REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpisy aktualizujące należności w sektorze finansów publicznych

Stanisława Szlachta
Odpisy aktualizujące należności.
Odpisy aktualizujące należności.
Monkey Business Images
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podstawę prawną dokonywania odpisów aktualizujących należności w sektorze finansów publicznych stanowi rozporządzenie w sprawie szczególnych zasad rachunkowości. Zgodnie z tym rozporządzeniem, odpisów aktualizujących należności dokonuje się zgodnie z uor.

Odpisy aktualizujące należności

Odpisy aktualizujące należności są dokonywane nie później niż na dzień bilansowy. Wartość odpisów aktualizujących należności pomniejsza należności wykazywane w bilansie. W bilansie wykazujemy bowiem należności w wartości netto, co wskazuje na realność majątku jednostki.

REKLAMA

Przykład

Należności za rok 2012 wynoszą 20 000 zł,

Dokonane odpisy aktualizujące wynoszą 1 560 zł,

W bilansie wykażemy kwotę 18 440 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W sprawozdawczości budżetowej, czyli w sprawozdaniu Rb-27S, wykazujemy kwoty brutto (tj. kwotę 20 000 zł) w kolumnie „Przypisy należności”.

Masz pytania? Podyskutuj na Forum!

Poniżej przedstawione są przykłady księgowań odpisów aktualizujących należności.

Przykład
Kontrahent ma zapłacić instytucji pomocy społecznej kwotę 20 000 zł (jednostka nie jest czynnym podatnikiem VAT). Zgodnie z uofp naliczono odsetki za zwłokę w wysokości 1000 zł za opóźnienie w zapłacie. Po analizie dokumentacji dokonano odpisu aktualizującego należności w wysokości 50% należności. Dłużnik zwrócił się z prośbą o umorzenie długu. Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego umorzono należność w wysokości 50%, resztę należności rozkładając na raty.

SCHEMAT. Umorzenie części należności i dokonanie odpisu aktualizującego należności 
Objaśnienia do schematu:

1. Wystawiono fakturę za usługę 20 000 zł – Wn 221, Ma 720.
2. Naliczono odsetki za zwłokę 1000 zł – Wn 221, Ma 750.
3. Odpis aktualizujący należności:
a) należność główna 10 000 zł – Wn 761, Ma 290,
b) odsetki za zwłokę 500 zł – Wn 751, Ma 290.
4. Umorzenie należności:
a) należność główna 10 000 zł – Wn 761, Ma 221,
b) odsetki za zwłokę 500 zł – Wn 751, Ma 221.
5. W związku z rozłożeniem pozostałej części należności na raty wyksięgowano odpis aktualizujący należności:
a) należność główna 10 000 zł – Wn 290, Ma 760,
b) odsetki za zwłokę 500 zł – Wn 290, Ma 750.
Analityka jest prowadzona według kontrahentów i klasyfikacji budżetowej do kont rozrachunkowych, tj. do konta 221 i konta 290, oraz według klasyfikacji budżetowej do kont 720, 750, 751, 760, 761 z możliwością prawidłowego sporządzenia sprawozdania finansowego „rachunku zysków i strat”. 

Zobacz również:

Przykład

Były pracownik instytucji pomocy społecznej zalega z zapłatą dopłaty do wczasów na rzecz zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na kwotę 200 zł. Wobec spełnienia warunków określonych w polityce rachunkowości dokonano odpisu aktualizującego należności w 100%.

SCHEMAT. Ewidencja odpisów dotyczących należności zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

Objaśnienie do schematu:

1. Na podstawie sporządzonego dowodu księgowego „PK” zaewidencjonowano odpis aktualizujący należności zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w wysokości 200 zł – Wn 851, Ma 290.

Analityka do konta 290 jest prowadzona według kontrahentów. 

Polecamy serwis: Opieka społeczna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Poradnik Instytucji Pomocy Społecznej
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kiedy rodzice muszą oddać świadczenia 500 plus i 800+? Wyrok NSA z 24 sierpnia 2023 r. (I OSK 1349/210)

  Jeżeli dziecko nie mieszka z rodzicem pobierającym świadczenia 500+ albo 800 plus, to należy zwrócić 500 zł albo 800 zł za każdy miesiąc pobierania świadczenia.

  Tusk ogłasza akcję "Orlik - wielkie granie". "Jak wiecie, mam obsesję na tym punkcie ..."

  Przygotowaliśmy program rewitalizacji orlików, będziemy je przebudowywali i unowocześniali, będę też chciał zorganizować akcję "Orlik - wielkie granie" dla dziewcząt i chłopców w różnych grupach wiekowych - zapowiedział w niedzielę, w Mińsku Mazowieckim lider PO Donald Tusk.

  P. Czarnek od 1 I 2024 r. da podwyżkę początkującym nauczycielom do 5500 zł. To 5500 zł brutto i 4070 zł netto, czy tylko słynne średnie wynagrodzenie?

  Podwyżka do 5500 zł dla nauczyciela początkującego, to ile netto? Nie znamy odpowiedzi na to pytanie. Minister P. Czarnek prawdopodobnie kolejny raz odwołuje się do średniego wynagrodzenia. Posługiwanie się średnim wynagrodzeniem budzi od kilku lat sprzeciw nauczycieli, gdyż miara ta nie oddaje wartości pensji, które nauczyciele realnie otrzymują na konto. 

  Tylko do 30 IX praca zdalna w związku z pandemią. Tylko do 7 X 2023 r. telepraca. Sprawdź, czy dotyczy to Twojej umowy o pracę

  Praca zdalna zlecona z powodu COVID-19 możliwa tylko do 30 września 2023 r. Telepraca tylko do 7 października. Czy w Twojej firmie zmieniono już dokumenty?

  REKLAMA

  10 000 zł dofinansowania. Wnioski tylko do 30 września [Koła gospodyń wiejskich]

  Do końca września koła gospodyń wiejskich mogą się ubiegać o przyznanie środków finansowych na działalność statutową. Dofinansowanie wynosi w zależności od wielkości koła od 8-10 tys. zł - informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

  Pendolino od 49 zł. Zwykły pociąg od 19 zł. Warszawa-Kraków. Warszawa Gdańsk. Do tego zniżki ustawowe. Tanio na PKP [1 października 2023 r.]

  Milion biletów w superpromocyjnych cenach. Ceny będą się zaczynały od 19 zł, np. na trasie Warszawa-Kraków czy Gdańsk-Warszawa, a w przypadku pociągów klasy Pendolino od 49 zł. Osoby uprawnione do ulg ustawowych, np. uczniowie, studenci czy renciści będą mogli skorzystać ze swoich zniżek przy zakupie naszych promocyjnych biletów. Dzięki czemu ostateczna cena przejazdu będzie jeszcze niższa.

  Sanah na Narodowym w Warszawie 22 września - Saska Kępa wyłączona z ruchu, zmiany w komunikacji miejskiej

  W piątek, 22 września o godz. 20, na stadionie Narodowym wystąpi Sanah. Ratusz zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej, szczególnie, że dla wszystkich będzie darmowa z okazji Dnia bez Samochodu. Od godziny 17 wyłączona z ruchu zostanie Saska Kępa.

  Rewolucja w VAT: MF do KSeF doda aplikację, która przygotuje automatycznie deklarację VAT. Czy biura rachunkowe stracą klientów?

  Wiceminister finansów: deklaracja podatkowa przedsiębiorców będzie wypełniana przed skarbówkę. Czy wprowadzone rozwiązanie uderzy w biura rachunkowe zmniejszając liczbę ich klientów?

  REKLAMA

  Pierwsza polska elektrownia jądrowa na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa [GDOŚ wydał decyzję środowiskową]

  GDOŚ wydał decyzję środowiskową dla elektrowni atomowej.

  Telus: cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami rozmawiać ws. produktów rolnych

  Robert Telus minister rolnictwa odbył rozmowę telefoniczną z ministrem rolnictwa Ukrainy Mykołą Solskim. Powiedział: Cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami nareszcie rozmawiać ws. produktów rolnych, a nie z Niemcami czy Unią Europejską ponad naszymi głowami. 

  REKLAMA