reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Zamówienia publiczne > Hierarchia dokumentów składanych przez wykonawców

Hierarchia dokumentów składanych przez wykonawców

Przepisy rozporządzenia w sprawie dokumentów, jakich zamawiający może zadąć od wykonawcy w celu wykazania spełniania warunku udziału w postępowaniu dotyczącego sytuacji ekonomicznej i finansowej nie ustanawiają hierarchii dokumentów, jakie może złożyć wykonawca w celu udowodnienia, że spełnia warunki udziału w postępowaniu o udzielnie zamówienia publicznego.

Brak hierarchii dokumentów składanych przez wykonawców w celu spełnienia warunków udziału w postępowaniu

Sąd Okręgowy w Kielcach wyrokiem z dnia 17 października br. (sygn. akt: VII Ga 179/14) orzekł , że przepisy rozporządzenia w sprawie dokumentów jakich zamawiający może zadąć od wykonawcy w celu wykazania spełniania warunku udziału w postępowaniu dotyczącego sytuacji ekonomicznej i finansowej nie ustanawiają hierarchii dokumentów, jakie może złożyć wykonawca w celu udowodnienia, że spełnia warunki udziału w postępowaniu o udzielnie zamówienia publicznego.

Zobacz również: Kwota do oceny rażąco niskiej ceny

Wyrok ten był konsekwencja skargi Prezesa UZP złożonej na wyrok KIO 1615/2014 z dnia 20 sierpnia 2014 roku, zgodnie z którym w przypadku, gdy wykonawca ubiegający się o zamówienie składa inny dokument potwierdzający spełnianie warunku udziału w postępowaniu dotyczący sytuacji ekonomicznej i finansowej, gdy polisa istnieje, ale wykonawca jej nie posiada i tym samym nie może jej przedłożyć podlega wykluczeniu z postępowania. Wykluczenie takiego wykonawcy następuje wówczas na skutek nie spełnienia warunku jednego z warunków. Prezes UZP nie zgadzając się z tym stanowiskiem zarzucił wyrokowi KIO, również naruszenie przepisów regulujących wykluczenie wykonawców z postępowania o udzielenie zamówienia (art. 24 ust.2 pkt.4 Pzp) oraz nieprzeprowadzenie wszechstronnej analizy materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie ( art. 190 ust.7 Pzp).

Uwzględniając skargę Prezesa UZP sąd orzekł, że przepisy rozporządzenia w sprawie dokumentów jakie może żądać zamawiający od wykonawcy nie ustanawiają hierarchii dokumentów, które zostały wymienione w art. 1 ust. 1 pkt. 11 w/w rozporządzenia i tym samym nie różnicuje ich wartości dowodowej. Ponadto sąd przyjął, że wykładnia prezentowana przez KIO była błędna i nie wyciągnięto trafnych wniosków odnoszących się do zaistniałego stanu faktycznego. W związku z powyższym zamawiający dokonując analizy przedstawionych im dokumentów powinni koncentrować się tylko i wyłącznie na rzetelnej ich weryfikacji pod kątem spełnienia warunków uczestnictwa w postępowaniu.

Autor: Daria Rychlik

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

r.pr. Bartosz Drozdowicz

Specjalista prawa pracy i ekspert ds. negocjacji, autor bloga www.oprawiepracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama