„Mała” i „duża” nowelizacja Prawa zamówień publicznych – zmiany i nowości
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
„Małą nowelizację” wprowadziła ustawa z 5 listopada 2009 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. Nr 206, poz. 1591). Natomiast „duża nowelizacja” zawarta została w ustawie z 2 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw. W tym dniu Sejm ostatecznie uchwalił projekt nowelizacji, uwzględniając 6 poprawek Senatu.
REKLAMA
Celem „małej nowelizacji” jest uwzględnienie sytuacji przedsiębiorców w związku z obecną sytuacją gospodarczą (stąd inna jej nazwa – „nowelizacja antykryzysowa”). Najważniejsze założenia tej nowelizacji to wprowadzenie nowych zasad zwracania się przez wykonawców z wnioskiem o udzielenie wyjaśnień o treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia i zniesienie konieczności zabezpieczenia należytego wykonania umowy w okresie gwarancji. Mniej obostrzeń zawierają też przepisy o zmianie umowy w sprawie zamówienia publicznego. Ułatwieniem dla wykonawców mają też być zmiany w sposobie dokumentowania spełnienia warunków udziału w postępowaniu i możliwość udzielania wykonawcom zaliczek.
REKLAMA
„Duża nowelizacja” ma za zadanie przede wszystkim wprowadzić do polskich przepisów wymogi dyrektywy 2007/66/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 grudnia 2007 r. (tzw. dyrektywy odwoławczej). Przepisy noweli zmienią także zasady udzielania zamówień, których przedmiotem są usługi niepriorytetowe oraz zasady informowania o zamiarze udzielenia zamówienia w trybach niekonkurencyjnych. Zmienią się ponadto terminy składania ofert i zawierania umów oraz przepisy dotyczące unieważniania postępowań. Ważną zmianą jest tu rezygnacja z instytucji protestu (odwołania wykonawców trafią od razu do Krajowej Izby Odwoławczej), a także wprowadzenie możliwości informowania zamawiającego przez wykonawcę o uchybieniach w postępowaniu oraz odpowiedzi zamawiającego na odwołanie. Same przetargi mają być prowadzone z większą przejrzystością, a podmioty prywatne będą mogły nie stosować rygorów zamówieniowych, gdy wydają środki unijne.
W kolejnych numerach „Rachunkowości...” będziemy szczegółowo omawiać zmiany dokonane w przepisach ustawy 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (dalej: upzp). Poniżej przedstawiamy wybrane zmiany w tym zakresie, które obowiązują już od 22 grudnia 2009 r.
TABELA. Wybrane zmiany „małej nowelizacji”
PODSTAWA PRAWNA
● Ustawa z 5 listopada 2009 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. Nr 206, poz. 1591)
● Ustawa z 2 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (do chwili oddania do druku ustawa nie została ogłoszona w Dzienniku Ustaw)
REKLAMA
REKLAMA