Wymiana pokrycia dachowego finansowana jako wydatek bieżący
REKLAMA
REKLAMA
Dotowanie publicznych i niepublicznych szkół i placówek jest uregulowane w art. 80 ust. 3d i art. 90 ust. 3d ustawy o systemie oświaty. Dotowana jest realizacja zadań szkoły, przedszkola oraz innej placówki, która realizuje zadania w zakresie kształcenia, opieki, wychowania. Wspomniane dotacje mogą być wykorzystane zarówno na pokrycie wydatków bieżących szkół, przedszkoli, innych placówek jak i zakup środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
REKLAMA
W pierwszym przypadku jest mowa o każdym wydatku, który jest poniesiony na cele działalności szkoły oraz innych placówek wskazanych w ustawie. Ponadto wlicza się także wynagrodzenie osoby fizycznej prowadzącej szkołę, przedszkole, inną placówkę- pełniącej funkcję dyrektora szkoły lub danej placówki. Wyjątek stanowią wydatki na inwestycje i zakupy inwestycyjne, zakup i objęcie akcji oraz udziałów lub wniesienie wkładów do spółek prawa handlowego.
Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa
REKLAMA
W drugim przypadku dotacje mogą być wykorzystane na zakup środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które obejmują między innymi; książki inne zbiory biblioteczne, meble, sprzęt rekreacyjny i sportowy, środki dydaktyczne służące procesowi dydaktyczno- wychowawczemu realizowanemu w szkołach, przedszkolach i placówkach.
Wobec tego dotacja może być wykorzystywana na pokrycie wydatków bieżących szkół i przedszkoli, które są poniesione na dofinansowanie realizacji zadań tych placówek. Ważnym jest dokonanie odpowiedniej kwalifikacji nakładów, w celu ustalenia źródeł ich finansowania.
Istotne jest pojęcie „ulepszenia”, czyli modernizacji. Ze wskazanym terminem mamy do czynienia, podczas gdy są spełnione łącznie trzy warunki. Po pierwsze następuje przebudowa, rekonstrukcja, adaptacja środków trwałych. Suma wydatków, które zostały poniesione przekracza w danych roku 3.500 zł. Ostatnią przesłanką jest wzrost wartości użytkowej środków trwałych , w stosunku do wartości z dnia przyjęcia tych środków do używania.
W orzecznictwie sądów administracyjnych utrwalony jest pogląd, iż remontem są wszelkie działania przywracające pierwotny stan techniczny środka trwałego, połączony z wymianą zużytych składników technicznych.
W związku ze zdefiniowaniem pojęć modernizacji i remontu uznać za właściwe należy, iż wymiana zużytego pokrycia dachowego i odtworzenie jego stanu pierwotnego w postaci wymiany dachówki, rynien, łat i położenia folii jest remontem. Wobec tego, wydatkiem bieżącym są nakłady poniesione na powyższe działania i mogą być finansowane z dotacji na podstawie art. 90 ust. 3d ustawy o systemie oświaty.
Źródło: Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu
Zobacz również: Pozyskanie środków finansowych w ramach posiadanych składników majątku
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.