| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Rachunkowość budżetowa > W jakim paragrafie ująć wydatki z tytułu wywozu odpadów komunalnych

W jakim paragrafie ująć wydatki z tytułu wywozu odpadów komunalnych

Gmina otrzymuje trzy rodzaje faktur za wywóz i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Spółka z o.o. wystawia fakturę na: „odbiór odpadów selektywnych” oraz „odpady komunalne”, spółdzielnia mieszkaniowa: „śmieci – gospodarstwo wieloosobowe”. Natomiast jednostka budżetowa należąca do tej samej gminy pozycję na fakturze opisuje: „odebranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych”. Jaka jest klasyfikacja wydatków odprowadzania ścieków od 1 stycznia 2015 r., czy dalej § 430? Jak od 1 stycznia 2015 r. należy klasyfikować wydatki w zakresie wywozu odpadów? Czy nadal obowiązuje w tym zakresie § 430 „Zakup usług pozostałych”?

Wydatki w zakresie wywozu odpadów należy ująć w § 430 „Zakup usług pozostałych” z właściwą czwartą cyfrą.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych, w dziale 900 „Gospodarka komunalna i ochrona środowiska”, rozdziale 90002 „Gospodarka odpadami” ujmuje się między innymi dochody gmin z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i wydatki gmin związane z pokrywaniem kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami, o których mowa w art. 6r ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

W związku z tym zapisem dochody z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi mogą być przeznaczane wyłącznie na pokrywanie wydatków związanych z funkcjonowaniem systemu odbioru odpadów komunalnych.

W każdym z przypadków przedstawionych w pytaniu wydatki związane z wywozem odpadów komunalnych należy zaklasyfikować w § 430 „Zakup usług pozostałych” z właściwą czwartą cyfrą. Zgodnie z załącznikiem nr 4 do rozporządzenia o klasyfikacji budżetowej, paragraf ten służy do ujmowania wydatków związanych między innymi z zakupem usług, w tym usług komunalnych i mieszkaniowych.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: W jakim paragrafie ująć wydatki z tytułu wywozu odpadów komunalnych

W artykule opisano definicję odpadów komunalnych, zasady i formy gospodarki komunalnej jednostek samorządu terytorialnego oraz sposób klasyfikowania wydatków za wywóz odpadów.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Autotesto

Autotesto to pierwsza w Polsce Sieć Niezależnych Ekspertów Samochodowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »