REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poprawki w ofercie - jak je wprowadzić?

Ślązak, Zapiór i Partnerzy – Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych sp. p.
Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej
Anna Kasza
Poprawki w ofercie - jak ich dokonać?
Poprawki w ofercie - jak ich dokonać?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

To zamawiający, a nie wykonawca wprowadza poprawki do oferty. Pomimo iż czynności te powinny być podjęte przez samego zamawiającego (bez udziału wykonawcy), to dokonanie poprawek może, a czasem nawet powinno być poprzedzone wyjaśnieniami treści oferty, dokonanymi na podstawie art. 87 ust. 1 p.z.p.

Wprowadzenie poprawek do oferty

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych wykonawca może zmienić lub wycofać ofertę, tylko przed upływem terminu do składania ofert. Jednak co należy zrobić w przypadku, gdy już po otwarciu ofert wykonawca zorientuje się, że popełnił błąd? Czy może on dokonać poprawki w treści oferty?

REKLAMA

REKLAMA

Niestety po upływie terminu składania ofert wykonawca nie ma możliwości dokonania modyfikacji swojej oferty. Nie oznacza to jednak, że oferta zawierająca błędy będzie automatycznie podlegała odrzuceniu. Prawo zamówień publicznych zawiera regulacje, które pozwalają „uratować” ofertę, w której znalazły się omyłki. Podkreślić jednak należy, że to zamawiający, a nie wykonawca wprowadza poprawki do oferty.

To zamawiający, a nie wykonawca wprowadza poprawki do oferty. Pomimo iż czynności te powinny być podjęte przez samego zamawiającego (bez udziału wykonawcy), to dokonanie poprawek może, a czasem nawet powinno być poprzedzone wyjaśnieniami treści oferty, dokonanymi na podstawie art. 87 ust. 1 p.z.p.

REKLAMA

Obowiązkiem zamawiającego wynikającym z art. 87 ust. 2 p.z.p. jest poprawienie:
- oczywistych omyłek pisarskich,
- oczywistych omyłek rachunkowych, z uwzględnieniem konsekwencji rachunkowych dokonanych poprawek
- omyłek innych niż oczywiste pisarskie lub rachunkowe, które spełniają łącznie dwa określone w przepisie warunki: polegają na niezgodności oferty z SIWZ oraz nie powodują istotnych zmian w treści oferty.

Wobec powyższego stwierdzić należy, że przepisy dopuszczają poprawienie omyłek w ofercie i pomimo iż czynności te powinny być podjęte przez samego zamawiającego (bez udziału wykonawcy), to dokonanie poprawek może, a czasem nawet powinno być poprzedzone wyjaśnieniami treści oferty, dokonanymi na podstawie art. 87 ust. 1 p.z.p. W przepisie tym ustawodawca zezwolił na wezwanie wykonawcy do złożenia wyjaśnień co do treści oferty. Tryb ten może być zamawiającemu przydatny m.in. w przypadku konieczności poprawienia w ofertach omyłek polegających na ich niezgodności ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia, które nie powodują istotnej zmiany treści oferty. Podkreślić należy, że w trybie wyjaśniania oferty niedopuszczalne jest prowadzenie negocjacji oraz dokonywania zmian w ofercie poza przypadkami przewidzianymi w ustawie, o których wspomniano powyżej. Oznacza to zatem, że wyjaśnienia wykonawcy, nie mogą sprowadzać się do próby zmiany oferty lub prowadzenia negocjacji co do jej treści, dlatego wykonawcy powinni wystrzegać się wyjaśnień zmierzających do wskazania, w jaki sposób zamawiający winien poprawić omyłki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzięki przedstawionym powyżej regulacjom, wykonawcy mogą liczyć na to, że nawet jeśli niezamierzenie złożą w postępowaniu ofertę, do której wkradła się omyłka, to istnieje szansa, że ich oferta po poprawieniu przez zamawiającego będzie brana pod uwagę przy rozstrzyganiu wyniku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dziś rozpoczyna się Europejskie Forum Rolnicze

    Dziś w podrzeszowskiej Jasionce na Podkarpaciu rozpocznie się Europejskie Forum Rolnicze. Głównymi tematami VI edycji tego wydarzenia będą m.in. wpływ konfliktu w Ukrainie na europejskie i światowe rynki rolno-spożywcze oraz sztuczna inteligencja i jej rola w rolnictwie. Forum potrwa do środy.

    Mapa 550 blokad 20 marca w środę. Sprawdź online objazd do pracy. Rolnicy. Strajk. Protest [20 marca, cała Polska]
    Światowy Dzień Recyklingu. Jak nauczyć się inaczej patrzeć na odpady?

    Światowy Dzień Recyklingu obchodzimy dopiero od 2018 r. Przetwarzanie odpadów ma jednak o wiele dłuższą historię. W dzisiejszych czasach recykling jest koniecznością, biorąc pod uwagę jak dużo rzeczy obecnie produkuje się na świecie. 

    Wielkanoc prawosławna 2024 - kiedy wypada?

    Kiedy wypada prawosławna Wielkanoc w 2024 r.? W poniedziałek, 18 marca, rozpoczął się prawosławni rozpoczęli Wielki Post.

    REKLAMA

    Do min. edukacji B. Nowackiej. Religia a świadectwa, liczba godzin, lekcje na początek i koniec zajęć

    Nauczyciele religii skierowali list otwarty do min. edukacji B. Nowackiej. Kierują do MEN zarzuty, wątpliwości i pytania o planowane zmiany w lekcjach religii.

    Min. B. Nowacka: Nowe przepisy dla dyrektorów szkół i kuratorów

    Min. edukacji B. Nowacka zapowiedziała zmiany w powoływaniu dyrektorów szkół. Bez kuratorów i konkursów. Zmiany jeszcze w 2024 r.

    Gospodarka traci miliardy złotych z powodu problemów Polaków ze snem

    Tylko nieco ponad połowa Polaków jest zadowolona z jakości swojego snu. Na kłopoty ze snem najczęściej skarżą się osoby mające od 25 do 34 lat. Krótki i zły jakościowo sen to nie tylko potencjalne problemy zdrowotne, ale i miliardy dolarów strat dla gospodarki. 

    Kiedy matura 2024 – terminy

    Matura 2024 – kiedy są terminy egzaminu maturalnego głównego, dodatkowego i poprawkowego? Jakie daty matury ustnej i matury pisemnej ustala komunikat CKE? Kiedy będą wyniki matur?

    REKLAMA

    MZ zapowiada zmiany w wystawianiu recept na darmowe leki dla osób 65+ oraz dla dzieci

    Zmiany mają dotyczyć recept wystawianych przez lekarzy niemających kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

    Z tych lotnisk nie polecisz. Nawet 600 odwołanych lotów

    Pracownicy ochrony strajkują na pięciu niemieckich lotniskach. Kilkadziesiąt tysięcy pasażerów będzie musiało zmienić swoje podróżnicze plany, odwołanych może zostać nawet 600 lotów. W piątek będzie dalszy ciąg strajków. 

    REKLAMA