REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymiana pokrycia dachowego finansowana jako wydatek bieżący

Księgowi/ Fot. Fotolia
Księgowi/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy wymiana pokrycia dachowego może być finansowana na podstawie art. 90 ust. 3d ustawy o systemie oświaty jako wydatek bieżący? Konieczna jest analiza pojęć modernizacji i remontu, aby określić sposób dotowania wskazanego przedsięwzięcia.

Dotowanie publicznych i niepublicznych szkół i placówek jest uregulowane w art. 80 ust. 3d i art. 90  ust. 3d ustawy o systemie oświaty. Dotowana jest realizacja  zadań szkoły, przedszkola oraz innej placówki, która realizuje zadania w zakresie kształcenia, opieki, wychowania.  Wspomniane dotacje mogą być wykorzystane zarówno na pokrycie wydatków bieżących szkół, przedszkoli, innych placówek  jak i zakup środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

REKLAMA

W pierwszym przypadku jest mowa o każdym wydatku, który jest poniesiony na cele działalności szkoły oraz innych placówek wskazanych w ustawie.  Ponadto wlicza się także wynagrodzenie osoby fizycznej prowadzącej szkołę, przedszkole, inną placówkę- pełniącej funkcję dyrektora szkoły lub danej placówki. Wyjątek stanowią wydatki na inwestycje i zakupy inwestycyjne, zakup i objęcie akcji oraz udziałów lub wniesienie wkładów do spółek prawa handlowego.

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

REKLAMA

W drugim przypadku dotacje mogą być wykorzystane na zakup środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które obejmują między innymi; książki inne zbiory biblioteczne, meble, sprzęt rekreacyjny i sportowy, środki dydaktyczne służące procesowi dydaktyczno- wychowawczemu realizowanemu w szkołach, przedszkolach i placówkach.
Wobec tego dotacja może być wykorzystywana na pokrycie wydatków bieżących szkół i przedszkoli, które są poniesione na dofinansowanie realizacji zadań tych placówek. Ważnym jest dokonanie odpowiedniej kwalifikacji nakładów, w celu ustalenia źródeł ich finansowania.

Istotne jest pojęcie „ulepszenia”, czyli modernizacji. Ze wskazanym terminem mamy do czynienia, podczas gdy są spełnione łącznie trzy warunki. Po pierwsze następuje przebudowa, rekonstrukcja, adaptacja środków trwałych. Suma wydatków, które zostały poniesione przekracza w danych roku 3.500 zł. Ostatnią przesłanką jest wzrost wartości użytkowej środków trwałych , w stosunku do wartości z dnia przyjęcia tych środków do używania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W orzecznictwie sądów administracyjnych utrwalony jest pogląd, iż remontem są wszelkie działania przywracające pierwotny stan techniczny środka trwałego, połączony z wymianą zużytych składników technicznych.
W związku ze zdefiniowaniem pojęć modernizacji i remontu uznać za właściwe należy, iż wymiana zużytego pokrycia dachowego i odtworzenie jego stanu pierwotnego w postaci wymiany dachówki, rynien, łat i położenia folii jest remontem. Wobec tego, wydatkiem bieżącym  są  nakłady poniesione na powyższe działania i mogą być finansowane z dotacji na podstawie art. 90 ust. 3d ustawy o systemie oświaty.

Źródło: Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu

Zobacz również: Pozyskanie środków finansowych w ramach posiadanych składników majątku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

REKLAMA

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

ZNP: wynagrodzenia nauczycieli za wycieczki szkolne. I utrzymanie pensum bez zmian

Problemem wymagającym szybkiego rozstrzygnięcia jest zapewnienie wynagrodzenia nauczycielom za pracę podczas wycieczek szkolnych.

Dopłaty bezpośrednie 2024 - ARiMR informuje o zmianach w katalogu płatności

Dopłaty bezpośrednie w 2024 roku – ARiMR informuje, że na chwilę obecną blisko 248 tys. rolników złożyło wnioski. Agencja podaje również, że planowane są zmiany w płatnościach bezpośrednich.

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce – czym jest, co zawiera. Co nowego w 2024 roku?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało 23 kwietnia 2024 r. o dokonaniu pięciu nowych wpisów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Lista ta (tworzona od 2013 roku) liczy już 93 pozycje.

REKLAMA

Komunikat MEN: Zmiana podstawy programowej kształcenia ogólnego nabiera tempa. Zaczęły się konsultacje projektów rozporządzeń. Czego dotyczą zmiany?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jednocześnie z opublikowaniem projektów rozpoczęły się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe.

Model “weź - zużyj - wyrzuć” niszczy środowisko i społeczeństwo. Czym jest cyrkularność?

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba debat i publikacji na temat gospodarki o obiegu zamkniętym wzrosła niemal trzykrotnie - wynika z tegorocznego The Circularity Gap Report. Autorzy opracowania podkreślają jednak, że trend na cyrkularność nie idzie w parze z praktycznymi działaniami. Jak to zmienić? Podpowiedzi udziela Mariusz Ryło, CEO Fixit. 

REKLAMA