REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpisy aktualizujące należności w sektorze finansów publicznych

Stanisława Szlachta
Odpisy aktualizujące należności.
Odpisy aktualizujące należności.
Monkey Business Images
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podstawę prawną dokonywania odpisów aktualizujących należności w sektorze finansów publicznych stanowi rozporządzenie w sprawie szczególnych zasad rachunkowości. Zgodnie z tym rozporządzeniem, odpisów aktualizujących należności dokonuje się zgodnie z uor.

Odpisy aktualizujące należności

Odpisy aktualizujące należności są dokonywane nie później niż na dzień bilansowy. Wartość odpisów aktualizujących należności pomniejsza należności wykazywane w bilansie. W bilansie wykazujemy bowiem należności w wartości netto, co wskazuje na realność majątku jednostki.

REKLAMA

Przykład

Należności za rok 2012 wynoszą 20 000 zł,

Dokonane odpisy aktualizujące wynoszą 1 560 zł,

W bilansie wykażemy kwotę 18 440 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W sprawozdawczości budżetowej, czyli w sprawozdaniu Rb-27S, wykazujemy kwoty brutto (tj. kwotę 20 000 zł) w kolumnie „Przypisy należności”.

Masz pytania? Podyskutuj na Forum!

Poniżej przedstawione są przykłady księgowań odpisów aktualizujących należności.

Przykład
Kontrahent ma zapłacić instytucji pomocy społecznej kwotę 20 000 zł (jednostka nie jest czynnym podatnikiem VAT). Zgodnie z uofp naliczono odsetki za zwłokę w wysokości 1000 zł za opóźnienie w zapłacie. Po analizie dokumentacji dokonano odpisu aktualizującego należności w wysokości 50% należności. Dłużnik zwrócił się z prośbą o umorzenie długu. Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego umorzono należność w wysokości 50%, resztę należności rozkładając na raty.

SCHEMAT. Umorzenie części należności i dokonanie odpisu aktualizującego należności 
Objaśnienia do schematu:

1. Wystawiono fakturę za usługę 20 000 zł – Wn 221, Ma 720.
2. Naliczono odsetki za zwłokę 1000 zł – Wn 221, Ma 750.
3. Odpis aktualizujący należności:
a) należność główna 10 000 zł – Wn 761, Ma 290,
b) odsetki za zwłokę 500 zł – Wn 751, Ma 290.
4. Umorzenie należności:
a) należność główna 10 000 zł – Wn 761, Ma 221,
b) odsetki za zwłokę 500 zł – Wn 751, Ma 221.
5. W związku z rozłożeniem pozostałej części należności na raty wyksięgowano odpis aktualizujący należności:
a) należność główna 10 000 zł – Wn 290, Ma 760,
b) odsetki za zwłokę 500 zł – Wn 290, Ma 750.
Analityka jest prowadzona według kontrahentów i klasyfikacji budżetowej do kont rozrachunkowych, tj. do konta 221 i konta 290, oraz według klasyfikacji budżetowej do kont 720, 750, 751, 760, 761 z możliwością prawidłowego sporządzenia sprawozdania finansowego „rachunku zysków i strat”. 

Zobacz również:

Przykład

Były pracownik instytucji pomocy społecznej zalega z zapłatą dopłaty do wczasów na rzecz zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na kwotę 200 zł. Wobec spełnienia warunków określonych w polityce rachunkowości dokonano odpisu aktualizującego należności w 100%.

SCHEMAT. Ewidencja odpisów dotyczących należności zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

Objaśnienie do schematu:

1. Na podstawie sporządzonego dowodu księgowego „PK” zaewidencjonowano odpis aktualizujący należności zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w wysokości 200 zł – Wn 851, Ma 290.

Analityka do konta 290 jest prowadzona według kontrahentów. 

Polecamy serwis: Opieka społeczna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Poradnik Instytucji Pomocy Społecznej

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA