reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Rachunkowość budżetowa > Uzupełnienie dotacji dla niepublicznego przedszkola

Uzupełnienie dotacji dla niepublicznego przedszkola

W jaki sposób niepubliczne przedszkole może domagać się od gminy uzupełnienia zaniżonej dotacji? Ostatecznie kwestię tą rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie.

W praktyce bardzo często pojawia się problem w jaki sposób podmiot niepubliczny, który uzyskał od gminy zaniżoną dotację przysługującą mu na każdego ucznia, może domagać się jej uzupełnienia. Problem związany był z rozstrzygnięciem, czy jest to sprawa administracyjna, czy też nie. W przypadku twierdzącej odpowiedzi, przedszkole niepubliczne mogłoby domagać się zapłaty wyłącznie w drodze postępowania administracyjnego. W przypadku negatywnej odpowiedzi, przedszkole niepubliczne winno domagać się zapłaty różnicy pomiędzy kwotą dotacji, którą faktycznie otrzymała, a którą winien otrzymać w drodze pozwu przeciwko gminie przed sądem powszechnym.

Zobacz wideoszkolenie: Zmiany w VAT 2015/2016 dla jsfp

Ostatecznie kwestię tą rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 17 października 2014 r., sygn. akt: II GSK 1700/14 (G.Prawna 2014/203/1), w którym stwierdził, iż: „niepubliczne placówki mogą się domagać od gminy uzupełnienia zaniżonej dotacji, występując z roszczeniem przed sądem powszechnym.” Wynika z powyższego, iż przedszkolu niepublicznym przysługuje droga sądowa, którą inicjuje samo przedszkole wnosząc pozew przeciwko gminie.

Autor: Przemysław Naworol - aplikant adwokacki

Zobacz również: Na co można przeznaczyć dotację oświatową

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Häfele Polska

Producent okuć meblowych i budowlanych, a także elektronicznych systemów kontroli dostępu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama