyjne i budowa dróg. Podobne przedsięwzięcia mogą być sfinansowane także na zaniedbanych terenach miejskich oraz na innych obszarach zurbanizowanych. Finansowane są także inwestycje polegające na rewitalizacji miast lub innych obiektów ważnych dla regionu kraju lub społeczności lokalnej. Wszystkie inwestycje finansowane w ramach linii kredytowej EBI lub CBE muszą być zgodne z przepisami o ochronie środowiska.

GDZIE SZUKAĆ INFORMACJI

Bank Gospodarstwa Krajowego: www.bgk.com.pl,

Bank Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych: www.bise.pl,

Bank BPH: www.pbh.pl,

Bank Ochrony Środowiska: www.bosbank.pl.

Plusy kredytów

Kredyty zarówno z linii kredytowej EBI, jak i CBE, są udzielane przez polskie banki komercyjne na podobnych warunkach i zasadach. Podobne są także cele finansowania.

Preferencyjność kredytów udzielanych w ramach linii kredytowej Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) oraz z Banku Rady Europy (CEB) polega przede wszystkim na długim okresie finansowania, do 15 lat, a w Banku BPH nawet do 20 lat. Niskie jest także oprocentowanie. Stawki oprocentowania w skali roku oparte są na stawce WIBOR 3M plus marża procentowa banku i w zależności od kształtowania WIBOR, może ona wynosić w granicach nawet 5 proc. w skali roku. Dla przykładu aktualne oprocentowanie w BGK (obowiązujące od 15 grudnia 2006 r. do 14 marca 2007 r.) wynosi dla kredytów złotowych 4,65 proc., w tym marża BGK - 0,6 proc., a dla kredytów udzielanych w euro - 4,20. Niestety, BGK obecnie z powodu wyczerpania środków wstrzymał udzielanie kredytów z linii kredytowej EBI. Bank stara się obecnie o pozyskanie nowych środków z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Zaletami tych kredytów są także stosunkowo krótki okres rozpatrywania wniosku kredytowego, szeroki zakres przedmiotu finansowania, możliwość refinansowania poniesionych wydatków oraz długi okres finansowania inwestycji. Wadą zaś jest to, że skrupulatnie jest badane przedsięwzięcie pod kątem przestrzegania przepisów ustawy Prawo ochrony środowiska.

PRZYKŁAD: KORZYŚCI Z KREDYTÓW

Kredyty z obu linii kredytowych - EBI i CBE - mogą być ważnym elementem uzupełniającym przy finansowaniu projektów finansowanych ze środków unijnych. Uzupełniają wkład własny: Gmina nie musi posiadać 50-proc. wkładu własnego, a wystarczy tylko 10 proc. Może być np. tak, że 40 proc. to środki z kredytu, 50 proc. to dotacje, a tylko 10 proc. udział własny gminy w finansowaniu przedsięwzięcia.

NA CO KREDYT

W ramach kredytów udzielanych z linii kredytowej CBE, jak też EBI można sfinansować inwestycje samorządowe np.:

l edukację, służbę zdrowia, modernizację zaniedbanych obszarów wiejskich oraz miejskich (rewitalizacja miast i terenów poprzemysłowych i powojskowych oraz pegeerowskich),

l pomoc o charakterze społeczno-kulturalnym, tj. infrastrukturę usług komunalnych, taką jak zaopatrzenie w wodę pitną mieszkańców gminy, zaopatrzenie w gaz, modernizację sieci elektrycznej, budowę dróg oraz systemy odprowadzania ścieków,

l ochronę środowiska, takie jak: utylizacja odpadów stałych i uzdatnianie wody, oczyszczalnie ścieków i kanalizację, kontrolę zanieczyszczenia powietrza, produkcję energii odnawialnej, energooszczędne oświetlenie, np. ulic i gmachów użyteczności publicznej.

l podstawowe usługi medyczne,

l oświatowe, czyli np. zadania realizowane przez szkoły gminne,

l przedsięwzięcia na terenach rekreacyjnych i wystawowych.Andrzej Okrasiński

andrzej.okrasinski@infor.plPODSTAWA PRAWNA

l Ustawa z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. nr 62, poz. 627 oraz Dz.U. nr 115, poz. 1229 ze zm.).

l Ustawa z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2001 r nr 142, poz. 1591).

l Ustawa z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t.j. Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1592).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Kamil
    2022-05-13 01:10:48
    Z kredytami w Polsce jest problem. Dlatego ja zdecydowałem się na wzięcie bezpiecznego kredytu w Norwegii od firmy Motty.
    0
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

REKLAMA

Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

REKLAMA

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

REKLAMA