reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Rachunkowość budżetowa > Wymiana pokrycia dachowego finansowana jako wydatek bieżący

Wymiana pokrycia dachowego finansowana jako wydatek bieżący

Czy wymiana pokrycia dachowego może być finansowana na podstawie art. 90 ust. 3d ustawy o systemie oświaty jako wydatek bieżący? Konieczna jest analiza pojęć modernizacji i remontu, aby określić sposób dotowania wskazanego przedsięwzięcia.

Dotowanie publicznych i niepublicznych szkół i placówek jest uregulowane w art. 80 ust. 3d i art. 90  ust. 3d ustawy o systemie oświaty. Dotowana jest realizacja  zadań szkoły, przedszkola oraz innej placówki, która realizuje zadania w zakresie kształcenia, opieki, wychowania.  Wspomniane dotacje mogą być wykorzystane zarówno na pokrycie wydatków bieżących szkół, przedszkoli, innych placówek  jak i zakup środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

W pierwszym przypadku jest mowa o każdym wydatku, który jest poniesiony na cele działalności szkoły oraz innych placówek wskazanych w ustawie.  Ponadto wlicza się także wynagrodzenie osoby fizycznej prowadzącej szkołę, przedszkole, inną placówkę- pełniącej funkcję dyrektora szkoły lub danej placówki. Wyjątek stanowią wydatki na inwestycje i zakupy inwestycyjne, zakup i objęcie akcji oraz udziałów lub wniesienie wkładów do spółek prawa handlowego.

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

W drugim przypadku dotacje mogą być wykorzystane na zakup środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które obejmują między innymi; książki inne zbiory biblioteczne, meble, sprzęt rekreacyjny i sportowy, środki dydaktyczne służące procesowi dydaktyczno- wychowawczemu realizowanemu w szkołach, przedszkolach i placówkach.
Wobec tego dotacja może być wykorzystywana na pokrycie wydatków bieżących szkół i przedszkoli, które są poniesione na dofinansowanie realizacji zadań tych placówek. Ważnym jest dokonanie odpowiedniej kwalifikacji nakładów, w celu ustalenia źródeł ich finansowania.

Istotne jest pojęcie „ulepszenia”, czyli modernizacji. Ze wskazanym terminem mamy do czynienia, podczas gdy są spełnione łącznie trzy warunki. Po pierwsze następuje przebudowa, rekonstrukcja, adaptacja środków trwałych. Suma wydatków, które zostały poniesione przekracza w danych roku 3.500 zł. Ostatnią przesłanką jest wzrost wartości użytkowej środków trwałych , w stosunku do wartości z dnia przyjęcia tych środków do używania.

W orzecznictwie sądów administracyjnych utrwalony jest pogląd, iż remontem są wszelkie działania przywracające pierwotny stan techniczny środka trwałego, połączony z wymianą zużytych składników technicznych.
W związku ze zdefiniowaniem pojęć modernizacji i remontu uznać za właściwe należy, iż wymiana zużytego pokrycia dachowego i odtworzenie jego stanu pierwotnego w postaci wymiany dachówki, rynien, łat i położenia folii jest remontem. Wobec tego, wydatkiem bieżącym  są  nakłady poniesione na powyższe działania i mogą być finansowane z dotacji na podstawie art. 90 ust. 3d ustawy o systemie oświaty.

Źródło: Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu

Zobacz również: Pozyskanie środków finansowych w ramach posiadanych składników majątku

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Hetman

Adwokat i radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa autorskiego, pracy, handlowego i europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama