| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Rachunkowość budżetowa > Uzupełnienie dotacji dla niepublicznego przedszkola

Uzupełnienie dotacji dla niepublicznego przedszkola

W jaki sposób niepubliczne przedszkole może domagać się od gminy uzupełnienia zaniżonej dotacji? Ostatecznie kwestię tą rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie.

W praktyce bardzo często pojawia się problem w jaki sposób podmiot niepubliczny, który uzyskał od gminy zaniżoną dotację przysługującą mu na każdego ucznia, może domagać się jej uzupełnienia. Problem związany był z rozstrzygnięciem, czy jest to sprawa administracyjna, czy też nie. W przypadku twierdzącej odpowiedzi, przedszkole niepubliczne mogłoby domagać się zapłaty wyłącznie w drodze postępowania administracyjnego. W przypadku negatywnej odpowiedzi, przedszkole niepubliczne winno domagać się zapłaty różnicy pomiędzy kwotą dotacji, którą faktycznie otrzymała, a którą winien otrzymać w drodze pozwu przeciwko gminie przed sądem powszechnym.

Zobacz wideoszkolenie: Zmiany w VAT 2015/2016 dla jsfp

Ostatecznie kwestię tą rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 17 października 2014 r., sygn. akt: II GSK 1700/14 (G.Prawna 2014/203/1), w którym stwierdził, iż: „niepubliczne placówki mogą się domagać od gminy uzupełnienia zaniżonej dotacji, występując z roszczeniem przed sądem powszechnym.” Wynika z powyższego, iż przedszkolu niepublicznym przysługuje droga sądowa, którą inicjuje samo przedszkole wnosząc pozew przeciwko gminie.

Autor: Przemysław Naworol - aplikant adwokacki

Zobacz również: Na co można przeznaczyć dotację oświatową

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Jakubowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »